Logo

Co to są mostki termiczne i jak ich uniknąć?

Kategorie: izolacja cieplna

Mostkami termicznymi (lub cieplnymi) nazywamy te wszystkie miejsca w budynku, np. w ścianie czy stropie, przez które ucieka ciepło. A ucieczka energii oznacza nie tylko straty finansowe. Mostki termiczne niekorzystnie wpływają również na konstrukcję domu. Mogą m.in. przyczynić się do powstawania grzybów i pleśni.


Mostków cieplnych bardzo trudno jest pozbyć się w istniejącym budynku, dlatego tak ważne jest, aby zarówno na etapie projektu jak i budowy skutecznie zapobiec powstawaniu „energetycznych dziur”. Jak to zrobić?

Fot. Rockwool

Mostek termiczny jest po prostu takim fragmentem przegrody zewnętrznej budynku, który charakteryzuje się niższą, w porównaniu do innych, sąsiadujących płaszczyzn izolacyjnością termiczną. W domach energooszczędnych można przyjąć, że są to miejsca, w których współczynnik przenikania ciepła (U) jest większy niż 0,3 Wm2K.

Mostki mogą wystąpić w węzłach konstrukcyjnych i w miejscach łączenia poszczególnych elementów wykonanych z różnych materiałów. Powstają również w miejscach ocieplonych niedokładnie, niezgodnie ze sztuką budowlaną. Dlatego tak istotne jest, aby termoizolacja budynku została dobrze wykonana. Dobrze, czyli zgodnie z projektem domu i dokumentacją techniczną.

Co więc należy zrobić aby zapobiec powstawaniu i uniknąć dziur energetycznych?

Po pierwsze: należy zwrócić uwagę na kształt budynku. Im mniej skomplikowany tym lepiej. Poprawne wykonanie termoizolacji w przypadku domu o skomplikowanej formie jest bardzo trudne i obarczone zwiększonym ryzykiem popełnienia błędów wykonawczych.

Fot. Artbrick

Po drugie: przy pracach związanych z ocieplaniem budynku należy szczególną uwagę zwrócić nie tylko na staranne wykonanie prac, ale także na zachowanie ciągłości izolacji. O skuteczności ocieplenia decyduje nie tylko grubość izolacji termicznej, ale również sposób ułożenia płyt termoizolacyjnych. Powinny być one ułożone ściśle, jedna obok drugiej, tak aby tworzyły ciągłą powierzchnię. Należy również rygorystycznie przestrzegać zasad mocowania termoizolacji w takich miejscach jak m.in. narożniki, cokoły, krawędzie wokół ościeży okiennych i drzwiowych. Jeżeli fragmenty te ocieplimy właściwie i dokładnie, to z pewnością powstrzymamy uciekające przez nie ciepło

Po trzecie: ława fundamentowa. Straty ciepła w tym przypadku ograniczymy poprzez odpowiednie docieplenie warstwą styropianu. Przenikaniu ciepła przez ściany zewnętrzne naziemia do ścian fundamentowych zapobiegają również izolacyjne pustaki cokołowe. Ich zastosowanie jest szczególnie uzasadnione w przypadku stosowania materiałów ściennych o małej izolacyjności termicznej lub takich, które nie posiadają jednorodnej struktury, np. pustaków ceramicznych.

Po czwarte: zrezygnować z balkonów i loggi. Źle zaprojektowane staną się miejscem przez które ucieka najwięcej ciepła. Jeśli zaś bardzo chcemy mieć balkon to optymalnym rozwiązaniem będzie wykonanie go w oparciu o zewnętrzną konstrukcję słupową lub mocując punktowo do konstrukcji budynku (tzw. izotermiczne łączniki balkonowe).

Po piąte: w przypadku stolarki aby zapobiec stratom ciepła ważny jest przede wszystkim wybór okien wysokiej jakości, o dobrych parametrach cieplnych oraz właściwe ich osadzenie w przegrodzie i dokładne ocieplenie ościeżnic. Okna powinny charakteryzować się doskonałymi parametrami termicznymi, czyli mieć jak najmniejszy współczynnik przenikania ciepła. Równie ważne jest prawidłowe ich zamontowanie. Polega ono na osadzeniu stolarki w warstwie ocieplenia (tzw. ciepły montaż).

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść