Logo

Na czym polega cyklinowanie parkietu?

Drewniane podłogi od setek lat cieszą się niesłabnącą popularnością – piękne, trwałe i wytrzymałe, mogą zdobić posadzki przez bardzo długi czas, o ile są odpowiednio pielęgnowane. Jednym z zabiegów, które warto wykonywać regularnie, co kilka lat, jest cyklinowanie. Na czym polega i jakie są jego korzyści?

Cyklinowanie parkietu przez profesjonalnego pracownika

Cyklinowanie podłogi z desek – na czym polega?

Drewniany parkiet to bardzo elegancka i dość droga okładzina, która może posłużyć długie lata. Konieczne jest jednak wykonywanie zabiegów, dzięki którym drewniana podłoga zachowuje nie tylko swój estetyczny wygląd, ale również właściwości użytkowe. Cyklinowanie ma na celu zdarcie wierzchniej powłoki drewna, niejednokrotnie pokrytej lakierami i innymi środkami zabezpieczającymi, by odsłonić świeżą, piękną fakturę i móc ją na nowo wykończyć preparatami ochronnymi.

Ten proces renowacji parkietu przebiega przy użyciu specjalnej maszyny zwanej cykliniarką. Najczęściej wymagane jest kilkukrotne powtórzenie cyklinowania podłogi, choć liczba ta zależy głównie od stopnia uszkodzenia posadzki. Zaleca się jednak wykonanie tego zabiegu od trzech do pięciu razy, każdorazowo zmieniając gramaturę papieru ściernego i dopasowując go do rodzaju drewna:

To oczywiście tylko przykładowe gramatury – mogą się one różnić w zależności od tego, na ile etapów cyklinowania się zdecydujemy i w jakim stanie jest podłoga.

Zalety i wady cyklinowania parkietu

Cyklinowanie podłogi z desek ma wiele zalet, dlatego jest zalecaną metodą renowacji parkietu. Jednak nie zawsze jest możliwe do wykonania. Zanim podejmiemy się prac remontowych, upewnijmy się, że klepki są wystarczająco grube – po cyklinowaniu deski będą o ok. 1-2 mm cieńsze, a jeśli ich początkowa grubość jest mniejsza niż 0,7 cm, może się okazać, że po renowacji będą osłabione i podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Lakierowanie parkietu dębowego maszynowo

Najczęściej jednak nie trzeba się tym martwić – nowe deski parkietowe zazwyczaj mają ok. 2 cm grubości, a zatem cyklinowanie podłóg bez obaw można przeprowadzić nawet 5-6 razy. Jakie są zatem zalety cyklinowania? To przede wszystkim:

  • odświeżenie wyglądu podłogi,
  • możliwość usunięcia zabrudzeń,
  • wyrównanie powierzchni,
  • niższy koszt niż w przypadku wymiany podłogi,
  • możliwość usunięcia rys i drobnych ubytków,
  • usunięcie starych warstw lakierów celem nałożenia nowych,
  • zmiana wyglądu parkietu.

Cyklinowanie podłogi krok po kroku

Zanim zaczniemy cyklinować parkiet w swoim mieszkaniu, upewnijmy się, w jaki sposób był on kładziony. Jeśli jest to podłoga klejona, możemy używać wszystkich dostępnych urządzeń, również cykliniarek taśmowych o bardzo dużej wadze. Jeśli jednak mamy do czynienia z podłogą pływającą, musimy się ograniczyć do mniejszych, ręcznych cykliniarek – ciężkie mogłyby uszkodzić parkiet.

W obu przypadkach potrzebna będzie też cykliniarka krawędziowa, którą łatwo wykorzystamy w trudno dostępnych miejscach, np. na schodach lub pod grzejnikami. Cyklinowanie należy zacząć od wykorzystania grubego papieru ściernego, a następnie zakładać coraz drobniejsze gramatury. Po ostatnim etapie, gdy będziemy już całkowicie pewni, że parkiet jest idealnie czysty i równy, przejdźmy do uzupełniania ubytków.

Do tego posłużą nam specjalne preparaty dostępne na rynku – część z nich przeznaczona jest do mieszania z pyłem z cyklinowania, więc spoinowanie warto wykonać jeszcze przed sprzątaniem podłogi. Jeśli już wypełnimy szczeliny i rysy, wybierzmy drobnoziarnisty papier ścierny i przeszlifujmy je, a następnie wypolerujmy siatką szlifierską 120.

Następnym etapem jest dokładne odpylenie podłogi – tak, by zanieczyszczenia nie zostały utrwalone na parkiecie środkami zabezpieczającymi. Potem pozostaje już tylko nakładanie preparatów ochronnych.

Lakierowanie parkietu dębowego reczne

Renowacja parkietu – o czym jeszcze pamiętać?

Po cyklinowaniu podłóg z desek konieczne jest pokrycie ich lakierem – dzięki niemu utrwalimy uzyskany cyklinowaniemefekt, ale również ochronimy parkiet przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami i plamami. Pamiętajmy, aby wybrać preparat dobrej jakości i odpowiednie narzędzia do jego nakładania. Łatwo go rozprowadzimy za pomocą moherowego wałka, a w trudno dostępnych miejscach możemy posiłkować się pędzlem do środków na bazie rozpuszczalnika. Więcej na temat zabezpieczania podłóg drewnianych w tym artykule.

Czy warto cyklinować samodzielnie?

Cyklinowanie parkietów można z powodzeniem wykonać samodzielnie, jednak większość decyduje się na oddanie tej czynności w ręce specjalistów. Wynika to z czysto ekonomicznych pobudek – przede wszystkim sprzęt potrzebny do cyklinowania podłóg z desek jest bardzo drogi. Mowa tu zarówno o cykliniarce taśmowej i krawędziowej, jak i o odkurzaczu do pyłu. Urządzenia można wynająć, jednak jest to opłacalne głównie wtedy, gdy mamy sporą powierzchnię parkietów do renowacji. Jeśli chcemy remontować tylko podłogę w salonie, bardziej opłacalne może być zlecenie tego zadania zawodowcom. Po drugie – niewprawiona w cyklinowaniu podłóg osoba może popełnić liczne błędy, które przyczynią się do trwałego uszkodzenia drewnianych posadzek lub skomplikują proces ich renowacji.

Cyklinowanie to jeden ze sposobów na renowację parkietów, który można, a nawet trzeba przeprowadzać co kilka lat. Dzięki temu przedłużymy życie swoich drewnianych podłóg i oszczędzimy na ich wymianie. Więcej o wykańczaniu i remontowaniu wnętrz w naszej czytelni.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść