Logo

Czy ciepły montaż okien jest opłacalny?

Nowoczesne domy energooszczędne są ciepłe i przytulne. Na panujący we wnętrzu przyjemny mikroklimat ma wpływ między innymi odpowiednie osadzenie okien. Właściwy montaż przeszkleń eliminuje mostki termiczne powstające w punkcie styku okna z murem, przez które do środka dostają się zimne powietrze i wilgoć. Specjaliści od stolarki okiennej zalecają ciepły montaż okien, jako najlepszą metodę na zapewnienie właściwej izolacji termicznej budynku i skuteczny sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Czy ciepły montaż okien jest opłacalny?

Ciepły montażto osadzenie okien poza otworem w warstwie izolacji, czyli docieplenia. Technika ta jest wykorzystywana, gdy powłoka ocieplenia domu z zewnątrz jest grubsza niż 15 centymetrów, a mur składa się z dwóch lub trzech warstw.Ciepły montaż okien w warstwie ociepleniapolega na ich umieszczeniu na specjalnym rusztowaniu (konsoli), które wystaje poza bryłę budynku. Wsporniki montażowe, które utrzymają całą konstrukcję, należy dobierać, kierując się materiałem, z jakiego zostało wykonane okno (drewno, czy tworzywo sztuczne), ciężarem skrzydła, wielkością wysunięcia oraz rodzajem materiału, jaki został użyty do wykonania muru domu. Całość: konsola i okno jest zabezpieczona szczelną izolacją, na którą składa się warstwa pianki poliuretanowej oraz właściwie naklejone taśmy (folie) paroprzepuszczalne oraz paroszczelne. Pierwszą z nich należy używać od zewnątrz, a drugą od strony wewnętrznej budynku. W ten sposób zabezpiecza się pomieszczenia przed utratą ciepła. Specjaliści od stolarki okiennej zalecają szczególnie staranne wykonanie uszczelnienia od wewnątrz. Dzięki temu lepiej wyrównuje się ciśnienie po obu stronach okna, co ma wpływ na ilość powstającej pary wodnej i jej osadzanie na szybach. Właścicielom nieruchomości zależy na minimalizowaniu strat ciepła, dlatego wybierają wysokiej jakości, nowoczesne okna o dobrych parametrach. Przeszklenia są następnie montowane w sposób standardowy. Zastosowany montaż okien ma niebagatelny wpływ na izolację całego domu. Jaka jest różnica między ciepłym i tradycyjnym osadzaniem okien?

Czym różni się ciepły montaż okien od standardowego?

Standardowy montaż okien jest szybki i stosunkowo tani. Może go wykonać każda firma branżowa na rynku. Ten sposób osadzania okien nie nadaje się jednak do nowoczesnych domów energooszczędnych, ponieważ nie ogranicza strat ciepła w budynku. Współczynnik przenikania ciepła przy standardowym osadzeniu okna wynosi: od 1,5 do 1,8 kW. Dla ciepłego montażu jest on znacznie niższy – to około 1,0 kW, co oznacza, że zdecydowanie mniej ciepłego powietrza ucieka na zewnątrz, a dzięki temu w budynku jest ciepło i sucho. Decydując się naciepły montaż okna, warto jednak upewnić się, że zostanie on wykonany przy użyciu wysokiej jakości materiałów przez profesjonalistów od stolarki okiennej. Tylko w takim przypadku osadzenie okien spełni swoją funkcję i zapewni dobrą izolację budynku. Jakie są inne zalety dobrze wykonanego ciepłego montażu?

Czym różni się ciepły montaż okien od standardowego

Jakie są zalety ciepłego montażu?

Duże, przestronne domy dość ciężko ogrzać w sezonie. Dlatego na ciepły montaż decydują się właściciele nowoczesnych nieruchomości, którym zależy na odpowiedniej izolacji. Ta technika osadzania okna zapobiega utracie ciepła.Ciepły montaż okienogranicza również infiltrację powietrza, a zatem uszczelnia wnętrze domu. Co więcej, dzięki temu, że współczynnik przenikania ciepła przez okna jest niski, zmniejsza się także ryzyko zawilgocenia warstwy izolacyjnej i przemarzania ścian. Elewacja i ściany domu są pod ochroną, a we wnętrzach jest przyjemnie sucho. Kolejną zaletą ciepłego montażu jest ograniczenie kondensacji wilgoci na oknie i wyeliminowane występowania pleśni i grzyba na ościeżach. Takie zjawisko może mieć miejsce również wtedy, gdy dojdzie do zawilgocenia piany poliuretanowej (jedynej izolacji przy montażu standardowym), która dość szybko traci swoje właściwości termoizolacyjne.

Odpowiednie osadzenie zapewnia ochronę okien i muru oraz zdrowia domowników. Warto pamiętać, że pleśń jest szkodliwa dla ludzi i należy ją usuwać z pomieszczeń.Ciepły montaż oknato również gwarancja zwiększonej dźwiękoszczelności każdego z pomieszczeń – w domu będzie znacznie ciszej, a co więcej, hałas i dźwięki pochodzące z wnętrza nie będą słyszalne na zewnątrz. Ma to duże znaczenie na przykład w przypadku osiedla domków jednorodzinnych budowanych w niewielkiej odległości od siebie.

Czy ciepły montaż okien jest opłacalny?

Coraz więcej specjalistów od stolarki okiennej poleca ciepły montaż. Czy warto zdecydować się na to rozwiązanie? Na pewno dobrze wziąć pod uwagę tę technikę montażu, która jest stworzona dla domów energooszczędnych. Początkowe koszty będą wyższe niż w przypadku standardowego osadzania okien, jednak jest to inwestycja, która szybko się zwróci. Okna oraz materiały użyte do ich montażu są wystawione na działanie czynników atmosferycznych, a także wilgoci z wnętrza domu, więc ulegają zużyciu. Im wyższej jakości jest izolacja okienna, tym dłużej zostaną zachowane jej odpowiednie parametry.

Ciepły montaż okienma zalety techniczne – jest trwały, zapewnia dobrą szczelność okien i chroni budynek oraz ściany przed wilgocią, zapleśnieniem i zagrzybieniem. Nie mniej istotne są korzyści ekonomiczne, czyli obniżenie rachunków za ogrzewanie oraz za konserwację budynku. W miesiącu, biorąc pod uwagę sezonowość opłat za ogrzewanie domu, oszczędności będą niewielkie, ale w skali roku zamienią się w kwoty odczuwalne dla domowego budżetu.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść