Logo

Dodatkowy pokój na parterze. Gdzie go zlokalizować i do czego się przydaje?

Dodatkowy pokój na parterze może pełnić konkretną funkcję lub stanowić rezerwowe pomieszczenie. Sprawdzamy, czy warto wybierać projekty domów z pokojem na dole i jak je zaadaptować.

Dodatkowy pokój w domu – wszystkie funkcje, jakie może pełnić

W pierwszej kolejności musimy odnieść się do funkcji, jakie może pełnić dodatkowy pokój na dole. Zwłaszcza że na najniższej kondygnacji domu z poddaszem użytkowym może być miejsce nie tylko na salon połączony z jadalnią, łazienkę i pomieszczenia gospodarcze. Przeglądając projekty, bez problemu znajdziemy nawet dom z 3 pokojami na parterze.

Oczywiście dodatkowe pomieszczenie na dole możemy wykorzystać na wiele sposobów. Często jest to gabinet, pracownia czy biblioteczka, innym razem pokój telewizyjny, a nawet sypialnia dla gości. Jeżeli zdecydujemy się na właściwy projekt domu, dodatkowy pokój na parterze może służyć za pomieszczenie dla seniora, który z uwagi na wiek i swoje ograniczenia nie może mieszkać sam, a przy tym nie może mieć sypialni na poddaszu. Wówczas taki pokój na dole powinien znajdować się w pobliżu łazienki.

Dodatkowa sypialnia dla gości – na parterze czy poddaszu?

Jeżeli korzystamy z małego domu z użytkowym poddaszem, sypialnie dla członków rodziny zwykle mieszczą się na górnej kondygnacji. W większym domu z jednym lub kilkoma pokojami na dole dodatkowe pomieszczenie można przeznaczyć na sypialnię dla gości. Powinno ono znaleźć się w cichej części domu, z dala od salonu. Wszystko po to, aby nie zakłócać życia domowników.

Pokój dla gości nie musi być przestronny. Wystarczająca będzie 10-metrowa sypialnia, gdzie zmieszczą się łóżko i szafa, która przyda się nam na co dzień. Optymalne będzie osobne wyjście na taras, aczkolwiek nie zawsze jest ono przewidziane w projekcie. Oczywiście pokój na dole jako pomieszczenie gościnne powinno znajdować się w pobliżu łazienki.

Gdzie zlokalizować dodatkowy pokój dla seniora z wygodą i prywatnością?

Jeżeli dopiero wybieramy projekt domu, 2 pokoje na parterze można przeznaczyć chociażby na pomieszczenie dla gości i sypialnię dla seniora. Z uwagi na ograniczenia ruchowe jego użytkownika pokój osoby starszej nie może znajdować się na piętrze. Dobrze, jeśli zapewnia on seniorowi prywatność. Jednak z drugiej strony nie możemy go usytuować w gospodarczej części domu. Podobnie jak w przypadku sypialni dla gości, również pokój dla osoby starszej musi znaleźć się w pobliżu łazienki, a nawet być z nią połączony. Najlepiej, jeśli w sąsiedztwie jest też wyjście na taras czy ogród.

Z uwagi na warunki klimatyczne (wychładzanie, nagrzewanie, doświetlanie światłem dziennym) pokój osoby starszej musi być właściwe usytuowany. Dobry, często indywidualny projekt domu z pokojem dla seniora przewiduje takie pomieszczenie w kierunku północno-wschodnim lub północno-zachodnim,kosztem południa czy południowego zachodu. Należy w nim też unikać nieregularnych kształtów, stopni i skosów. Ze względu na możliwy hałas okna pokoju dla starszej osoby nie mogą wychodzić na drogę lub inne miejsce generujące zbędny gwar.

Warto pamiętać, że 3 pokoje na parterze to optimum, gdy będzie z nami mieszkać senior. Zdarza się, że osoba starsza wymaga opiekuna, a nawet pielęgniarki. Jeśli nie mamy możliwości, aby zająć się starszą osobą osobiście, a wymaga ona opieki 24 godziny na dobę, jeden wolny pokój na dole możemy zagospodarować na pomieszczenie dla opiekunki. Warto pójść też za radą architektów i poszerzyć wszystkie wejścia na parterze przynajmniej do szerokości 100 cm, zwłaszcza jeżeli osoba starsza porusza się na wózku lub z balkonikiem.

Jak dodatkowy pokój na parterze domu można wykorzystać do pracy?

Gabinet, biblioteczka lub pracownia – to częste przeznaczenie wolnego pokoju na parterze. I słusznie, aczkolwiek pod pewnymi warunkami. Dobry projekt domu z biurem na parterze zakłada, że znajdzie się ono od strony wejścia. Najlepiej, jeśli pokój od frontu jest usytuowany od strony północnej i właściwie wydzielony, a więc jest to pracownia z opcją wejścia z przedsionka – wszystko po to, żeby droga do pomieszczenia nie prowadziła przez strefę dzienną. Oczywiście najlepiej, jeśli jest to gabinet z oddzielnym wejściem od zewnątrz. Taki pokój zawsze powinien być też dobrze wyciszony, zwłaszcza że w tej części domu często znajduje się kotłownia.

Jeżeli jest to pokój dostępny z salonu, może on pełnić funkcję biblioteczki, ewentualnie osobnego pomieszczenia z telewizorem czy projektorem. Będzie to doskonała strefa do oglądania meczów, seriali czy filmów, które nie interesują reszty domowników. Nie zawsze niezbędny jest nam duży, wygodny pokój do pracy, chociaż wszystko zależy od jego przeznaczenia. Jednak z reguły na gabinet czy biblioteczkę wystarczy pomieszczenie o metrażu ok. 10 m²,aby zmieścić w nim m.in. biurko, regał i wygodny fotel obrotowy.

Podsumowując, jest wiele możliwości, aby zaadaptować dodatkowy, wolny pokój na parterze. Opinie o takim pomieszczeniu zawsze są pozytywne, nawet jeżeli wcześniej nie było go w planach. W ten sposób możemy poszerzyć swój dom o dodatkową sypialnię, biuro czy miejsce do pracy, co pomaga zwłaszcza w dobie coraz popularniejszego home office lub modelu hybrydowego, w ramach którego przynajmniej część obowiązków zawodowych możemy wykonywać w domu. Oczywiście pokój na parterze spełni też funkcję sypialni dla seniora, który z uwagi na ograniczenia nie może mieszkać na poddaszu.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ