Logo

Dom pod płaskim dachem

Dom pod płaskim dachem

Dach to niezwykle ważna część domu nie tylko z użytkowego, ale również estetycznego punktu widzenia. Choć w polskim krajobrazie płaskie dachy na domach jednorodzinnych nie należą do dominujących to przy wyborze projektu domu warto wziąć je pod uwagę. Wydaje się, że płaskie dachy mają więcej zalet niż wad, a do nowoczesnej architektury pasują idealnie.
Polacy powoli zaczynają przekonywać się do projektów domów jednorodzinnych, które posiadają płaski dach. Dzięki coraz częściej spotykanym przykładom dobrej architektury tego typu, wymazują się z pamięci byle jakie i wszystkie do siebie podobne domy z lat 60. i 70. ub. wieku. W ofertach biur architektonicznych można znaleźć coraz więcej efektownych projektów domów jednorodzinnych z płaskim dachem zróżnicowanych pod względem wielkości, jak i kosztów budowy. Jakie zatem korzyści, a jakie ograniczenia niesie ze sobą projekt domu, który będzie przykryty płaskim dachem?

Anatomia dachu płaskiego
Płaski dach w rzeczywistości nie jest idealnie poziomy. Jego połać jest nachylona pod niewielkim kątem (maks. 12 st.), co jest konieczne, aby woda deszczowa mogła bez problemów po nim spływać. Taki dach jest jednocześnie odporny na parcie oraz ssanie wiatru, i nawet gwałtowna wichura nie jest w stanie zerwać jego połaci. Poza tym dzięki takiej konstrukcji minimalizowana jest jego zewnętrzna powierzchnia, co z kolei wpływa na zmniejszenie strat ciepła. Atutami nie do przecenienia są możliwości, które są nieosiągalne w projektach domów z tradycyjnym dachem spadzistym. Należą do nich m.in. zaaranżowanie na powierzchni dachu atrakcyjnego tarasu lub zielonego ogrodu, wykorzystanie go do umieszczenia urządzeń klimatyzacyjnych, baterii słonecznych czy anten satelitarnych. Łatwo przy tym na taki dach wyjść w celu serwisowania urządzeń oraz przeglądu pokrycia. Płaski dach to także większa powierzchnia użytkowa budynku, bo pozwala na zagospodarowanie całego poddasza (strop ostatniej kondygnacji jest zarazem dachem), oraz łatwiejszą aranżację wnętrz. No i koszty – przy tej samej klasie wykonanie dachu płaskiego zawsze będzie tańsze od spadzistego.
W konstrukcji płaskiego dachu niezwykle istotnym elementem jest mocny i prawidłowo wykonany strop. W zimie musi on udźwignąć nierzadko znaczne ilości śniegu, tak aby jego ciężar nie spowodował naruszenia konstrukcji. Niekiedy, głównie podczas obfitych i długotrwałych opadów, konieczne jest – niestety – odśnieżanie powierzchni takiego dachu, i jest to największa niedogodność tego rozwiązania. Poza tym przy tego typu konstrukcji dachu potrzebny jest bardzo sprawny system odprowadzania wody, niezwykle starannie powinno także zostać wykonane jego uszczelnienie.

Jak zdecydować?
Jednak o wyborze projektu domu z płaskim dachem decydują nie tylko upodobania przyszłych jego mieszkańców i względy estetyczne. Istotną kwestią są warunki zabudowy danego terenu, które określają kryteria, jakie muszą spełniać nowopowstające budynki. Z reguły związane są one z wyglądem czy rodzajem sąsiedniej zabudowy oraz z warunkami środowiskowymi, zaś wyrażone są w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub decyzjach o warunkach zabudowy. Na przykład w południowych regionach Polski płaskie dachy występują niezwykle rzadko. Ze względu na charakterystykę tamtejszej zabudowy oraz na trudne warunki śniegowe, miejscowe plany wymuszają stosowanie dachów skośnych Zanim więc podejmiemy decyzję o realizacji konkretnego projektu domu, warto sprawdzić w gminie czy miejskim wydziale architektury, jakie są warunki zabudowy naszej działki.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ