Logo

Dom z basenem – jakie są koszty

Kategorie: Otoczenie

Budowa własnego domu to dobry moment na spełnienie marzeń, które zawsze chodziły nam po głowie, ale nie było ani okazji, ani możliwości, aby je urzeczywistnić. Dom buduje się z reguły raz w życiu, więc nie ma w tym nic dziwnego, że chcemy, aby odpowiadał on naszym wizjom w stu procentach. Jedną z takich wizji jest basen w ogrodzie. Jak przedstawiają się koszty takiego przedsięwzięcia?

Koszt budowy basenu

Wykonanie wykopu oraz wybór rodzaju niecki

 • Koszty niecki basenowej zależą od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Zdecydowanie najszybciej będzie zakupić gotową nieckę, którą trzeba po prostu umieścić w przygotowanym wcześniej wykopie. Tego typu gotowe produkty występują także w bardzo dużych rozmiarach. W takich nieckach można z powodzeniem wykonać przynajmniej parę pływackich ruchów. To powoduje, że nie mamy do czynienia z brodzikiem, ale z prawdziwym basenem. Jedną z tańszych wersji będzie właśnie taka dostępna w całości niecka z poliestru. Trochę droższe oraz jednak mniej popularne są niecki drewniane, oraz stalowe. Natomiast najdrożej wychodzi niecka murowana, z betonu. Wymurowanie to bowiem pierwszy etap, później trzeba pomyśleć o dobrej izolacji, położyć płytki, albo użyć specjalnej folii. Jednak na pewno jest to też opcja zajmująca najwięcej czasu. Warto szczególnie w przypadku tego ostatniego wyboru poszukać odpowiedniego wykonawcy, ponieważ koszty takich prac mogą się bardzo różnić. Wydatek związany z zakupem niecki to około 50-60% kosztów, jakie wiążą się z budową basenu.
 • Dobrą informacją jest to, żecena wykopu bardzo często wlicza się w ogólną cenę niecki. Warto poszukać firmy, jaka zaoferuje nam sprzedaż wraz z montażem.

Koszty budowy basenu

Prace wykończeniowe

Zamontowanie, czy wymurowanie niecki to jeszcze nie koniec prac, ponieważ trzeba również zadbać o to, aby otoczenie basenu przedstawiało się ładnie i podnosiło komfort użytkowania tego miejsca. Gotowe projekty domów z basenem przedstawiają spójną wizję. Dlatego, jeśli ktoś decyduje się na basen w momencie budowania domu, to na pewno nie ma obaw, że coś nie będzie do siebie pasowało. Projektanci zadbają o to, aby całość przedstawiała się doskonale.

 • Konieczne jest tu na pewnozabezpieczenie brzegów basenu, aby domownicy mieli jak najlepszy komfort podczas korzystanie z basenu.
 • Można stworzyć trochęszerszą linię płytek antypoślizgowych albo drewnianych elementów, jakie będą się ładnie komponowały z zielenią ogrodu.
 • Posianie dookoła trawy i posadzenie niskich drzewek lub krzewów dopełni całości.

Basen obok domu koszt

Dodatkowe wyposażenie

Basen nie będzie w pełni funkcjonalny, jeśli nie zadbamy opotrzebne wyposażenie. Jeśli tego nie zrobimy, to po pewnym czasie zamieni się raczej w ogrodowy staw, w jakim na pewno doskonale będą się czuły różne owady i zwierzęta, ale na pewno nie ludzie. Dlatego trzeba pamiętać o paru rzeczach.

 • System filtrującysprawi, że woda będzie się stale oczyszczała. Niestety, ale stojąca woda szybko zmienia swój kolor oraz zapach, a już na pewno nie zachęca do kąpieli.
 • Jeśli chcemy korzystać z basenu nie tylko w upalne i słoneczne dni lata, ale także w inne, trochę chłodniejsze miesiące, to warto zainwestować wogrzewanie wody. Jednorazowym, aczkolwiek dość sporym wydatkiem w granicach kilku tysięcy złotych, będą panele solarne. Natomiast można również zdecydować się na ogrzewanie wody za pomocą energii elektrycznej. Wtedy jednak trzeba nastawić się na to, że miesięczne rachunki za prąd znacznie wzrosną.
 • Jeśli nie chcemy stale wybierać liści z basenu, to warto pomyśleć o czymśdo przykrycia. Oczywiście może być to jakaś prosta plandeka, czy folia, jaką będziemy manualnie przykrywać basen, wtedy koszt nie będzie aż tak duży. Jednak dla własnej wygody można pomyśleć także o żaluzjach z systemem zwijania. Jak widać, tutaj przedział cenowy jest bardzo szeroki i waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
 • Rzeczą bardzo potrzebną jestdrabinka, jaka umożliwi sprawne wychodzenie z wody. Koszt, podobnie jak w przypadku przesłony, może być bardzo różny. Może wynosić od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Zależy to od materiału oraz modelu drabinki.

Wydatki związane z codziennym użytkowaniem basenu

Warto mieć na uwadze to, że o basen stale trzeba dbać. Nie można go pozostawić bez opieki, ponieważ w ten sposób nie będzie nadawał się do użytkowania. O czym należy pamiętać?

 • Czyszczenie basenu to rzecz bardzo ważna. Aby zrobić to dobrze, nie obędzie się bez specjalistycznej chemii. Mowa tutaj o wydatku rzędu kilkuset złotych na sezon.
 • Do czyszczenia dna basenu najlepszy będziespecjalny odkurzacz, którego zakup warto uwzględnić w kosztach użytkowania. Cena takiego urządzenia jest różna zależnie od firmy i modelu.

Dość trudno jest oszacować ostateczny koszt związany z budową basenu, ponieważ zależy to od bardzo wielu rzeczy. Przedział cenowy niecek, potrzebnych akcesoriów, czy dodatkowego wyposażenia jest bardzo szeroki, więc wiele zależy od tego, jakich wyborów dokonamy. Jednak dom z basenem to na pewno niemały wydatek, nie mówiąc już o sporej ilości pracy, jaka wiąże się z posiadaniem takiego miejsca rekreacyjnego na swojej posesji. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie poświęcić wystarczającej ilości czasu, to trzeba liczyć się również z kosztami wynajęcia osoby, albo firmy, jaka zadba o to, aby basen był w dobrym stanie.

Ten, komu marzy się willa z basenem i kogo stać na wybudowanie takiego lokum, zapewne będzie w stanie sprostać wydatkom związanym z budową basenu. Prawdą jest jednak, że o wiele prościej jest budować dom, a przy okazji również basen. W ten sposób koszty się trochę rozkładają, a przy tym cały proces budowy jest mniej uciążliwy. Można również zdecydować się na tańszy projekt domu tak, aby starczyło nam na wybudowanie basenu w ogrodzie. Wszak wiadomo, że im bardziej skomplikowany projekt, tym koszty budowy są większe. Obecnie domy z basenem nie są już jakąś wielką ekstrawagancją i spotyka się je coraz częściej.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ