Logo

Dom z mieszkaniem dla seniora

Kategorie: Blog

Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia. To właśnie dlatego wielu inwestorów szukając idealnego projektu domu, myśli o nim także w kontekście własnej starości. Przyjrzyjmy się zatem, jaki dom z mieszkaniem dla seniora będzie najlepszym rozwiązaniem – zarówno dla niego, jak i innych domowników.

Dom z dodatkowym mieszkaniem dla seniora – możliwości

Czym właściwie powinien się cechować dom z mieszkaniem dla seniora? Żeby wybrać najlepszą opcję, musimy określić pewne wymagania. Zasadniczo taka nieruchomość powinna gwarantować odpowiednią przestrzeń życiową seniorowi (lub seniorom) oraz innym domownikom, komfort i łatwość poruszania się po domu, a także prywatność.

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, możemy stwierdzić, że jako dom z dwoma mieszkaniami (z czego jedno będzie użytkowane przez osobę starszą) najlepiej sprawdzi się dom bliźniak lub dom dwupokoleniowy, czyli piętrowy.

Dom z osobnym mieszkaniem na poddaszu

Jako dom z dodatkowym mieszkaniem znakomicie sprawdza się dom z poddaszem użytkowym, będący znakomitym rozwiązaniem dla dwóch pokoleń rodziny. Doskonałym przykładem takiego projektu jest Dwupokoleniowy VII, który posiada wspólne wejście, ale dwie oddzielne kuchnie, salony oraz jadalnie na parterze. Na dole znajduje się też sypialnia, którą może zająć senior. Dzięki temu  rozwiązaniu osoba starsza nie będzie musiała wchodzić po schodach. Z kolei na poddaszu usytuowane zostały sypialnie i osobne łazienki. Ten praktyczny projekt domu dwurodzinnego pozwala na swobodne funkcjonowanie obu rodzin. Zapewnia przestrzeń prywatną dla wszystkich członków rodziny i stwarza wygodne warunki do wspólnego spędzania czasu zawsze, gdy domownikom przyjdzie na to ochota.

Decydując się na budowę domu z dodatkowym mieszkaniem, należy pamiętać, że budynek powinien być odpowiednio zaprojektowany jeszcze przed rozpoczęciem budowy – w innym przypadku koszty dostosowania budynku dla dodatkowej osoby czy całej rodziny mogą być dość wysokie (zwłaszcza gdy mieszkanie na poddaszu ma wynajmować opiekun lub osoba niespokrewniona z seniorem, np. student). 

Największe zalety: możliwość postawienia domu na niewielkiej działce, niższe koszty budowy i możliwość urządzenia całej przestrzeni życiowej seniora na parterze.

Bliźniak – dom z dwoma mieszkaniami

Innym, powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest bliźniak, czyli nawet nie tyle dom z dwoma mieszkaniami, co po prostu dwoma lokalami o powierzchni bliższej domom jednorodzinnym. W takich okolicznościach zarówno senior (lub starsza para), jak i jego potomek z bliskimi lub inna rodzina mają do dyspozycji (zazwyczaj) dwukondygnacyjny budynek.

Atutem takiego rozwiązanie jest przede wszystkim duża przestrzeń życiowa. Ma to szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy jeden z lokali ma wynajmować większa liczba osób (np. rodzina spokrewniona z seniorem czy para z dzieckiem). Co ważne, taki budynek daje też komfort i prywatność wszystkim lokatorom bez konieczności specjalnej aranżacji przestrzeni i dobudowywania niezależnego wejścia.

Z drugiej strony bliźniak zajmuje większą powierzchnię zabudowy i jest droższy w budowie. Trzeba też pamiętać o tym, że domy w zabudowie bliźniaczej to najczęściej budynki dwukondygnacyjne, a schody mogą być barierą utrudniającą poruszanie się osobom w wieku senioralnym lub z niepełnosprawnościami i ograniczeniami ruchowymi.

Największe zalety: duża przestrzeń życiowa dla seniora i mieszkańców drugiego lokalu, możliwości inwestycyjne (wynajem drugiego lokalu), możliwość mieszkania w sąsiedztwie najbliższej rodziny.

Projekt domu z dodatkowym mieszkaniem w pracowni Domowe Klimaty

Jeżeli interesuje Cię dom z osobnym mieszkaniem dla seniora, zapoznaj się z ofertą biura architektonicznego Domowe Klimaty. W ofercie naszego biura znajdziesz najróżniejsze projekty domów dostosowane do potrzeb i oczekiwań osób starszych – zarówno tych chcących mieszkać w sąsiedztwie najbliższej rodziny, jak i seniorów planujących wynajmowanie poddasza opiekunce.

Proponowane przez nas projekty domów dla seniorów to m.in. dom z osobnym mieszkaniem typu bliźniak Koniczynka 2, czy dom z mieszkaniem dla seniora z poddaszem użytkowym Przygoda.

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść