Logo

Dom z mieszkaniem dla seniora

Kategorie: Blog

Starość jest nieodłączną częścią naszego życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia. To właśnie dlatego wielu inwestorów szukając idealnego projektu domu, myśli o nim także w kontekście własnej starości. Przyjrzyjmy się zatem, jaki dom z mieszkaniem dla seniora będzie najlepszym rozwiązaniem – zarówno dla niego, jak i innych domowników.

Dom z mieszkaniem dla seniora – możliwości

Czym właściwie powinien się cechować dom z mieszkaniem dla seniora? Żeby wybrać najlepszą opcję, musimy określić pewne wymagania. Zasadniczo taka nieruchomość powinna gwarantować odpowiednią przestrzeń życiową seniorowi (lub seniorom) oraz innym domownikom, komfort i łatwość poruszania się po domu, a także prywatność.

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, możemy stwierdzić, że jako dom z dwoma mieszkaniami (z czego jedno będzie użytkowane przez osobę starszą) najlepiej sprawdzi się dom bliźniak lub dom dwupokoleniowy, czyli piętrowy.

Dom z osobnym mieszkaniem na poddaszu

Jako dom z dodatkowym mieszkaniem sprawdza się dom z poddaszem użytkowym, będący znakomitym rozwiązaniem dla dwóch pokoleń rodziny. Doskonałym przykładem takiego projektu jest Dwupokoleniowy VII, który posiada wspólne wejście, ale dwie oddzielne kuchnie, salony oraz jadalnie na parterze. Na dole znajduje się też sypialnia, którą może zająć senior. Dzięki temu rozwiązaniu osoba starsza nie będzie musiała wchodzić po schodach. Z kolei na poddaszu usytuowane zostały sypialnie i osobne łazienki. Ten praktyczny projekt domu dwurodzinnego pozwala na swobodne funkcjonowanie obu rodzin. Zapewnia przestrzeń prywatną dla wszystkich domowników i stwarza wygodne warunki do wspólnego spędzania czasu zawsze, gdy przyjdzie im na to ochota.

Decydując się na budowę domu dwurodzinnego z dodatkowym mieszkaniem, należy pamiętać, że budynek ten powinien być odpowiednio zaprojektowany jeszcze przed rozpoczęciem budowy – w innym przypadku koszty dostosowania obiektu dla dodatkowej osoby, czy całej rodziny mogą być dość wysokie (zwłaszcza gdy mieszkanie na poddaszu ma wynajmować opiekun lub osoba niespokrewniona z seniorem, np. student). 

Największe zalety: możliwość postawienia domu na niewielkiej działce, niższe koszty budowy i możliwość urządzenia całej przestrzeni życiowej seniora na parterze.

Bliźniak – dom z dwoma mieszkaniami

Innym, powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest bliźniak, czyli nawet nie tyle dom z dwoma mieszkaniami, co po prostu dwoma lokalami o powierzchni bliższej domom jednorodzinnym. W takich okolicznościach zarówno senior (lub starsza para), jak i jego potomek z bliskimi lub inna rodzina mają do dyspozycji (zazwyczaj) dwukondygnacyjny budynek. Czesto taki projekt domu zakłade również dwa osobne wejścia.

Atutem takiego rozwiązanie jest przede wszystkim duża przestrzeń życiowa. Ma to szczególnie duże znaczenie wtedy, gdy jeden z lokali ma wynajmować większa liczba osób (np. rodzina spokrewniona z seniorem czy para z dzieckiem). Co ważne, taki budynek daje też komfort i prywatność wszystkim lokatorom bez konieczności specjalnej aranżacji przestrzeni i dobudowywania niezależnego wejścia.

Z drugiej strony bliźniak zajmuje większą powierzchnię zabudowy i jest droższy w budowie. Trzeba też pamiętać o tym, że domy w zabudowie bliźniaczej to najczęściej budynki dwukondygnacyjne, a schody mogą być barierą utrudniającą poruszanie się osobom w wieku senioralnym lub z niepełnosprawnościami i innymi ograniczeniami ruchowymi.

Największe zalety: duża przestrzeń życiowa dla seniora i mieszkańców drugiego lokalu, możliwości inwestycyjne (wynajem drugiego lokalu), możliwość mieszkania w sąsiedztwie najbliższej rodziny.

Projekt domu z dodatkowym mieszkaniem w pracowni Domowe Klimaty

Jeżeli interesuje Cię dom z mieszkaniem dla seniora, zapoznaj się z ofertą biura architektonicznego Domowe Klimaty. W naszej ofercie znajdziecie najróżniejsze projekty domów dostosowane do potrzeb i oczekiwań osób starszych – zarówno tych chcących mieszkać w sąsiedztwie najbliższej rodziny, jak i seniorów planujących wynajmowanie poddasza opiekunce.

Proponowane przez nas projekty domów dla seniorów to m.in. dom z osobnym mieszkaniem typu bliźniak Koniczynka 2, czy dom z mieszkaniem dla seniora z poddaszem użytkowym Przygoda.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść