Logo

Dom z widokiem na komfort i modernistyczny wygląd - 5 sposobów na nowoczesne urozmaicenie kształtu budynku

Czym powinien charakteryzować się modernistyczny wygląd domu z komfortowym wnętrzem - Inspiracje z naszej pracowni

Na przestrzeni lat trendy architektoniczne uległy diametralnej transformacji. Zmiany te nie wynikają jedynie z panujących obecnie trendów estetycznych, ale również z uwarunkowań ekonomicznych – nowoczesne budynki są piękne i energooszczędne. Sprawdźmy, jak urozmaicić współczesne domy mieszkalne.

Projekt domu z dużymi przeszkleniami - nowoczesny dom z panelami solarnymi

1. Domy z wielkimi przeszkleniami – projekt domu o geometrycznej bryle i dużych przeszkleniach

Nowoczesność stawia na minimalizm w niemal każdej dziedzinie designu, również w projektach domów zgodnych ze współczesnymi trendami. Najlepiej widać to na przykładach budynków o geometrycznej bryle – prosta forma, brak wymyślnych dachów i wnęk w ścianach oraz perfekcyjna symetria to wyznaczniki takiego stylu. Uzupełniają je bardzo duże przeszklenia, często stanowiące większą część ściany.

Nowoczesny charakter domu idzie w parze z doskonałą ekonomicznością takiego projektu budynku. W prostej bryle ciepło łatwo się akumuluje, istnieje mniejsze ryzyko powstawania mostków cieplnych, a duże, szklane, często kilkuwarstwowe powierzchnie dodatkowo zwiększają termoizolacyjność. Przeszklony dom parterowy lub piętrowy z powodzeniem można więc nazwać domem pasywnym, czyli energooszczędnym. Projekt domu z dużymi oknami ma też więcej zalet – pozwala doświetlić salon i inne pomieszczenia, a jak doskonale wiadomo, światło dzienne tworzy przytulny, przyjazny do codziennego życia klimat.

Wnętrze domu z dużymi przeszkleniami

2. Nowoczesna elewacja domu – gustowne wykończenie elewacji podkreśla nowoczesny charakter domu

Najpiękniejsze projekty domów biorą pod uwagę nie tylko samą bryłę oraz ergonomię budynku, ale również jego wykończenie. Prosta bryła domu o nowoczesnym charakterze nie musi być nudna – bardziej dekoracyjny wygląd może zapewnić modna, jasna elewacja uzupełniona naturalnymi akcentami. Świetnym przykładem takiej architektury jest projekt domu Akord III – proponowana wersja wykończenia zakłada kremowy tynk z dodatkiem drewnianych wstawek. Całość urozmaica również garaż w bryle domu, który może być tak rozwiązaniem zarówno praktycznym, jak i  dekoracyjnym.

Projekt domu Akord III, wizualizacja 1

Drewniane akcenty to nie jedyny sposób na urozmaicenie prostej bryły domu mieszkalnego – doskonale sprawdzą się tutaj również dobrze znane rozwiązania wykorzystywane od kilkudziesięciu lat. Mowa o płytkach kamieniopodobnych i kamieniu naturalnym, które idealnie współgrają z jasnymi, klasycznymi elewacjami. Inną metodą jest zastosowanie tynku w dwóch kolorach – mocny kontrast może dodać jeszcze więcej nowoczesnego sznytu projektowi domu z dużymi przeszkleniami.

3. Serce domu tętniące życiem – reprezentacyjny, duży salon urządzony z wyjątkową elegancją i bezmiarem wolnej przestrzeni

O nowoczesności domu jednorodzinnego z poddaszem będzie decydować przede wszystkim jego wnętrze. Tym, co coraz częściej doceniamy w domach o nowoczesnym charakterze, jest przestrzeń – i wcale nie chodzi tu o metraż domu, ale funkcjonalny plan. Wolne miejsce przy klatce schodowej, w pokojach i korytarzach jest w cenie, ponieważ powala poczuć większą swobodę w codziennym życiu. Wpływa na to także dobry dostęp do każdej ze stref mieszkania – wypoczynkowej, sypialnej, kuchennej czy do pracy.

Projekt domu Adria II, wizualizacja 2

Dlatego też warto pomyśleć o rozwiązaniu, które zgrabnie połączy prywatność z praktycznym wykorzystaniem dostępnego miejsca, jak w przypadku projektu domu parterowego Adria II. Mamy tutaj do czynienia z obszernym salonem połączonym z jadalnią i kuchnią – cała przestrzeń zachowuje jednak lekkość i daje pełną wygodę gotowania, relaksu i spożywania rodzinnych posiłków. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzymy idealne miejsce do spotkań dla całej rodziny.

4. Komfort i wygoda mieszkańców – funkcjonalne wnętrze podkreślające walory użytkowe domu

Co jeszcze stanowi o codziennym komforcie użytkowania jednorodzinnego domu parterowego? Z pewnością ogromną rolę będzie tu odgrywała bliskość wszystkich pomieszczeń – brak piętra użytkowego nie tworzy sztucznych barier pomiędzy mieszkańcami. Jeśli właśnie to rozwiązanie przyświeca naszej idei domu, z pewnością przypadnie nam do gustu projekt Bagatela IV – to właśnie w nim życie rodzinne skupia się na parterze, a poddasze oferuje jedynie strych z dodatkowym miejscem do przechowywania.

Projekt domu Bagatela IV G, wizualizacja 1

Pomimo przestrzeni do życia ulokowanej jedynie na parterze, dom nie traci na funkcjonalności – ma na tyle duży metraż, by pomieścić nie tylko salon z jadalnią i kuchnią o wielkości przekraczającej 40 m², ale również aż 3 pokoje, garaż i kotłownię.

5. Prosta bryła budynku – połączenia ciekawych detali architektonicznych z wytwornymi narożnymi przeszkleniami

Projekty domów z dużymi przeszkleniami mogą okazać się ciekawe, intrygujące i nowocześniejsze z jeszcze jednego względu – coraz częściej stosuje się w nich okna narożne. Na takie rozwiązania pozwalają ekonomiczne projekty domów, które jednocześnie zapewniają budynkom mieszkalnym zupełnie nowy design. Przykładem takiej architektury może być Akord IV – szklany narożnik dodaje lekkości prostej bryle, sprawiając, że całość wygląda schludnie, klasycznie i nowocześnie zarazem. Co więcej, domy z oknem narożnym wyróżniają się na tle pozostałej zabudowy w otoczeniu, nawiązują do cieszącego się coraz większą popularnością stylu skandynawskiego oraz optycznie powiększają pomieszczenia, co w szczególności przydaje się w niewielkich salonach.

Projekt domu Akord IV, wizualizacja 2
Akord IV - widok frontowy

Jeśli chcesz przeczytać więcej o nowoczesnym stylu budowania domów mieszkalnych, koniecznie zajrzyj do naszej czytelni.

domoweklimaty.pl

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść