Logo

Dom z widokiem na komfort i modernistyczny wygląd - 5 sposobów na nowoczesne urozmaicenie kształtu budynku

Czym powinien charakteryzować się modernistyczny wygląd domu z komfortowym wnętrzem - Inspiracje z naszej pracowni

Na przestrzeni lat trendy architektoniczne uległy diametralnej transformacji. Zmiany te nie wynikają jedynie z panujących obecnie trendów estetycznych, ale również z uwarunkowań ekonomicznych – nowoczesne budynki są piękne i energooszczędne. Sprawdźmy, jak urozmaicić współczesne domy mieszkalne.

Projekt domu z dużymi przeszkleniami - nowoczesny dom z panelami solarnymi

1. Domy z wielkimi przeszkleniami – projekt domu o geometrycznej bryle i dużych przeszkleniach

Nowoczesność stawia na minimalizm w niemal każdej dziedzinie designu, również w projektach domów zgodnych ze współczesnymi trendami. Najlepiej widać to na przykładach budynków o geometrycznej bryle – prosta forma, brak wymyślnych dachów i wnęk w ścianach oraz perfekcyjna symetria to wyznaczniki takiego stylu. Uzupełniają je bardzo duże przeszklenia, często stanowiące większą część ściany.

Nowoczesny charakter domu idzie w parze z doskonałą ekonomicznością takiego projektu budynku. W prostej bryle ciepło łatwo się akumuluje, istnieje mniejsze ryzyko powstawania mostków cieplnych, a duże, szklane, często kilkuwarstwowe powierzchnie dodatkowo zwiększają termoizolacyjność. Przeszklony dom parterowy lub piętrowy z powodzeniem można więc nazwać domem pasywnym, czyli energooszczędnym. Projekt domu z dużymi oknami ma też więcej zalet – pozwala doświetlić salon i inne pomieszczenia, a jak doskonale wiadomo, światło dzienne tworzy przytulny, przyjazny do codziennego życia klimat.

Wnętrze domu z dużymi przeszkleniami

2. Nowoczesna elewacja domu – gustowne wykończenie elewacji podkreśla nowoczesny charakter domu

Najpiękniejsze projekty domów biorą pod uwagę nie tylko samą bryłę oraz ergonomię budynku, ale również jego wykończenie. Prosta bryła domu o nowoczesnym charakterze nie musi być nudna – bardziej dekoracyjny wygląd może zapewnić modna, jasna elewacja uzupełniona naturalnymi akcentami. Świetnym przykładem takiej architektury jest projekt domu Akord III – proponowana wersja wykończenia zakłada kremowy tynk z dodatkiem drewnianych wstawek. Całość urozmaica również garaż w bryle domu, który może być tak rozwiązaniem zarówno praktycznym, jak i  dekoracyjnym.

Projekt domu Akord III, wizualizacja 1

Drewniane akcenty to nie jedyny sposób na urozmaicenie prostej bryły domu mieszkalnego – doskonale sprawdzą się tutaj również dobrze znane rozwiązania wykorzystywane od kilkudziesięciu lat. Mowa o płytkach kamieniopodobnych i kamieniu naturalnym, które idealnie współgrają z jasnymi, klasycznymi elewacjami. Inną metodą jest zastosowanie tynku w dwóch kolorach – mocny kontrast może dodać jeszcze więcej nowoczesnego sznytu projektowi domu z dużymi przeszkleniami.

3. Serce domu tętniące życiem – reprezentacyjny, duży salon urządzony z wyjątkową elegancją i bezmiarem wolnej przestrzeni

O nowoczesności domu jednorodzinnego z poddaszem będzie decydować przede wszystkim jego wnętrze. Tym, co coraz częściej doceniamy w domach o nowoczesnym charakterze, jest przestrzeń – i wcale nie chodzi tu o metraż domu, ale funkcjonalny plan. Wolne miejsce przy klatce schodowej, w pokojach i korytarzach jest w cenie, ponieważ powala poczuć większą swobodę w codziennym życiu. Wpływa na to także dobry dostęp do każdej ze stref mieszkania – wypoczynkowej, sypialnej, kuchennej czy do pracy.

Projekt domu Adria II, wizualizacja 2

Dlatego też warto pomyśleć o rozwiązaniu, które zgrabnie połączy prywatność z praktycznym wykorzystaniem dostępnego miejsca, jak w przypadku projektu domu parterowego Adria II. Mamy tutaj do czynienia z obszernym salonem połączonym z jadalnią i kuchnią – cała przestrzeń zachowuje jednak lekkość i daje pełną wygodę gotowania, relaksu i spożywania rodzinnych posiłków. Dzięki takiemu rozwiązaniu stworzymy idealne miejsce do spotkań dla całej rodziny.

4. Komfort i wygoda mieszkańców – funkcjonalne wnętrze podkreślające walory użytkowe domu

Co jeszcze stanowi o codziennym komforcie użytkowania jednorodzinnego domu parterowego? Z pewnością ogromną rolę będzie tu odgrywała bliskość wszystkich pomieszczeń – brak piętra użytkowego nie tworzy sztucznych barier pomiędzy mieszkańcami. Jeśli właśnie to rozwiązanie przyświeca naszej idei domu, z pewnością przypadnie nam do gustu projekt Bagatela IV – to właśnie w nim życie rodzinne skupia się na parterze, a poddasze oferuje jedynie strych z dodatkowym miejscem do przechowywania.

Projekt domu Bagatela IV G, wizualizacja 1

Pomimo przestrzeni do życia ulokowanej jedynie na parterze, dom nie traci na funkcjonalności – ma na tyle duży metraż, by pomieścić nie tylko salon z jadalnią i kuchnią o wielkości przekraczającej 40 m², ale również aż 3 pokoje, garaż i kotłownię.

5. Prosta bryła budynku – połączenia ciekawych detali architektonicznych z wytwornymi narożnymi przeszkleniami

Projekty domów z dużymi przeszkleniami mogą okazać się ciekawe, intrygujące i nowocześniejsze z jeszcze jednego względu – coraz częściej stosuje się w nich okna narożne. Na takie rozwiązania pozwalają ekonomiczne projekty domów, które jednocześnie zapewniają budynkom mieszkalnym zupełnie nowy design. Przykładem takiej architektury może być Akord IV – szklany narożnik dodaje lekkości prostej bryle, sprawiając, że całość wygląda schludnie, klasycznie i nowocześnie zarazem. Co więcej, domy z oknem narożnym wyróżniają się na tle pozostałej zabudowy w otoczeniu, nawiązują do cieszącego się coraz większą popularnością stylu skandynawskiego oraz optycznie powiększają pomieszczenia, co w szczególności przydaje się w niewielkich salonach.

Projekt domu Akord IV, wizualizacja 2
Akord IV - widok frontowy

Jeśli chcesz przeczytać więcej o nowoczesnym stylu budowania domów mieszkalnych, koniecznie zajrzyj do naszej czytelni.

domoweklimaty.pl

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść