Logo

Domofony – co warto wiedzieć?

Domofon przy furtce to doskonałe rozwiązanie zwiększające poczucie naszego bezpieczeństwa. W przypadku domów położonych z dala od ogrodzenia warto rozważyć instalację videodomofonu.

Dostępne na rynku urządzenia mogą działać w systemie simplex lub duplex. Czym się różnią? W systemie simplex rozmowa przebiega naprzemiennie – kiedy osoba przy furtce mówi, nie słyszy osoby, która znajduje su się w domu. W przypadku systemu duplex rozmowa może być prowadzona jednocześnie.

W skład domofonu wchodzi kilka urządzeń. Słuchawkę montowaną w domu nazywamy unifonem. Wyposażona jest ona w bardzo czuły mikrofon i wkładki słuchawkowe. Pełnią one rolę sygnalizatora akustycznego. W niektórych modelach unifonów spotkać można wskaźnik otwarcia furtki, który pozwala kontrolować jej prawidłowe zamknięcie. Oprócz tego unifon wyposażony jest również w przycisk do otwierania. Na rynku dostępne są unifony głośnomówiące, bez słuchawki.

Na zewnątrz domu lub przy furtce montowany jest bramofon. Zazwyczaj są one wykonywane z blachy aluminiowej, stalowej lub mosiężnej. Wśród urządzeń wyróżniamy bramofony natynkowe lub podtynkowe. Urządzenie to posiada przycisk, który może być podświetlony diodą. Oprócz tego w skład systemu domofonowego wchodzi również kaseta z układem elektronicznym, która zapewnia odpowiednią siłę głosu, przekaźnika uruchamiającego zamek elektromagnetyczny w furtce lub drzwiach, zamków elektromagnetycznych oraz zasilacza, zazwyczaj o napięciu zasilania 12V.
Najprostszym modelem domofonu jest urządzenie analogowe, gdzie unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. Tego rodzaju domofon bardzo dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych, ze względu na małą ilość urządzeń. Niestety im jest ich więcej, tym jakość połączeń jest gorsza.

W skład urządzeń cyfrowych wchodzi centralka cyfrowa oraz unifon wyposażony w dekodery z numeryczną klawiaturą, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu. Tego rodzaju domofon pozwala na regulowanie czasu otwarcia zamka, czasu dzwonienia lub rozmowy. Warto wiedzieć, że ich konstrukcja sprawia, że gdy słuchawka jest źle odłożona, urządzenie działa prawidłowo.

Na rynku dostępne są również systemy analogowo – cyfrowe, gdzie analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem oraz coraz bardziej popularne są domofony bezprzewodowe, które umożliwiają otwarcie furtkę z dowolnego miejsca w domu. Wadą tego typu urządzeń jest jednak cena oraz ryzyko przechwycenia sygnału radiowego przez niepowołane osoby. Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe opcje, takie jak interkom, możliwość włączenia oświetlenia lub opcję sygnalizacji głosem, co jest dużym udogodnieniem dla osób słabo widzących i niewidomych.

W przypadku domów znacznie oddalonych od furtki sprawdzi się wideodomofon. Mała kamera zamontowana w tym urządzeniu posiada duży kąt widzenia. Natomiast w domu zainstalowany jest miniaturowy, najczęściej czarno-biały monitor. Kamera włącza się automatycznie po wciśnięciu przycisku w bramofonie albo, w niektórych modelach, przy unifonie. Niektóre wideodomofony mogą również rejestrować obrazy.

Fot. Genway

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść