Logo

Domofony – co warto wiedzieć?

Domofon przy furtce to doskonałe rozwiązanie zwiększające poczucie naszego bezpieczeństwa. W przypadku domów położonych z dala od ogrodzenia warto rozważyć instalację videodomofonu.

Dostępne na rynku urządzenia mogą działać w systemie simplex lub duplex. Czym się różnią? W systemie simplex rozmowa przebiega naprzemiennie – kiedy osoba przy furtce mówi, nie słyszy osoby, która znajduje su się w domu. W przypadku systemu duplex rozmowa może być prowadzona jednocześnie.

W skład domofonu wchodzi kilka urządzeń. Słuchawkę montowaną w domu nazywamy unifonem. Wyposażona jest ona w bardzo czuły mikrofon i wkładki słuchawkowe. Pełnią one rolę sygnalizatora akustycznego. W niektórych modelach unifonów spotkać można wskaźnik otwarcia furtki, który pozwala kontrolować jej prawidłowe zamknięcie. Oprócz tego unifon wyposażony jest również w przycisk do otwierania. Na rynku dostępne są unifony głośnomówiące, bez słuchawki.

Na zewnątrz domu lub przy furtce montowany jest bramofon. Zazwyczaj są one wykonywane z blachy aluminiowej, stalowej lub mosiężnej. Wśród urządzeń wyróżniamy bramofony natynkowe lub podtynkowe. Urządzenie to posiada przycisk, który może być podświetlony diodą. Oprócz tego w skład systemu domofonowego wchodzi również kaseta z układem elektronicznym, która zapewnia odpowiednią siłę głosu, przekaźnika uruchamiającego zamek elektromagnetyczny w furtce lub drzwiach, zamków elektromagnetycznych oraz zasilacza, zazwyczaj o napięciu zasilania 12V.
Najprostszym modelem domofonu jest urządzenie analogowe, gdzie unifon połączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. Tego rodzaju domofon bardzo dobrze sprawdza się w domach jednorodzinnych, ze względu na małą ilość urządzeń. Niestety im jest ich więcej, tym jakość połączeń jest gorsza.

W skład urządzeń cyfrowych wchodzi centralka cyfrowa oraz unifon wyposażony w dekodery z numeryczną klawiaturą, na której wybija się odpowiedni numer lub kod dostępu. Tego rodzaju domofon pozwala na regulowanie czasu otwarcia zamka, czasu dzwonienia lub rozmowy. Warto wiedzieć, że ich konstrukcja sprawia, że gdy słuchawka jest źle odłożona, urządzenie działa prawidłowo.

Na rynku dostępne są również systemy analogowo – cyfrowe, gdzie analogowe unifony łączone są z cyfrowym bramofonem oraz coraz bardziej popularne są domofony bezprzewodowe, które umożliwiają otwarcie furtkę z dowolnego miejsca w domu. Wadą tego typu urządzeń jest jednak cena oraz ryzyko przechwycenia sygnału radiowego przez niepowołane osoby. Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe opcje, takie jak interkom, możliwość włączenia oświetlenia lub opcję sygnalizacji głosem, co jest dużym udogodnieniem dla osób słabo widzących i niewidomych.

W przypadku domów znacznie oddalonych od furtki sprawdzi się wideodomofon. Mała kamera zamontowana w tym urządzeniu posiada duży kąt widzenia. Natomiast w domu zainstalowany jest miniaturowy, najczęściej czarno-biały monitor. Kamera włącza się automatycznie po wciśnięciu przycisku w bramofonie albo, w niektórych modelach, przy unifonie. Niektóre wideodomofony mogą również rejestrować obrazy.

Fot. Genway

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść