Logo

Domy dwupokoleniowe - dlaczego je wybieramy?

Kategorie: Blog

Obiady jak u babci.


Dla wielu z nas (oby jak najczęściej) dzieciństwo kojarzy się z domowym ciepłem. Jego źródłem stają się przeróżne doświadczane przez nas zdarzenia, a obraz domu ewoluuje w głowie przez lata. W tym pejzażu wspomnień niejednokrotnie pojawiają się najstarsi w rodzie – kto nie pamięta rodzinnych świąt czy obiadków przygotowywanych przez babcię?
Jednocześnie mieszkanie z rodzicami w dzisiejszych czasach może kojarzyć się z życiową niezaradnością lub akceptacją narzucanych przez starszyznę ograniczeń. Taki pogląd stoi w opozycji do argumentów ekonomicznych, wskazuje raczej na trend niż fakty. Również historia mieszkalnictwa w Polsce pełna jest przykładów rozwiązań wielopokoleniowych, wskazujących na wykorzystanie tego typu organizacji rodziny jako powszechnie akceptowane (przykładem mogą być chociażby dwory). Czy taki styl mieszkania jest jeszcze możliwy w dzisiejszym, dynamicznym świecie, w którym przywiązanie do „małej ojczyzny” jest coraz mniej powszechne?
Projekt domu Dwupokoleniowy II

W Dwupokoleniowym II cały parter został zajęty przez garaż i mniejsze mieszkanie, pozostawiając górę lokalowi o większej powierzchni.

Istnieje jeden, podstawowy powód, dla którego ludzie budują domy dwurodzinne – wynika to z pewnej pokoleniowej solidarności. Jeżeli zakładamy, że jesteśmy w stanie funkcjonować razem pod jednym dachem ze starszą częścią rodziny, to takie rozwiązanie prezentuje się atrakcyjnie zarówno pod względem ekonomii i kosztów, jak i wygody. Z perspektywy dwóch rodzin – młodszej, rozrastającej się oraz starszej, mniej licznej i starzejącej – mogą one mieszkać albo w dwóch różnych lokalach, albo razem w jednym. W pierwszym przypadku rodziny zostają rozdzielone, zachowując jednak większą swobodę wyboru. Jeżeli zaś zdecydują się na mieszkanie razem – odnoszą pewne wymierne korzyści ekonomiczne i czasowe. Przede wszystkim nie dublują wielu kosztów zarówno podczas budowy jak i eksploatacji. W domu wystarczy przecież jedna kotłownia, zmieścimy się na jednej działce, a być może dziadkowie poradzą sobie bez dodatkowego samochodu i miejsca w garażu (2 samochody na rodzinę to nie tak wiele).


Ten, kto z dzieciństwa dobrze pamięta swoje babcie/dziadków zapewne zastanawia się, czy i jego rodzice będą wspierali go w wychowaniu dzieci, czy przypilnują ich w czasie pracy a także umożliwią swobodny wyjazd wakacyjny. Oczywiście taka przysługa nie musi zostać „niespłacona”. Ludzie starsi też lubią wyjeżdżać, ale nieraz potrzebują również opieki. Zapewne wielu z nas zetknęło się w życiu z sytuacją, w której starsza osoba potrzebowała czasu którego po prostu brakowało w codziennym życiu. Dodatkowym autem w tej sytuacji może stać się dobre rozplanowanie domu dwupokoleniowego – mieszkanie „dziadków” znajduje się zwykle na parterze, dzięki czemu unikają oni schodów będących zmorą zwłaszcza w starych blokach.


Taki system współdzielonych kosztów i odpowiedzialności może się niektórym wydawać równie wygodny, co uciążliwy. Nieobce są nam w końcu, będące obiektem licznych żartów, niesnaski z teściami. Zapewne dla wielu może to być barierą, której można przeciwdziałać odpowiednim rozplanowaniem budynku. W zależności od preferencji dom może być rozplanowany w sposób zachęcający do kontakt, bądź całkowicie go ograniczający. Z naszych doświadczeń w Dvomowych Klimatach wynika, że najpopularniejsze jest rozwiązanie zrównoważone z lekkim wskazaniem na izolację. Przykładem może tu być projekt domu Dwupokoleniowy (wersja nr 1) – w którym domy łączą się tylko w ogrodzie i przy garażu. Podstawowe funkcje nie krzyżują się jednak w żadnym punkcie. Klatka schodowa jest wyraźnie ulokowana w strefie dziennej mieszkania „młodych” i nawet wejścia do domu są od siebie zdystansowane garażem. Rozwiązań jest oczywiście bez liku a niektóre z nich można porównać, oglądając nasze inne propozycje.

Projekt domu Dwupokoleniowy 7 - widok od ogrodu

Dwupokoleniowy 7 - najnowsza propozycja wśród naszych domów dwurodzinnych

Mogłoby się w tym miejscu wydawać, że dom dwurodzinny to panaceum na wiele problemów życia codziennego (jeżeli tylko jesteśmy w stanie przeżyć w tak bliskim sąsiedztwie teściów). Żeby zachować obiektywność, należałoby zatem wspomnieć o tym, dlaczego dla wielu rodzin nie jest to dobre rozwiązanie.

Dom jest sporą inwestycją, często największą na jaką decydujemy się w życiu. Choć w tym przypadku dzieli się ona na większą liczbę osób – to jednak może się stać „kulą u nogi”. W dzisiejszych czasach mobilność staje się ważną cechą całych społeczeństw, a wyprowadzka z tak dużego, rodzinnego domu może okazać się uciążliwa. Zarówno emocjonalnie, jak i organizacyjnie – duży dom trzeba w końcu utrzymywać, trudniej może być też go sprzedać. Niepewna jest również przyszłość trzeciego pokolenia – w jakim wieku dzieci opuszczą dom, wyjeżdżając na studia i czy zdecydują się wrócić? A może zostawią swoje pokoje puste? Ostatnie pytanie, jak wiele innych, pozostaje otwarte przy właściwie każdym domu. Ponieważ nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć najbliższych dwudziestu lat swojego życia – decyzja w dużej mierze zależy od tego, co traktujemy w życiu jako najważniejsze. Pytanie musi sprowadzić się do rozważenia, jaki model życia i rodziny wydaje się nam najbardziej naturalny i zbieżny z naszymi oczekiwaniami. Znając tę odpowiedź, łatwiej będzie mierzyć się z przeciwnościami, które z pewnością nastąpią w przyszłości.


Podsumowując – decydując się na dom dwupokoleniowy, podobnie jak przy każdej dużej inwestycji, trzeba mieć na uwadze wiele czynników. Są to sprawy indywidualne, o których nie da się arbitralnie rozsądzać. Jeżeli jednak dążymy do bliskości ze starszyzną rodu, nie boimy się rodziców/teściów za miedzą, za to chcemy skorzystać z oszczędności i wygód jakie oferuje ten styl mieszkania – dom dwupokoleniowy może być wspaniałym rozwiązaniem. Pozwala na dowolną dozę prywatności (jeśli odpowiednio go rozplanujemy), zostawiając nam tyle miejsca na kontakt, ile potrzebujemy. Oszczędza pieniądze – jeżeli patrzymy na inwestycję całościowo, z perspektywy dwóch rodzin (starszej i młodszej). Jest jednak większą inwestycją, niż mniejszy dom – dlatego decyzja o jego budowie wymaga dużej odpowiedzialności i może przywiązać rodzinę do danego miejsca.
Jak zwykle – wszystko zależy od użytkownika!


Rozważasz dom wielopokoleniowy? Masz swoje przemyślenia lub chcesz, żebyśmy rozwinęli temat? Daj nam znać na forum lub na Facebooku!

domoweklimaty.pl

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść