Logo

Jak odpowiednio doświetlić oraz wentylować poddasze użytkowe i nieużytkowe? Na jaki projekt domu z poddaszem się zdecydować?

Poddasze to zwykle przestrzeń, w której aranżujemy przytulną sypialnię lub pokój dziecięcy. Jest naszą prywatną częścią domu, w której regenerujemy się po długim i męczącym dniu pracy, spędzamy czas z bliskimi i nabieramy sił – ważne więc, by poddasze było odpowiednio doświetlone i wentylowane. W jaki sposób możemy o to zadbać? O tym w poniższym artykule! Dowiemy się z niego również, jak wentylować poddasze nieużytkowe i na jaki projekt domu z poddaszem warto się zdecydować.

Jak doświetlić poddasze użytkowe?

To dylemat wielu osób, które zdecydowały się na aranżację sypialni lub przestronnej łazienki na poddaszu. Obawy te są w pełni uzasadnione – funkcjonalność poddasza zależeć będzie nie tylko od kształtu dachu i sposobów aranżacji pomieszczeń, ale także od tego, czy odpowiednio dobierzemy oświetlenie. Należy pamiętać o tym, że żadne, sztuczne źródło światła nie zastąpi nam naturalnego, dlatego – na ile tylko to możliwe – warto zapewnić mu dostęp do naszych pomieszczeń.

Jak doświetlić poddasze użytkowe

Jednym ze sposobów na doświetlenie wnętrza na poddaszu jest okno dachowe. Spośród wielu dostępnych w sklepach modeli, bez trudu dobrać można takie, które idealnie odpowiadać będzie naszym oczekiwaniom. Okna różnią się od siebie m.in. sposobem otwierania i rodzajem zestawu szybowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w poszczególnych pomieszczeniach znalazły się modele innego typu, dostosowane do potrzeb mieszkańców. Oprócz okien dachowych, możemy doświetlić wnętrze oknami fasadowymi, oknami w lukarnach czy oknami połaciowymi.

Jak wybrać okna połaciowe?

Wybierając okna połaciowe powinniśmy sugerować się przede wszystkim ich wymiarami, które dostosowane są do kąta nachylenia połaci. Im będzie on mniejszy, tym okno powinno być dłuższe, im większy zaś –, tym krótsze. Szerokość nie powinna liczyć mniej niż odległość pomiędzy krokwiami. Wówczas będziemy mogli zrezygnować z dodatkowych elementów, które wzmocnią konstrukcję naszego dachu. Istotna jest również lokalizacja okien, którą planujemy już na etapie projektu. Producenci zalecają montaż okien na wysokości od 90 do 140 cm od podłogi. Taka wysokości umożliwi swobodny kontakt wzrokowy z otoczeniem. Odpowiednia lokalizacja okien to podstawa dobrego rozkładu natężenia światła w pomieszczeniu, dlatego nie wolno jej lekceważyć. Zamiast jednego, dużego okna, lepiej wybrać kilka mniejszych, rozplanowanych w taki sposób, by pomieszczenie było dostatecznie jasne i funkcjonalne.

W sklepach znajdziemy różne rodzaje okien połaciowych. Najprostsze w obsłudze będą uchylno-obrotowe, które nie tylko możemy w łatwy sposób otworzyć, ale także umyć, gdy zewnętrzna szyba ulegnie zabrudzeniu. W przypadku okien zlokalizowanych wysoko, warto postawić na elektrycznie sterowane.

Jak wybrać okna połaciowe

Doświetlenie poddasza – co mówią przepisy?

W przypadku poddasza użytkowego, przepisy nie pozostawiają wątpliwości – jeśli chcemy z niego na stałe skorzystać, powierzchnia przeszklenia okien dachowym musi stanowić ok. 10 proc. powierzchni podłogi pomieszczenia. Jeśli będzie mniejsza, na poddaszu będzie zbyt ciemno, a jeśli będzie większa – w słoneczne dni konieczne będzie stosowanie specjalnych zasłon. Przepisy te nie obowiązują nas, jeśli nasze poddasze jest nieużytkowe.

Wentylacja poddasza użytkowego

Odpowiednią wentylację poddasza zapewniają okna oraz dodatkowe nawiewniki, klapy wentylacyjne i mikrouchylenia. Jeśli na poddaszu użytkowym znajduje się nasza sypialnia, warto również zadbać o odpowiednie wyciszenie. Specjalne okna z pakietem szybowym chroniącym przed hałasem zapewnią nam zdrowy i komfortowy sen. Niezbędne mogą również okazać się rolety umożliwiające zaciemnienie pomieszczenia. Nawiewnik przyda się ponadto w łazience oraz w kuchni, jeśli i ona znalazła się na poddaszu naszego mieszkania. W tych pomieszczeniach warto postawić na okna obrotowe z praktycznym uchwytem, za pomocą którego otworzymy górną część skrzydła.

Wentylacja poddasza nieużytkowego

Częstym błędem podczas budowy domu z nieużytkowym poddaszem jest niewłaściwa wentylacja przestrzeni dachowej. Do podstawowych zaniedbań należy m.in. niewykonanie otworów nawiewnych w okapie dachu, brak drożności otworów nawiewnych czy brak wentylacji kalenicy dachu. W konsekwencji zaniedbania te prowadzić mogą do zagrzybienia konstrukcji dachu, obniżenia izolacyjności cieplnej i przeciekania wody. Należy zatem pamiętać o tym, by już na etapie budowy domu zadbać o zapewnienie poddaszu odpowiedniej wentylacji. Szczeliny wentylacyjne przy kalenicy i okapie sprawią, że dach naszego domu będzie funkcjonował prawidłowo. Należy pamiętać jednak o tym, by wszelkie otwory zabezpieczyć przed wizytami niepożądanych gości, np. owadów lub ptaków.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na budowę domu z poddaszem użytkowym, czy nieużytkowym, należy dokładnie sprawdzić, jakie rozwiązania przewidziane zostały w projekcie. Czy pomieszczenia zostaną odpowiednio doświetlone? Czy poddasze będzie miało zapewnioną niezbędną wentylację – te informacje pozwolą nam wybrać właściwy projekt i wprowadzić w nim ewentualne zmiany. Ciekawe propozycje projektów domów z dobrze doświetlonym poddaszem znajdziecie Pańśtwo w naszej kategorii: Projektów domów z poddaszem użytkowym.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść