Logo

Drenaż w domu jednorodzinnym

Kategorie: drenaż

Drenaż stanowi swoistą ochronę domu przed wodą oraz niszczącymi skutkami ewentualnych podmoknięć oraz zalań. Dobrze wykonana instalacja daje pewność, że nadmiar wody gruntowej i opadowej zostanie odprowadzony poza obszar działki, a w naszym domu nie pojawią się na ścianach wilgoć, pleśń ani grzyby.

Zadaniem instalacji drenażowej, obrazowo rzecz ujmując, jest zebranie i usunięcie wód gruntowej i opadowej występujących w otoczeniu domu. Nie jest ona wymagana prawem i nie każdy projekt domu ją posiada. Czasami, ze względu na skomplikowane warunki wodne na działce, domów nie można drenować. Z kolei w pewnych sytuacjach wykonanie drenażu jest nie tylko wskazane, ale i konieczne. Dotyczy to np. działek na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych oraz gruntach o małej przepuszczalności. Brak drenażu powoduje ciągłe podmoknięcia, a także zalewanie dolnej kondygnacji domu, jak również zawilgocenie i zagrzybienie ścian. Jeżeli planujemy budowę domu z piwnicą, to warto wykonć drenaż nawet gdy grunt wydaje się suchy. Mogą bowiem występować okresowe podwyższenia poziomu wód gruntowych, związane chociażby z długotrwałymi opadami deszczu lub roztopami śniegu.
Instalację drenażową najlepiej i najtaniej jest wykonywać w trakcie budowy domu. Mamy wtedy do wyboru różne rozwiązania. Można ją wykonać także w budynkach już istniejących, ale wtedy nie każdy rodzaj drenażu wchodzi w grę, no i trzeba się liczyć z większymi nakładami finansowymi.
Pamiętajmy, że wszelkie prace drenarskie powinna poprzedzać ekspertyza geotechniczna.

Składowe instalacji drenażowej

Drenaż to instalacja, której głównymi elementami są rury drenarskie i studzienki rewizyjne. Rury drenarskie (najczęściej z PCV) posiadają perforację, czyli odpowiednio umiejscowione otwory, do poboru wody. Układane są w otoczce filtracyjnej (z kruszywa oraz geowłókniny), która ułatwia przesączanie się wody z gruntu do rur.
Obecnie dostępne są także rury wraz z otuliną z drobnych włókien sztucznych lub naturalnych, zabezpieczających drenaż przed zamuleniem i jego negatywnymi skutkami (spadek wydajności, niedrożność). Rury drenarskie powinny być ułożone z niewielkim spadkiem, co ułatwi grawitacyjne spływanie wody do studzienek. Studzienki rewizyjne są potrzebne do kontroli drożności instalacji oraz jej czystości. Dzięki nim, nawet gdy dojdzie do zatkania, bez większego problemu będzie można rury udrożnić. Studzienki umieszczane są z reguły na każdym zakręcie lub skrzyżowaniu rur.
Drenaż zewnętrzny czy wewnętrzny?

W zależności od warunków wokół domu wykonywana jest instalacja drenarska zewnętrzna albo wewnętrzna. Tradycyjny drenaż zewnętrzny tworzy system rur z perforacjami położonych wokół domu na odpowiedniej głębokości, która uwzględnia warunki gruntowe oraz izolację poziomą fundamentu (drenaż musi znaleźć się poniżej). Jeżeli rury drenarskie znajdują się przy ławie fundamentowej – mamy do czynienia z drenażem przyściennym. W przypadku, gdy rury drenarskie są odsunięte od ławy fundamentowej (ok. 2-3 m) mówimy o drenażu odsuniętym.
Skuteczność obu technologii jest porównywalna, a ich wybór zależy od warunków otoczenia. Drenaż odsunięty robi się głównie w domach już istniejących, bo jest łatwiejszy do wykonania. W przypadku drenażu wewnętrznego, jak wskazuje nazwa, rury drenażowe znajdują się wewnątrz budynku i prowadzone są w piwnicy pod podłogą. W porównaniu z drenażem zewnętrznym jest to bardziej kosztowne rozwiązanie, wymaga znacznej ingerencji w podłogę oraz dużo pracy. Dlatego też ten rodzaj drenażu stosowany jest głównie tam, gdzie nie ma możliwości wykonania drenażu zewnętrznego, a więc np. w zabudowie szeregowej.
Fot. Rhinelandscaping

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść