Logo

Słupy na poddaszu - ukryć czy wyeksponować?

Kategorie: dach

Właściwie rozmieszczone słupy na poddaszu są jego ozdobą i dają możliwość niepowtarzalnych aranżacji. Nieprzemyślany projekt może jednak spowodować, że staną się przeszkodą utrudniającą zagospodarowanie wnętrza. Co zrobić, by drewniane słupy były atrakcyjnym elementem, dynamizującym przestrzeń?

Belka na poddaszu

Jak wykończyć sufit na poddaszu?

Zanim wykończymy sufit poddasza, musimy upewnić się, że słupy nie będą przeszkadzały w aranżacji. Najlepiej ich rozmieszczenie ustalić już na etapie projektowania. Źle rozmieszczone filary drewniane mogą wymagać przestawienia ścianek wewnętrznych. Więźba dachowa z przetartego drewna i zaimpregnowanego przeciwgrzybiczo zielonym środkiem, z powodów estetycznych powinna zostać ukryta. Do wykończenia stosujemy różne materiały w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Łazienka wymaga zastosowania materiałów odpornych na wilgoć. Konstrukcja dachu może odkształcać się pod wpływem warunków atmosferycznych, dlatego najlepiej pod wykończenie zastosować ruszt. Dzięki temu dach nie będzie pękać i nie pojawią się rysy. Skosy pełniące funkcję sufitu możemy wykończyć płytami kartonowo-gipsowymi GKF w pomieszczeniach suchych lub GKFI do wilgotnych. To najpopularniejszy materiał wykorzystywany na poddaszu. Jest niepalny, lekki, gładki. Można wybrać płyty o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Bardziej uniwersalne i odporne na wgniecenia są płyty gipsowo-włóknowe. Sufit może zostać wykończony drewnianą boazerią lub panelami drewnopochodnymi. Drewno jest ciepłe w dotyku i doskonale wytłumia dźwięki oraz zwiększa izolację termiczną. Odporne na działanie wody są panele z PCV. Ich zaletą jest lekkość i duża różnorodność. Są trwałe i można układać je wzdłuż, wszerz, w cegiełkę lub skośnie. Sufit można pokryć także trójwarstwową płytą OSB.

Jak wykończyć belki na poddaszu?

Drewniane słupy podtrzymujące dach i belki na poddaszu powinny zostać zabezpieczone przed ogniem i owadami. Chcąc mieć sufit z widocznymi belkami, musimy zmniejszyć warstwę koniecznego ocieplenia lub zwiększyć ich przekrój. Ponieważ zmniejszenie grubości ocieplenia nie jest wskazane, lepiej powiększyć belkę warstwą drewna klejonego. Innym rozwiązaniem jest zastąpienie wełny mineralnej styropianem lub polistyrenem ekstrudowanym. Belki stropowe oparte na murowanych ścianach izolujemy papą, by nie naciągały wilgoci. Szczeliny pomiędzy nimi możemy wypełnić pianką montażową. Drewno, które ma pozostać widoczne, nie może być zaimpregnowane zielonym środkiem. Na ostatnim etapie prac wykończeniowych belki możemy oszlifować i pomalować lakierem lub lakierobejcą. Osoby chcące je ukryć, mogą zabudować je ścianą działową. Belki można wkomponować w ścianę i sufit. Wskazane jest jednak łączenie ich za pomocą metalowych łączników lub gwoździ dekarskich. Pomiędzy ścianą a belką pozostawiamy szczeliny, które później uzupełniamy pianką. Tynk położony na styku drewna i muru może odpadać, dlatego należy zabudować drewno płytą kartonowo- gipsową. Zabudowując elementy konstrukcji dachu, nie wolno zapominać o pracy więźby j. Płyty mocowane bezpośrednio do drewna konstrukcyjnego, a nie do stelażu, nie będą trwałe. Mogą popękać lub pojawić się na nich rysy.

Sufit z belkami

Słupy podtrzymujące dach, umieszczone w ścianie działowej, pozostawione bez otynkowania dadzą efekt muru pruskiego. To doskonały sposób na nadanie stylu całemu wnętrzu. Ustawione przy ścianie działowej można wykorzystać jako podporę dla półek. Krawędziaki drewniane i jętki na poddaszu mogą być widoczne spomiędzy ułożonych pomiędzy nimi płyt. Elementy więźby dachowej to doskonała ozdoba sufitu, pod warunkiem, że zostały wykonane z estetycznego drewna i starannie obrobione. W pomieszczeniach wilgotnych muszą one zostać zaimpregnowane. Wyeksponowanie konstrukcji dachu nie jest możliwe w całości. Niektóre elementy, jak np. belki poziome, muszą pozostać ukryte. Widoczne drewno pasuje do każdego stylu, tworząc niebanalne aranżacje. Ciemne drewno będzie elementem dominującym we wnętrzu, jasne zaś – dodatkową dekoracją. Chcąc nadać pomieszczeniu wrażenia lekkości, należy pomalować je na jasne barwy.

Belka na suficie

Słupy można wykorzystać jako elementy nadające kształt pomieszczeń. Wykonane z wysokiej jakości drewna, mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym wnętrza. Wiele osób zastanawia się, jak urządzić pokój dziecka na poddaszu. Tymczasem poddasze z belkami daje ogromne możliwości aranżacyjne. Skosy można wykorzystać do budowy schowków. Belki posłużą jako miejsce zawieszenia hamaka lub innych dziecięcych dekoracji. Poddasze to idealne miejsce na aranżację loftu, klimatycznej sypialni, a nawet salonu z aneksem kuchennym. Można w nim urządzić luksusowy pokój kąpielowy z wanną na środku. Poddasze daje nam wiele możliwości zaadoptowania, ograniczonych wyłącznie naszą wyobraźnią.

Słupy, belki i pozostałe drewniane elementy konstrukcji dachu, mogą pomóc nam stworzyć wyjątkowe, niepowtarzalne wnętrze. Od naszej inwencji zależy, czy je ukryjemy, czy nie i w jaki sposób je wykorzystamy. Aby poddasze było nie tylko piękne, ale także ciepłe i praktyczne, konieczne jest przestrzeganie zasad budownictwa.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść