Logo

Drops - dom za 100 tysięcy?

Kategorie: Blog

Kiedy pracownia Domowe Klimaty, zaczynała swoją działalność w 1992 roku, najpowszechniejszych typem domu w Polsce były dworki. A przynajmniej domy duże, o powierzchni minimum 200 m². Nadchodzące lata przyniosły nowe trendy. Coraz więcej osób mogło pozwolić sobie na dom, a ceny ziemi nadal były relatywnie niskie. Zaczęto stawiać budynki mniejsze, kierując się przede wszystkim względami ekonomicznymi i wygodą. Jednak wejście w wiek XX. ujawniło kolejny problem - świat nie rozrastał się w takim tempie, jakby sobie tego życzyli inwestorzy domów jednorodzinnych. Wielu ludzi po wyprowadzce daleko za miasto doświadczyło tzw. Urban Sprawl. Dojazdy wciąż zajmowały zbyt wiele czasu, a szkoły, sklepy i wszelka infrastruktura złośliwie nie chciała obsłużyć obszarów oddalonych od miasta. Gorzej, obszary poza nowo powstałymi obwodnicami nieraz cierpiały na pogorszenie standardów dojazdowych.
Odpowiedzią na taki stan rzeczy był powrót bliżej miasta. Następni budowlańcy starali się już znaleźć miejsce bliżej centrum, co zaowocowało wzrostem wartości ziemi i zagęszczeniem zabudowy podmiejskiej. Dzisiaj nie tak łatwo już znaleźć działkę na dom w mieście lub na dobrze skomunikowanych obrzeżach.

Zbudować dom za 100 tysięcy?Skrócony kosztorys domu Drops (stan deweloperski)

Drops ma być próbą odpowiedzi na zaistniały stan rzeczy. Ceny idą w górę i robi się coraz ciaśniej - dlatego pracujemy nad projektem, który pozwoli zminimalizować koszty budowy, a w dodatku wejdzie nawet na maleńką działkę.
Dlaczego dom jest tak tani? W dużej mierze odpowiadają za to jego nieduże gabaryty, które już same w sobie stanowią wyzwanie dla projektanta. Jednak oprócz tego, zastosowaliśmy w nim arsenał sposobów pozwalających obniżyć cenę budowy.
Duży wpływ na koszt domu ma jego konstrukcja i wykończenie ścian zewnętrznych. Konstrukcja z pełnym piętrem zmusza do zbudowania i wykończenia większej powierzchni ściany, niż w przypadku domu z poddaszem, jednak pozwala zmieścić dom na mniejszej powierzchni zabudowy. To z kolei rzutuje na ilość fundamentów i wykopów. Stąd wybór padł ostatecznie na pełne piętro. Wysokość pomieszczenia została jednak ograniczona - sufit nad pokojami ma niewielki spadek, co zawsze pozwala oszczędzić parę rzędów pustaków. Jednocześnie większość piętra ma wysokość 250 cm. Nie było sensu jej ograniczać - dach i tak wznosi się jeszcze wyżej.

Rzuty projektu Drops
W Dropsie zaprojektowano dach dwuspadowy - wykończenie go jest tańsze, niż bardziej skomplikowanych konstrukcji. Jednocześnie sprawia, że Drops wpasuje się w warunki narzucane w Polsce przez większość gmin w Warunkach Zabudowy i MPZP.

Nie tylko cena

Oczywiście nie adresujemy domu wyłącznie do osób dysponujących ograniczoną przestrzenią. Dla tych, którzy zainwestowali w ziemię i chcieliby szybko przeprowadzić się na swoje, domek ten oferuje możliwość rozbudowy. Sprzyja jej na dwa sposoby.

  • jednoprzestrzennym wnętrzem, pozbawionym słupów i ścian konstrukcyjnych poza ścianami zewnętrznymi - umożliwia to dowolne rozplanowanie nowego wnętrza w trakcie rozbudowy;
  • bezokiennymi ścianami bocznymi - taki zabieg umożliwia jednocześnie wciśnięcie domu na najmniejszą działkę (ściany z oknami musiałyby być oddalone od krawędzi działki o min. 4 m, zamiast obecnego 1,5m (na działce o szerokości max 16 m), ale także dowolną rozbudowę bez potrzeby wstawiania stolarki, która musiałaby zostać usunięta po rozbudowie;

Rozwiązania tego typu nie są aktualnie powszechne w Polsce - nasze prawo i zwyczaje na razie wciąż jeszcze premiują ekspansywną zabudowę podmiejską, w której domy oddalone są od siebie na stosunkowo dużą odległość. Jeżeli jednak spojrzymy na zachód, gdzie gęstość zabudowy jest większa, zobaczymy trend minimalizowania i zagęszczania zabudowy. Przykładem ekstremalnym jest przeludniona Japonia, gdzie maleńkie budynki powstają w centrach metropolii, by wykorzystać nawet najciaśniejsze przestrzenie.
Drops jest zatem projektem eksperymentalnym. Chcielibyśmy dowiedzieć się, co sądzicie na ten temat. Jakie formy rozbudowy możecie sobie wyobrazić? Dajcie znać na forum lub w komentarzach na FB :)

Zainteresowanych projektem odsyłamy oczywiście do naszej oferty: projekt domu Drops

Więcej wizualizacji:

Drops - wizualizacja w śniegu

Drops - wizualizacja letnia od strony ogrodu

Drops - wizualizacja salonu

źr. fot: domoweklimaty.pl
domoweklimaty.pl

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść