Logo

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne duże przeszklenia i komfort świetlny

Mając dom z pięknie zagospodarowanym tarasem, chcemy mieć możliwość nie tylko swobodnego przemieszczania się pomiędzy nimi, ale i pełnego widoku na nasz mały cud architektury. Najlepszym rozwiązaniem będzie duża, przeszklona powierzchnia, która oprócz walorów czysto estetycznych, będzie spełniała wszelkie wymogi użytkowe. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym zakresie będą drzwi tarasowe uchylno-przesuwne, które zapewnią nie tylko znakomitą komunikację pomiędzy domem i tarasem, ale zapełnią też naturalnym światłem ogromną przestrzeń naszego domu.

Drzwi tarasowe

Ile kosztują drzwi tarasowe?

Drzwi i okna tarasowe, aby prezentowały się jak najlepiej, muszą być dużymi powierzchniami przeszklonymi, a to niestety kosztuje. Im większy wymiar profili, których jesteśmy zmuszeni użyć, tym wyższa będzie cena takiego zestawu. Najefektowniejsze płaszczyzny, o szerokości dochodzącej do 6 metrów, będą równocześnie najdroższe – ich ceny oscylują w granicach kilkudziesięciu tysięcy za całość. W kosztorysie istotny będzie materiał, z jakiego są wykonane drzwi oraz profile i związana z tym ilość szyb użytych do ich konstrukcji. Najdroższy zestaw to drewniane drzwi i okna balkonowe trójszybowe o wymiarach 600 cm x 230 cm, zależnie od wysokości pomieszczenia. Niektóre firmy proponują wykonanie takich drzwi na prawie dowolny wymiar, jednak profile dostępne na rynku weryfikują takie oferty i rzadko kiedy spotyka się drzwi o wysokości powyżej 250 cm. I chociaż trafiają się takie konfiguracje, są one z reguły nieliczne i wymagają nowoczesnej technologii wykonania. Na urządzenie powierzchni przeszklonej pozwalają natomiast ściany od sufitu po podłogę. Przy jednoczesnej, nisko progowej konstrukcji są one najekskluzywniejszym z rozwiązań. Najtańszą opcją są tradycyjne drzwi zewnętrzne, rozwieralne. Nieco droższe, ale i o większych możliwościach zastosowania oraz wyglądu są drzwi tarasowe uchylno-przesuwne. Najdroższym rozwiązaniem będą drzwi podnoszono-przesuwne. Ceny wiążą się tu z koniecznością użycia specjalnych okuć, profili i systemów prowadnic.

Okna tarasowe w rozmiarze XXL

W parze z dużymi drzwiami muszą iść i odpowiednich gabarytów okna. Tylko ciągłość przeszkleń i zachowanie proporcji nie spowoduje estetycznej katastrofy. Aby przepięknie wypełnić dom naturalnym światłem, okna tarasowe powinny zapewniać jak największą powierzchnię szkła oddzielającą nas od tarasu. Okna i drzwi tarasowe tworzą jedną, koncepcyjna całość, o jednakowej stylizacji i wymiarach. Powoduje to, że ma się wrażenie wychodzenia na taras przez jedno, wielkie okno. Największe wrażenie robią powierzchnie o szerokości nawet 600 cm, które powodują, że cała ściana zamienia się w jedno, wielkie okno na świat.

Drzwi tarasowe uchylno-przesuwne

Jedną z możliwych konstrukcji możliwą do zastosowania w tworzeniu domowej tafli szklanej ściany są drzwi tarasowe uchylno-przesuwne. Są doskonałym uśrednieniem pomiędzy tanimi, ale niezbyt wyszukanymi drzwiami rozwieralnymi, a drogimi w zakupie i montażu drzwiami podnoszono-przesuwnymi. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Pozwala nie tylko na swobodne przemieszczanie się z domu na taras i odwrotnie, ale również lekkie uchylenie celem przewietrzenia pokoju, bądź stałe pozostawienie go rozszczelnionym, nawet wtedy, kiedy domownicy opuszczą mieszkanie. Ich automatyka i wspomaganie podczas zamykania i otwierania powoduje brak jakiejkolwiek uciążliwości w użytkowaniu tak ciężkich i dużych drzwi. Jak każde inne drzwi przesuwne, również i te nie odcinają nam powierzchni użytkowej w salonie. Możemy bezpośrednio przy nich ustawić kwietnik, lub zapewnić odpowiednie naświetlenie dla kącika ziołowego.

Wyjście na taras

Przykładowe ceny okien tarasowych

Rozpiętość cenowa okien tarasowych jest olbrzymia. Zależnie od metrów kwadratowych powierzchni szkła, użytych materiałów (PCV, aluminium, drewno) oraz wyposażenia dodatkowego ceny wahają się od około 2 tysięcy za drzwi uchylno-przesuwne, PCV 170 x 210 cm po 9 tysięcy za okno przesuwne HST, bezprogowe, białe o wymiarach 300 x 220 cm. Jak widać są to niewielkie jak na możliwości konstrukcyjne tego typu rozwiązania wymiary. Okna z profilu aluminiowego, podnoszono-przesuwne, w kolorze dostępnym z palety 100 barw i wymiarach 6200x2200, dwa skrzydła przesuwne to koszt 20848,50 z VAT, i nie jest to wcale najdroższa propozycja. Wiele zależy od wymagań klienta, użytych materiałów i wyposażenia dodatkowego. W każdym razie, aby wypełnić ścianę salonu reprezentacyjną powierzchnią szklana, należy się liczyć z kosztem od 8 do 12 tys. minimum za czterokwaterowe balkony.

Czy duże drzwi tarasowe powodują stratę ciepła?

Zastanawiając się np. jak urządzić pokój dziecka, jednym z podstawowych parametrów, jakie nas interesują, jest ciepło, jakie pokój zapewni naszemu skarbowi. Pierwszym, na co zwrócimy uwagę, jest okno, przez które może przenikać zimno z zewnątrz. Jedną z największych obaw przy projektowaniu dużych okien tarasowych jest właśnie strach przed utrata ciepła. Na szczęście nie ma powodu do niepokoju. Okna, nawet te największe, o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych, mają wystarczająco dobry współczynnik przenikania ciepła, oscylujący z reguły w granicach Uw = 1,0W/m2K, nie ma więc powodu by martwić się termicznymi mostkami. Termiczne właściwości okien mogą być rozchwiane poprzez zły montaż, dlatego lepiej, wraz z zakupem drzwi tarasowych, zdecydować się od razu na montaż przeprowadzany przez ekipę producenta lub autoryzowanego dealera.

Duże przeszklenia w domu dają niesamowity efekt świetlny i przestrzenny. Dzięki nim pomieszczenie zyskuje na naturalności. Niebagatelną zaletą posiadania takiego, dodatkowego źródła oświetlenia, są oszczędności w zużyciu energii elektrycznej,a w okresie słonecznych dni zimowych przez rozległy, szklany metraż, będą wpadać i ogrzewać dom ciepłe promienie słońca.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść