Logo

Drzwi wewnętrzne przylgowe i bezprzylgowe oraz ukryte w ścianie. Od czego zależy ich cena? Które będą lepsze?

Wybór drzwi wewnętrznych jest kluczowy podczas wykańczania mieszkania – skrzydła decydują o prywatności domowników i ostatecznym wystroju otoczenia. Dlatego też warto dobrze przemyśleć ich zakup. Poznajmy rodzaje drzwi wewnętrznych i podejmijmy najlepszą decyzję. Sprawdźmy, czym są skrzydła bezprzylgowe czy drzwi bezfelcowe.

Typ drzwi a wystrój wnętrza - porady

Typ drzwi a wystrój wnętrza – jakie drzwi i gdzie stosować?

  • Podstawowy podział drzwi wewnętrznych do domu określają trzy typy skrzydeł: pełne, z przeszkleniami i łazienkowe.
  • Jeśli w pomieszczeniach stawialiśmy na dekoracje ze szkła lub chcemy dodać małemu wnętrzu odrobinę więcej wizualnej przestrzeni, warto postawić na skrzydła ozdobione wstawkami z mlecznego szkła – ich wielkość i liczbę łatwo dopasujemy do indywidualnych potrzeb.
  • Pełne skrzydła to natomiast doskonały wybór do miejsc, w których liczy się prywatność, a więc do sypialni i gabinetów, w których potrzebujemy ciszy i dobrych warunków do skupienia się do pracy w domu.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – budowa, różnice, wady i zalety obu rozwiązań

Kolejny podział drzwi wewnętrznych to rozróżnienie na drzwi przylgowe i bezprzylgowe, nazywane też drzwiami bezfelcowymi. Te pierwsze wszyscy dobrze znamy – to klasyczny model drzwi przeznaczony do skompletowania z ościeżnicą przylgową. Skrzydło opiera się na niej podczas zamykania drzwi, a zawiasy są cały czas widoczne i mamy do nich łatwy dostęp. Skrzydła bezprzylgowe natomiast licują się z framugą, tworząc perfekcyjnie gładką powierzchnię z niewidocznymi zawiasami.

ZaletyWady
Skrzydło przylgowe· klasyczny wygląd· mniejsza spójność z otoczeniem
· łatwy dostęp do okuć
· łatwa regulacja zawiasów
· tańsze od skrzydeł bezfelcowych
Skrzydło bezprzylgowe· zawiasy do drzwi bezprzylgowych są schowane – większa estetyka· regulacja drzwi bezprzylgowych jest trudna
· nowoczesny wygląd· masywniejszy wygląd
· spójność z pomieszczeniem· wysoka cena

Jak widać, drzwi bezprzylgowe mają sporo wad, jednak ich wybór jest uzasadniony szczególnie we wnętrzach o nowoczesnym sznycie.

Charakterystyczne cięcie czy prosta krawędź – estetyka drzwi bezfelcowych i przyglowych

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skrzydła bezprzylgowe to idealny wybór, jeśli zależy nam na stworzeniu nowoczesnej aranżacji o minimalistycznym lub industrialnym charakterze. Zawiasy do drzwi bezprzylgowych są niewidoczne, a całość tworzy dość masywną w odbiorze konstrukcję, która świetnie wpisuje się w surową stylistykę wnętrz. Optycznie powiększają też przestrzeń, więc warto je wybrać do małych pomieszczeń.

Jeśli jednak stawiamy na łagodniejszy, bardziej klasyczny wystrój pomieszczeń, lepszym wyborem okażą się tradycyjne drzwi z ościeżnicą przylgową. Ich konstrukcja przez wyraźne zarysowanie krawędzi jest lżejsza, a dzięki temu ma uniwersalny charakter. Co więcej, są one łatwiej dostępne, więc bez trudu wybierzemy skrzydło idealnie pasujące do otoczenia.

Drzwi w salonie schowane w ścianie - przyległe do ściany

Dla osób ceniących minimalistyczny design i prostotę – drzwi wkomponowane w ścianę

Jeszcze jednym typem drzwi wewnętrznych są skrzydła wkomponowane w ścianę. Ościeżnica w ich przypadku jest całkowicie niewidoczna, ponieważ zgodnie z nazwą jest ukryta wewnątrz ściany. Oznacza to, że skrzydło wewnętrzne będzie idealnie spasowane z pomieszczeniem – można pójść o krok dalej i wybrać gładkie drzwi w kolorze ścian lub wyróżniać je barwą kontrastową. To kolejny sposób na nowoczesny wystrój mieszkania. Podobnie schowane w ścianie mogą być drzwi przesuwne – takie rozwiązanie ma jednak sporo zalet, ale i wad.

Ranking drzwi wewnętrznych z marketu i od producentów – porównanie kosztów

Zdawałoby się, że jeśli chcemy tanio wykończyć mieszkanie, powinniśmy korzystać z oferty drzwi wewnętrznych popularnych marketów. Często takie założenie okazuje się jednak błędne, ponieważ ceny producentów niejednokrotnie nie odbiegają od tych proponowanych w sieciówkach.

Wybór drzwi wewnetrznych - ranking drzwi

Przylgowe skrzydła wewnętrzne w marketach można kupić już za mniej niż 200 zł, i to właśnie modele z niższej półki cenowej przeważają w sklepowych alejkach. Dużo trudniej kupić tam solidnie wykonane drzwi do pokojów, z czym z kolei nie będzie problemu u producenta. Np. podstawowe drzwi wewnętrzne Porta to koszt zaczynający się już od ok. 170 zł, ale nie zawiedziemy się również, jeśli będziemy szukali modeli z lepszych materiałów, o oryginalniejszym wyglądzie i, co za tym idzie, w wyższej cenie.

Niskiej jakości drzwi wewnętrzneKoszt drzwi z ościeżnicą257,00 zł437.00 zł
Koszt montażu drzwi180,00 zł
Niskiej jakości drzwi wewnętrzneKoszt drzwi z ościeżnicą452,00 zł632.00 zł
Koszt montażu drzwi180,00 zł
Niskiej jakości drzwi wewnętrzneKoszt drzwi z ościeżnicą1 072,00 zł1252.00 zł
Koszt montażu drzwi180,00 zł

Drzwi do łazienki – jakie normy i wycięcia wentylacyjne?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na bezprzyglowe drzwi łazienkowe, czy też z ościeżnicą przylgową, musimy pamiętać, by były one dopasowane do warunków panujących w tym wnętrzu. Każde skrzydło do łazienki musi mieć bowiem wentylację w postaci otworów bądź podcięcia w dolnej części drzwi – dzięki niej możliwa jest odpowiednia wymiana powietrza. Wszystko po to, by para wodna nie osadzała się na ścianach i posadzkach, powodując rozwijanie się grzybów i pleśni w wilgotnym środowisku.

Drzwi wewnątrzklatkowe a drzwi do pokojów – czym się różnią?

Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego najczęściej są wykonane ze stali, mają właściwości antywłamaniowe i są bardzo solidne. Czy drzwi wewnątrzklatkowe również myszą takie być? W tym przypadku najlepiej wybrać równowagę pomiędzy skrzydłami pokojowymi a zewnętrznymi.

Drzwi wewnątrzklatkowe nie są bowiem pierwszym zabezpieczeniem naszego mieszkania, ale kolejnym po bramie wejściowej. Oznacza to, że nie musimy tak uważnie separować wnętrza przed zmianami temperatur, a samo skrzydło nie musi być odporne na czynniki zewnętrze. Z pewnością jednak powinny spełniać normy antywłamaniowe, by chronić nasze mienie.

Drzwi do garderoby białe bezprzylgowe

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając drzwi wewnętrzne?

Bardzo ważny jest estetyczny i prawidłowy montaż drzwi wewnętrznych. Aby właściwie pełniły swoje zadanie, muszą być odpowiednio wypoziomowane, a ościeżnica prosto osadzona. Ważne również, by zadbać o wykończenie wnęki drzwiowej – wyrównać ścianę, położyć gładź i dopasować całość kolorystycznie do otoczenia. Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wykonać te prace tak, by zadbać o zadowalający efekt, lepiej zlećmy to zadanie profesjonalistom.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść