Logo

Duże przeszklenia w domu: wady i zalety

Kategorie: Blog

Jeden z charakterystycznych elementów współczesnego, minimalistycznego budownictwa. Obiekt westchnień osób, które na co dzień przesiadują w zacienionych salonach, oraz powód do dumy tych, którzy uwzględnili je w projekcie nowo wybudowanego domu jednorodzinnego… Mowa oczywiście o przeszkleniach w domu, które w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością. Dlaczego duże przeszklenia w domu przykuwają tak dużą uwagę i jakie mają zalety i wady? Sprawdzamy

Duże przeszklenia w domu – zalety

Zacznijmy od zalet – w końcu niewątpliwie jest ich wiele! Największym plusem, wynikającym z obecności dużych przeszkleń w domu, jest większy dostęp do naturalnego światła. Ono niesie ze sobą korzyści biologiczne (poprawia zdolności umysłowe, pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz wytwarzanie witaminy D w organizmie…), ale też aranżacyjne. Przeszklenia powiększają optycznie wnętrze i rozjaśniają je.

Widowiskowo w domu sprawdzają się duże przeszklenia, które umieszczone są od strony południowej w salonie. Salon jest wtedy dobrze oświetlony, jasny, a co więcej, ocieplony w naturalny sposób promieniami słonecznymi. Szczególnie to rozwiązanie docenią osoby mające piękny, zielony ogród – przeszklenie w takich okolicznościach poprawia daje pewną namiastkę kojącego kontaktu z naturą i – dobrze zaprojektowane – może dać efekt równie imponujący, co ogród zimowy!

W tym miejscu warto wspomnieć, że choć duże przeszklenia w domu kojarzymy przede wszystkim z przestrzennymi, nowoczesnymi salonami, dobrze sprawdzają się one również w małych salonach, które nabierają lżejszego charakteru.

Duże przeszklenia w domu – wady

Rzecz jasna, duże przeszklenia w domu nie są pozbawione wad. Minusem tego rozwiązania jest na przykład to, co jednocześnie jest jego największą zaletą – czyli większa ilość wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Podczas upalnych, letnich dni może to być problematyczne, choć trzeba zaznaczyć, że kwestię tę można w prosty sposób rozwiązać, montując po prostu rolety zaciemniające. Ciekawym rozwiązaniem są również żaluzje zewnętrzne. Ich grubość sprawia, że wysokie, południowe promienie nie dotkną bezpośrednio wnętrza, a światło i tak rozświetli wnętrze. Podobny efekt dają półprzezierne rolety zewnętrzne. 

Wadą może być też zmniejszona izolacja termiczna wnętrza. Duże przeszklenia same w sobie powodują, że izolacja cieplna jest nawet dwukrotnie mniejsza niż w przypadku zaizolowanej ściany. Z tego powodu należy zadbać o to, by przeszklenia miały jak najniższy wskaźnik U (przenikalność termiczna) oraz o właściwy, tzw. „ciepły” montaż. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że duże przeszklenia nie powodują mostków termicznych, co niestety często się zdarza przy tak dużych otworach okienno-drzwiowych.

Mówiąc o wadach dużych przeszkleń, trzeba też zauważyć, że nieco ograniczają one możliwości aranżacyjne wnętrza. W praktyce okazuje się, że spora część ściany jest „wyłączona” aranżacyjnie.

Projekty domów nowoczesnych - sprawdź teraz!

Kiedy zdecydować się na duże przeszklenia w domu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, po duże przeszklenia – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie są rozwiązaniem pozbawionym wad. Wszystkie za i przeciw najlepiej jest zatem przeanalizować sobie samemu. Warto też pamiętać o tym, że tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdza się we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym stylu – skandynawskim, minimalistycznym czy loftowym.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?
Blog
17 Listopad 2022
Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z
15 Listopad 2022
[artykuł partnera] Budynki, w których mieszkamy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też trwałe i estetyczne. Potrzebujemy do  tego niezawodnych produktów, które będą na
04 Listopad 2022
Choć oczywiście życzymy braku problemów na drodze do budowy własnego domu, to niestety - proces bywa skomplikowany.  Zobacz, jakie usługi oferujemy naszym bezpośrednim klientom. 
Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
Blog
25 Październik 2022
Budowa domu jednorodzinnego nierozerwalnie jest związana z podejmowaniem decyzji i dokonywaniem mniej i bardziej istotnych wyborów, które mogą zaważyć zarówno na estetyce, jak i na funkcjonaln
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść