Logo

Energia odnawialna. O czym mowa? OZE i czy można sprzedawać energię do sieci?

Energia odnawialna. O czym mowa? OZE ... // photo by gerlos

Regulacje unijne i odpowiadające im państwowe od dobrych kilkunastu lat kształtują zmiany w podejściu do licznych aspektów budownictwa jednorodzinnego. Po upowszechnieniu w naszym kraju standardów energooszczędności, urzędnicy zabierają się za jeszcze bardziej złożony temat odnawialnych źródeł energii. Poniższy tekst rozpoczyna cykl artykułów, mających na celu przybliżenie powyższej tematyki z punktu widzenia inwestora, który interesuje się pozyskiwaniem energii odnawialnej w granicach własnej działki.

Temat OZE (Odnawialnych źródeł Energii) nie jest oczywiście nowy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat ich opłacalność stała się przedmiotem niekończących się debat. Jednocześnie wzrasta praktyczne ich wykorzystanie, także przez prywatnych inwestorów.

Określenie “energia odnawialna” oznacza energię pozyskiwaną z takich źródeł, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim (stosunkowo) okresie czasu. Do kategorii tej zaliczamy energię grawitacyjną wody, energię wiatru, biomasę i biopaliwa, energię słoneczną oraz energię geotermalną.

Mogłoby się wydawać, że pozyskiwanie krążącej wkoło energii za pomocą instalacji znajdującej się na własnej działce, bez płacenia za nią pośrednikom, powinno być i tańsze, i wygodniejsze od kupowania energii wytworzonej z paliw kopalnych. Sprawa ta jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.

W cenę energii odnawialnej wliczyć należy, oprócz kosztu samej instalacji także fakt, że jest ona zależna od wielu czynników środowiskowych, takich jak lokalizacja i zmienność pogody. Cierpimy także ze względu na awaryjność instalacji, której na ogół nie doświadczamy, pobierając prąd z sieci. Okazuje się, że niemożliwe jest optymalne wykorzystanie pozyskanej przez nas energii w granicach standardowej działki budowlanej. Aby zapewnić sobie stały i stabilny dopływ energii, tak czy siak uzależnieni jesteśmy od dostaw z sieci. Wszystkie powyższe problemy są przedmiotem opracowywanej aktualnie tzw. Ustawy o OZE. Bez względu na faktyczne skutki środowiskowe i rynkowe rzeczonych regulacji, już teraz inwestorzy mogą się przygotować na realne zmiany w opłacalności stosowania odnawialnych źródeł energii.

Gdzie tu zysk?

Wspomniana wyżej ustawa zakłada przede wszystkim:

  • dofinansowanie (w postaci kredytów i dotacji) założenia instalacji wykorzystującej OZE;
  • umożliwienie sprzedaży wyprodukowanej energii osobom fizycznym;

Znaczenie ostatniego punktu jest o tyle istotne, że rozwiązuje problem uczestnictwa gospodarstwa domowego w tzw. rynku bilansowym energii. Struktura rynków energetyki doskonale omówiona jest tutaj. W ujęciu skrótowym - ponieważ niemożliwe jest aktualnie przechowywanie dużych ilości energii elektrycznej, musi być ona na bieżąco produkowana. W rezultacie, by zapewnić stały dopływ prądu do użytkowników końcowych (czyli np. gospodarstwa domowego) przeprowadzane są prognozy zapotrzebowania i na ich podstawie określana ilość energii, którą należy wyprodukować w danym okresie. Niedobory lub nadmiar są później wyrównywane pomiędzy różnymi producentami prądu (producent z niedoborem prądu kupuje energię od producenta z jego nadmiarem). Rynek bilansowy jest mechanizmem, który reguluje owe stosunki, dzięki czemu każdy z nas ma w domu prąd przez 24 godziny na dobę, przez cały rok. Ustawa umożliwi gospodarstwom domowym uczestnictwo w tym “bilansowaniu” energii, nie narażając nas na zmarnowanie jej w okresie nadprodukcji ani na jej brak - w razie produkcji niedostatecznej.

Założenia Ustawy o OZE (zwanej “dużym trójpakiem”) wejdą w życie najprawdopodobniej dopiero w roku 2015, zaś w praktyce będziemy mogli skorzystać z nich nie wcześniej, niż w roku 2016. Już teraz jednak starać się można o dotacje z programu Prosument (“mały trójpak”). Ten ostatni pozwala na otrzymanie do 100% dofinansownaia na instalacje OZE, z czego nawet 40% jako dotacji bezzwrotnej.

Zalecamy więc trzymać rękę na pulsie i nie stracić okazji na skorzystanie z nadchodzących możliwości. Pomóc w tym mogą nasze artykuły: <---- Oraz udział w naszym newsletterze (najświeższe informacje o zmianach) - zapis z panelu po lewej stronie.
photo by gerlos / from flickr

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść