Logo

Energia odnawialna. O czym mowa? OZE i czy można sprzedawać energię do sieci?

Energia odnawialna. O czym mowa? OZE ... // photo by gerlos

Regulacje unijne i odpowiadające im państwowe od dobrych kilkunastu lat kształtują zmiany w podejściu do licznych aspektów budownictwa jednorodzinnego. Po upowszechnieniu w naszym kraju standardów energooszczędności, urzędnicy zabierają się za jeszcze bardziej złożony temat odnawialnych źródeł energii. Poniższy tekst rozpoczyna cykl artykułów, mających na celu przybliżenie powyższej tematyki z punktu widzenia inwestora, który interesuje się pozyskiwaniem energii odnawialnej w granicach własnej działki.

Temat OZE (Odnawialnych źródeł Energii) nie jest oczywiście nowy. W ciągu ostatnich kilkunastu lat ich opłacalność stała się przedmiotem niekończących się debat. Jednocześnie wzrasta praktyczne ich wykorzystanie, także przez prywatnych inwestorów.

Określenie “energia odnawialna” oznacza energię pozyskiwaną z takich źródeł, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim (stosunkowo) okresie czasu. Do kategorii tej zaliczamy energię grawitacyjną wody, energię wiatru, biomasę i biopaliwa, energię słoneczną oraz energię geotermalną.

Mogłoby się wydawać, że pozyskiwanie krążącej wkoło energii za pomocą instalacji znajdującej się na własnej działce, bez płacenia za nią pośrednikom, powinno być i tańsze, i wygodniejsze od kupowania energii wytworzonej z paliw kopalnych. Sprawa ta jest jednak o wiele bardziej skomplikowana.

W cenę energii odnawialnej wliczyć należy, oprócz kosztu samej instalacji także fakt, że jest ona zależna od wielu czynników środowiskowych, takich jak lokalizacja i zmienność pogody. Cierpimy także ze względu na awaryjność instalacji, której na ogół nie doświadczamy, pobierając prąd z sieci. Okazuje się, że niemożliwe jest optymalne wykorzystanie pozyskanej przez nas energii w granicach standardowej działki budowlanej. Aby zapewnić sobie stały i stabilny dopływ energii, tak czy siak uzależnieni jesteśmy od dostaw z sieci. Wszystkie powyższe problemy są przedmiotem opracowywanej aktualnie tzw. Ustawy o OZE. Bez względu na faktyczne skutki środowiskowe i rynkowe rzeczonych regulacji, już teraz inwestorzy mogą się przygotować na realne zmiany w opłacalności stosowania odnawialnych źródeł energii.

Gdzie tu zysk?

Wspomniana wyżej ustawa zakłada przede wszystkim:

  • dofinansowanie (w postaci kredytów i dotacji) założenia instalacji wykorzystującej OZE;
  • umożliwienie sprzedaży wyprodukowanej energii osobom fizycznym;

Znaczenie ostatniego punktu jest o tyle istotne, że rozwiązuje problem uczestnictwa gospodarstwa domowego w tzw. rynku bilansowym energii. Struktura rynków energetyki doskonale omówiona jest tutaj. W ujęciu skrótowym - ponieważ niemożliwe jest aktualnie przechowywanie dużych ilości energii elektrycznej, musi być ona na bieżąco produkowana. W rezultacie, by zapewnić stały dopływ prądu do użytkowników końcowych (czyli np. gospodarstwa domowego) przeprowadzane są prognozy zapotrzebowania i na ich podstawie określana ilość energii, którą należy wyprodukować w danym okresie. Niedobory lub nadmiar są później wyrównywane pomiędzy różnymi producentami prądu (producent z niedoborem prądu kupuje energię od producenta z jego nadmiarem). Rynek bilansowy jest mechanizmem, który reguluje owe stosunki, dzięki czemu każdy z nas ma w domu prąd przez 24 godziny na dobę, przez cały rok. Ustawa umożliwi gospodarstwom domowym uczestnictwo w tym “bilansowaniu” energii, nie narażając nas na zmarnowanie jej w okresie nadprodukcji ani na jej brak - w razie produkcji niedostatecznej.

Założenia Ustawy o OZE (zwanej “dużym trójpakiem”) wejdą w życie najprawdopodobniej dopiero w roku 2015, zaś w praktyce będziemy mogli skorzystać z nich nie wcześniej, niż w roku 2016. Już teraz jednak starać się można o dotacje z programu Prosument (“mały trójpak”). Ten ostatni pozwala na otrzymanie do 100% dofinansownaia na instalacje OZE, z czego nawet 40% jako dotacji bezzwrotnej.

Zalecamy więc trzymać rękę na pulsie i nie stracić okazji na skorzystanie z nadchodzących możliwości. Pomóc w tym mogą nasze artykuły: <---- Oraz udział w naszym newsletterze (najświeższe informacje o zmianach) - zapis z panelu po lewej stronie.
photo by gerlos / from flickr

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść