Logo

Energooszczędna stolarka okienno-drzwiowa.

Z pojęciem dom energooszczędny kojarzone są przede wszystkim takie pojęcia jak dobrze ocieplone ściany, zastosowanie odpowiednich materiałów, czy właściwego systemu grzewczego. A przecież na to, czy dom jest oszczędny wpływa również dobór odpowiednich drzwi i okien.

Drzwi nie tylko zabezpieczają przed wejściem intruzów, chroniąc przed włamaniem, ale zapobiegają przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz wpływają na energooszczędność. Drzwi, oprócz tego, że powinny nam się podobać, w pierwszej kolejności muszą spełnić funkcje użytkowe. Muszą być odporne na zmiany temperatury, wilgoć oraz promieniowanie słoneczne. Istotne jest także z jakiego materiału są wykonane, czy są szczelne oraz czy stanowić będą wystarczającą barierę dla niepożądanych dźwięków, a wpływ na to ma m.in. wypełnienie skrzydła np. wełną mineralną czy pianką poliuretanową.

Najważniejszym kryterium wyboru drzwi powinien być współczynnik przenikania ciepła U – im niższy tym lepszy, co oznacza skuteczniejszą ochronę przed ucieczką ciepła. Pamiętajmy, że w przypadku domu energooszczędnego współczynnik drzwi zewnętrznych nie może przekroczyć 0,80 W/m2K dla standardu NF15 i 1,30 W/m2K dla standardu NF40. Ważne jest jest również to, aby zwracać uwagę na izolacyjność cieplną całych zamontowanych drzwi, a nie tylko ich fragmentów lub poszczególnych elementów.

Drzwi oczywiście muszą być bezpieczne. Warunki te spełniają drzwi o podwyższonej odporności na włamanie z konstrukcją ze stalowych kształtowników, obudowanych dwiema warstwami blach stalowych. Zazwyczaj wyposażone są w zamki kilkupunktowe. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są zamki biometryczne. Ponadto drzwi wejściowe, aby mogły odpowiednio chronić dom powinny być mocne i dobrze osadzone.

W przypadku okien jednym z najważniejszych elementów wpływającym na energooszczędność jest szyba. Coraz więcej producentów posiada w swojej ofercie szyby z powłokami niskoemisyjnymi, które przepuszczają światło słoneczne odbijając jednocześnie ultraczerwone promieniowanie generowane przez osoby przebywające wewnątrz budynku oraz sprzęty. Dzięki takiemu rozwiązaniu dom pozyskuje energię z zewnątrz i zachowuje energię cieplną produkowaną we wnętrzu. Istotne przy oknach energooszczędnych jest również wypełnienie przestrzeni międzyszybowych gazami (najczęściej stosowanymi są argon i krypton) oraz właściwy dobór profilu oraz zespolenia szybowego. W przypadku okien wykonanych z PCV będą to profile okienne 5-cio lub 6-cio komorowe z wypełnieniem materiałem termoizolacyjnym. Kluczową kwestia jest także precyzyjnie zaplanowany oraz starannie wykonany montaż.

Fot. Hormann

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ