Logo

ENERGOOSZCZĘDNE DOMY Z DOPŁATĄ

Pracownia DOMOWE KLIMATY przygotowała dla swoich klientów specjalny PAKIET ENERGOOSZCZĘDNY NF40. Zawiera on rozwiązania projektowe umożliwiające budowę domu energooszczędnego, którego roczne zapotrzebowanie energii na cele ogrzewania i wentylacji wynosi do 40 kWh/m2. Opracowany został na postawie wytycznych Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wychodząc naprzeciw postulatom wspierania budownictwa energooszczędnego, z początkiem stycznia 2013 roku ustanowił dopłatę 50 000 zł do budowy domów pasywnych i 16 000 zł do takich mieszkań oraz 30 000 zł do energooszczędnych domów i 11 000 zł do takich mieszkań.
Domy energooszczędne sklasyfikowano na dwóch poziomach:
NF15 czyli dom pasywny - zużywa rocznie tylko 15 kWh/m2,
NF40 czyli dom energooszczędny - zużywa rocznie 40 kWh/m2.
Dla porónania "zwykły" dom, spełniający obowiązujące w naszym kraju normy zużywa nawet 105 kWh/m2.
Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej od 2020 r. domy pasywne mają być u nas standardem. Jednak obecnie inwestorzy najczęściej decydują się na budowę domów energooszczędnych z rocznym zużyciem energii nieprzekraczającym 40 kWh/m2.

O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby, które:
- mają pozwolenie na budowę oraz prawo do dysponowania gruntem,
- dysponują uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, albo użytkowania wieczystego i własności domu, własności lokalu mieszkalnego.
Na wsparcie mogą również liczyć inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym. Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii.

I jeszcze jeden ważny szczegół - żeby dostać dopłatę, trzeba będzie zaciągnąć w banku kredyt. W NFOŚiGW twierdzą, że udział banków jest konieczny ze względu na sieć ich placówek, której nie ma Fundusz.

Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do trzech lat od dnia podpisania umowy kredytu.

W najbliższych miesiącach ma być ogłoszony nabór banków zainteresowanych współpracą oraz szczegółowe wymagania techniczne dla dofinansowywanych budynków. - Kredyt z dopłatą powinien się pojawić w okienkach bankowych w pierwszym kwartale 2013 r. - jak wynika z zapewnień NFOŚiGW.

Program zaplanowano do 2018 r. ponieważ dwa lata później budowanie domów "o niemal zerowym zużyciu energii" stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce (na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010r.) Wielka Brytania zapowiedziała wprowadzenie tego obowiązku już w 2016 r. NFOŚiGW dopłatami chce zachęcić inwestorów, projektantów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych do zmiany standardów budowy budynków. (listopad 2012)

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść