Logo

ENERGOOSZCZĘDNE DOMY Z DOPŁATĄ

Pracownia DOMOWE KLIMATY przygotowała dla swoich klientów specjalny PAKIET ENERGOOSZCZĘDNY NF40. Zawiera on rozwiązania projektowe umożliwiające budowę domu energooszczędnego, którego roczne zapotrzebowanie energii na cele ogrzewania i wentylacji wynosi do 40 kWh/m2. Opracowany został na postawie wytycznych Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wychodząc naprzeciw postulatom wspierania budownictwa energooszczędnego, z początkiem stycznia 2013 roku ustanowił dopłatę 50 000 zł do budowy domów pasywnych i 16 000 zł do takich mieszkań oraz 30 000 zł do energooszczędnych domów i 11 000 zł do takich mieszkań.
Domy energooszczędne sklasyfikowano na dwóch poziomach:
NF15 czyli dom pasywny - zużywa rocznie tylko 15 kWh/m2,
NF40 czyli dom energooszczędny - zużywa rocznie 40 kWh/m2.
Dla porónania "zwykły" dom, spełniający obowiązujące w naszym kraju normy zużywa nawet 105 kWh/m2.
Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej od 2020 r. domy pasywne mają być u nas standardem. Jednak obecnie inwestorzy najczęściej decydują się na budowę domów energooszczędnych z rocznym zużyciem energii nieprzekraczającym 40 kWh/m2.

O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby, które:
- mają pozwolenie na budowę oraz prawo do dysponowania gruntem,
- dysponują uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, albo użytkowania wieczystego i własności domu, własności lokalu mieszkalnego.
Na wsparcie mogą również liczyć inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym. Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii.

I jeszcze jeden ważny szczegół - żeby dostać dopłatę, trzeba będzie zaciągnąć w banku kredyt. W NFOŚiGW twierdzą, że udział banków jest konieczny ze względu na sieć ich placówek, której nie ma Fundusz.

Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do trzech lat od dnia podpisania umowy kredytu.

W najbliższych miesiącach ma być ogłoszony nabór banków zainteresowanych współpracą oraz szczegółowe wymagania techniczne dla dofinansowywanych budynków. - Kredyt z dopłatą powinien się pojawić w okienkach bankowych w pierwszym kwartale 2013 r. - jak wynika z zapewnień NFOŚiGW.

Program zaplanowano do 2018 r. ponieważ dwa lata później budowanie domów "o niemal zerowym zużyciu energii" stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce (na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010r.) Wielka Brytania zapowiedziała wprowadzenie tego obowiązku już w 2016 r. NFOŚiGW dopłatami chce zachęcić inwestorów, projektantów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych do zmiany standardów budowy budynków. (listopad 2012)

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść