Logo

ENERGOOSZCZĘDNE DOMY Z DOPŁATĄ

Pracownia DOMOWE KLIMATY przygotowała dla swoich klientów specjalny PAKIET ENERGOOSZCZĘDNY NF40. Zawiera on rozwiązania projektowe umożliwiające budowę domu energooszczędnego, którego roczne zapotrzebowanie energii na cele ogrzewania i wentylacji wynosi do 40 kWh/m2. Opracowany został na postawie wytycznych Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wychodząc naprzeciw postulatom wspierania budownictwa energooszczędnego, z początkiem stycznia 2013 roku ustanowił dopłatę 50 000 zł do budowy domów pasywnych i 16 000 zł do takich mieszkań oraz 30 000 zł do energooszczędnych domów i 11 000 zł do takich mieszkań.
Domy energooszczędne sklasyfikowano na dwóch poziomach:
NF15 czyli dom pasywny - zużywa rocznie tylko 15 kWh/m2,
NF40 czyli dom energooszczędny - zużywa rocznie 40 kWh/m2.
Dla porónania "zwykły" dom, spełniający obowiązujące w naszym kraju normy zużywa nawet 105 kWh/m2.
Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej od 2020 r. domy pasywne mają być u nas standardem. Jednak obecnie inwestorzy najczęściej decydują się na budowę domów energooszczędnych z rocznym zużyciem energii nieprzekraczającym 40 kWh/m2.

O dofinansowanie będą mogły ubiegać się osoby, które:
- mają pozwolenie na budowę oraz prawo do dysponowania gruntem,
- dysponują uprawnieniem do przeniesienia przez dewelopera prawa własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym, albo użytkowania wieczystego i własności domu, własności lokalu mieszkalnego.
Na wsparcie mogą również liczyć inwestorzy budujący domy tzw. systemem gospodarczym. Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii.

I jeszcze jeden ważny szczegół - żeby dostać dopłatę, trzeba będzie zaciągnąć w banku kredyt. W NFOŚiGW twierdzą, że udział banków jest konieczny ze względu na sieć ich placówek, której nie ma Fundusz.

Przekazanie pieniędzy odbywać się będzie bezgotówkowo, w formie dotacji wypłacanej bezpośrednio na konto kredytowe beneficjenta. Zakończenie realizacji przedsięwzięcia musi nastąpić w terminie do trzech lat od dnia podpisania umowy kredytu.

W najbliższych miesiącach ma być ogłoszony nabór banków zainteresowanych współpracą oraz szczegółowe wymagania techniczne dla dofinansowywanych budynków. - Kredyt z dopłatą powinien się pojawić w okienkach bankowych w pierwszym kwartale 2013 r. - jak wynika z zapewnień NFOŚiGW.

Program zaplanowano do 2018 r. ponieważ dwa lata później budowanie domów "o niemal zerowym zużyciu energii" stanie się obowiązkiem wszystkich inwestorów w Polsce (na podstawie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010r.) Wielka Brytania zapowiedziała wprowadzenie tego obowiązku już w 2016 r. NFOŚiGW dopłatami chce zachęcić inwestorów, projektantów, wykonawców i producentów materiałów budowlanych do zmiany standardów budowy budynków. (listopad 2012)

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ