Logo

Etapy budowy domu, czyli budowa domu krok po kroku

Kategorie: Wykonawcy

Budowa domu to zwykle proces czasochłonny i skomplikowany, wymagający zaangażowania i pracy wielu osób. By przebiegała sprawnie, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować i szczegółowo zaplanować jej realizację. Jakie są etapy budowy domu jednorodzinnego? Jak, krok po kroku, powstawać będzie nasz dom?

Etapy budowy domu, czyli budowa domu krok po kroku

Przygotowania

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, chcąc wybudować dom, jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wiąże się to z koniecznością zebrania niezbędnej dokumentacji, a niekiedy również z badaniem gruntu. Musimy ponadto posiadać projekt naszego przyszłego domu, który zamówimy w biurze projektowym. Większość firm oferuje stworzenie indywidualnego projektu na zamówienie lub możliwość adaptacji gotowego projektu. Na etapie przygotowań będziemy musieli również wykonać przyłącza, zgłosić budowę i – jeśli istnieje taka potrzeba – wybudować studnię. Na tym etapie współpracować będziemy z geodetą, który zaktualizuje mapy do celów projektowych, z architektem, projektantami i wykonawcami przyłączy. Powinniśmy również zatrudnić kierownika budowy i inspektora nadzoru budowlanego oraz ekipę, która wykona dom do stanu surowego lub całości.

Stan zero

Na tym etapie do wykonania pozostaje szereg prac ziemnych i fundamentowych, m.in. ogrodzenie placu budowy, wytyczenie obrysu budynku, budowa fundamentu oraz piwnicy (jeśli się na nią decydujemy) wraz ze stropem, jej izolacja i rozprowadzenie kanalizacji. Jeżeli budujemy dom niepodpiwniczony, fachowcy wykonają tzw. podłogę na gruncie składającą się z podkładu betonowego z chudego betonu i izolacji. Do prac murarsko-zbrojeniowych należy również ułożenie zbrojenia i izolacji, wykonanie deskowania, betonowanie łat i zasypanie murów fundamentowych oraz ułożenie instalacji, które znajdą się pod posadzką. Budowa domu do stanu zero potrwa od dwóch tygodni do około miesiąca.

Stan surowy otwarty

W kolejnym etapie prac będziemy musieli zatrudnić ekipę murarsko-ciesielską oraz dekarską. Konieczne będzie również wynajęcie profesjonalnego sprzętu: deskowni, stempli czy pompy do betonu. W zakresie realizowanych prac znajdzie się m.in. murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych nośnych, murowanie kominów, wykonanie schodów żelbetonowych pomiędzy kondygnacjami, wieńców i stropów, zrobienie więźby, ułożenie pokrycia dachu, a także montaż rynien. Dla zawiązania się wieńca i słupków pod wieniec konieczna jest około 2-tygodniowa przerwa technologiczna. Po jej zakończeniu wykonuje się prace izolacyjne, dociepla się dach i przeprowadza ostatnie obróbki blacharskie. Budowa domu do stanu surowego otwartego potrwa od 2 tygodni do około 4 miesięcy.

Stan surowy zamknięty

Doprowadzenie domu do stanu surowego zamkniętego potrwa od 3 do 5 miesięcy. Na tym etapie wstawiona zostanie stolarka okienno-drzwiowa, powstaną ścianki działowe, a na dachu budynku ułożone zostanie docelowe okrycie. Mówi się, żestan surowy zamkniętyto półmetek budowy domu i rzeczywiście – poniesione do tej pory koszty stanowić będą około 50% kosztów budowy domu. Oprócz okien i drzwi nieruchomości, na tym etapie montuje się również bramę garażową. Niektórzy producenci stolarki otworowej oferują możliwość zamówienia ich w zestawie, dzięki czemu wszystkie te elementy będą wykonane w podobnej, pasującej do siebie stylistyce. Jeżeli zamawiać będziemy je osobno, powinniśmy pamiętać o tym, że zarówno okna, jak i drzwi oraz brama, powinny być dopasowane do elewacji, dachu i orynnowania budynku.

Etapy budowy domu

Stan deweloperski

Opowieść o tym, jak przebiegabudowa domu krok po kroku, nie mogłaby się obejść bez wzmianki na temat stanu deweloperskiego domu.Stan deweloperskito bardzo ważny etap, w którym zrealizowane zostaną podstawowe prace wykończeniowe. Najczęściej będzie to wykonanie posadzek, instalacji wewnętrznych oraz przyłącz. W czasie prac powstaną również podejścia, podjazdy i tarasy, a ponadto dodatkowe izolacje zabezpieczające budowę przed zimą. Na tym etapie w domu nie będzie jeszcze jednak drzwi wewnętrznych, gniazdek, płytek, grzejników i pomalowanych ścian.

Stan pod klucz

To ostatni formalny etap budowy domu, po którego zakończeniu budynek będzie gotowy do wprowadzenia się. Na tym etapie powstanie kompletna kotłownia z grzejnikami, parapety i drzwi wewnętrzne, schody strychowe, docelowe ogrodzenie i elewacja. Fachowcy wykończą ściany (gładzie, malowanie, płytki) oraz podłogi (terakota, parkiety, panele), położą okładziny schodów zewnętrznych, tarasów i balkonów, zamontują drzwi i wewnętrzne parapety. Uporządkowany zostanie ogród, położona kostka brukowa, a wokół domu powstanie docelowe ogrodzenie. Zamontowane zostaną również urządzenia grzewcze (grzejniki, kominek, kocioł grzewczy) i urządzenia sanitarne. Po zakończeniu tego etapu nieruchomość będzie gotowa do zamieszkania. Pozostanie jedynie umeblowanie i wyposażanie wnętrz oraz ostatnie formalności.

Udało się – wszystkieetapy budowy domumamy już za sobą i nasza nieruchomość jest gotowa! Teraz pozostaje zawiadomić odpowiednie organy o zakończeniu budowy, złożyć wniosek o nadanie numeru porządkowego, zameldować siebie oraz pozostałych domowników i... zamieszkać! Jeżeli zamierzamy jednak wprowadzić się do domu, który nie jest jeszcze ukończony, konieczne może być również uzyskanie pozwolenia na jego użytkowanie.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ