Logo

Farby do wnętrz mieszkalnych.

Dobór materiałów wykończeniowych pod względem ich kolorystyki i efektów dekoracyjnych, jakie dzięki ich zastosowaniu możemy uzyskać, to jedno z najprzyjemniejszych zajęć podczas prac związanych z wykończeniem czy remontem. Jednak czy wybór jest aby na pewno prosty? Producenci farb oraz tynków dedykowanych do wnętrz wprowadzają coraz to nowe rozwiązania charakteryzujące się nie tylko odświeżoną kolorystyką, ale także zupełnie nowymi właściwościami.

Wybierając farby do malowania ścian wewnątrz pomieszczeń warto pamiętać, że nie tylko kolor jest ważny, ale przede wszystkim ich właściwości. Inne właściwości musi mieć bowiem farba przeznaczona do malowania ścian i sufitów w tak zwanych pomieszczeniach mokrych i wilgotnych, czyli w kuchniach i łazienkach, a jeszcze inne w korytarzach, które narażone są na silne zabrudzenia. Specjalnych produktów będą wymagały pokoje dziecięce oraz wnętrza, w których przebywają osoby alergiczne.

Ważne jest to, że producenci coraz częściej odpowiadają na oczekiwania klientów, a często nawet je wyprzedzają. I tak możemy znaleźć w ofercie producentów farb dekoracyjnych produkty, dzięki zastosowaniu których możemy optycznie powiększyć pomieszczenie, mamy również farby pochłaniające zapachy (w tym dym nikotynowy) oraz takie, które wydzielają przyjemny zapach podczas malowania. Z punktu widzenia użytkownika, ale też i wykonawcy, istotne jest to, że producenci farb, w wyniku wprowadzenia dyrektywy unijnej ograniczają w swoich wyrobach zawartość szkodliwych dla zdrowia lotnych związków organicznych (LZO). Często ich zawartość w wyrobie jest niższa aniżeli nakazuje dyrektywa.

Warto pamiętać także o tym, że wszelkie informacje zarówno o przeznaczeniu produktu, klasie odporności na ścieranie, czy też o dodatkowych jego oznaczeniach znajdują się na opakowaniu, dlatego też kupując produkt warto zwrócić uwagę nie tylko na jego kolorystykę, ale także przeczytać wszystkie informacje znajdujące się na opakowaniu.

Trendy kolorystyczne

Jeżeli już określiliśmy nasze oczekiwania co do rodzaju farby i jej właściwości to nie pozostaje nam nic innego jak wybór koloru oraz efektu dekoracyjnego jaki chcemy osiągnąć. W tym względzie możemy się kierować własnymi upodobaniami albo też obowiązującymi trendami. Co roku producenci farb prezentują nowe zestawienia kolorystyczne, które będą modne w danym sezonie.

Rok 2013 należy do koloru niebieskiego w jego wszelkich odcieniach, od granatowego nasyconego szafirem, poprzez błękity aż do niebieskoszarego. Modne są zarówno tonacje chłodne, jak i ciepłe. Kolory te doskonale komponują się z wyposażeniem wnętrz eklektycznych, w których dominują arystokratyczne formy, jak z wnętrzami minimalistycznymi. Farby o takich kolorach możemy znaleźć w ofercie takich marek, jak Dulux, Beckers, Benjamin Moore, czy Tikkurila. Dulux kolor „Wielki Błekit” (głęboki granat w szafirowym odcieniu) ogłosił kolorem roku 2013.

Styl wymaga koloru

Dobierając kolorystykę do wnętrz nie należy obawiać się łączenia kolorów. Przy ich odpowiednim zastosowaniu można nie tylko ciekawie budować nastrój, ale też wyodrębnić poszczególne strefy funkcjonalne. Wnętrza coraz rzadziej traktuje się bowiem w kategoriach wydzielonych pokoi, a częściej jako jedną harmonijną całość. Ułatwieniem w odpowiednim komponowaniu barw są książki kolorów, które znajdziemy a każdym sklepie oferującym farby, opracowywane przez producentów. Znajdują się w nich zestawienia kolorów, które są do siebie dopasowane, gdzie jednej barwie dominującej towarzyszą kolory uzupełniające.

Swoje własne wymagania kolorystyczne ma również styl, w jakim chcemy urządzić wnętrze. I tak wciąż cieszący się dużym zainteresowaniem styl minimalistyczny lubi kolor szary. Nie unika jednak barw mocnych, głębokich, takich jak np. czerwony. W rachubę wchodzi tu również kolor czarny. Z kolei wnętrza inspirowane stylem lat 50. czy 60. lubią kolory pastelowe: róże, czerwienie, ale też odcienie niebieskiego czy zielonego. Brązy, beże, odcienie naturalnej zieleni te kolory pasują do wnętrz utrzymanych w stylu eko.

Niezwykle zdobione, „arystokratyczne” formy dodatków potrzebują stylowej przeciwwagi kolorystycznej dla swego wizualnego bogactwa. W tej roli idealnie sprawdzi się wytworna, jasna szarość mebli, a na ścianach – ciepły odcień Cup of coffee w połączeniu z refleksyjnym błękitem Aqua.

Fot. Beckers


Dobrym rozwiązaniem przy tworzeniu nastrojowego wnętrza jest wybór kilku, lecz nie więcej niż pięciu ulubionych kolorów. Kolejny krok to określenie koloru przewodniego, dopełniającego oraz tych, które będą stanowić jedynie mocne akcenty kolorystyczne w pomieszczeniu.

Fot. Benjamin Moore


Starannego doboru produktów wymagają szczególnie pokoje dziecięce. Przede wszystkim powinny być to wyroby bezpieczne, ale także wpływające na estetykę i pobudzające wyobraźnię. Tajemniczy fiolet połączony z baśniowym błękitem tworzą niezwykły klimat wnętrza. Ścienne, wielobarwne dekoracje dodatkowo pobudzają dziecięcą wyobraźnię i uczą odkrywania piękna kolorów.

Fot. Tikkurila

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść