Logo

Folia kubełkowa – ważny element izolacji pionowej fundamentów

Kategorie: fundamenty

Folia kubełkowa to materiał wykorzystywany do ochrony pionowej ścian fundamentów. Stanowi ważny element izolacji – zabezpiecza nie tylko przed wodą, ale także przed gryzoniami, korzeniami krzewów i drzew. Czym jest i co warto na jej temat wiedzieć? Jakie ma właściwości i w jaki sposób się ją układa? Gdzie jest stosowana i w jakich sytuacjach się sprawdza? Tego wszystkiego dowiedzieć się można, czytając dalsze części artykułu!

Co to jest folia kubełkowa?

Folia kubełkowa to gruba, tłoczona folia budowlana, którą produkuje się z polietylenu o podwyższonej gęstości. Jej nazwa związana jest ze specjalnie ukształtowanymi „kubełkami”, które nazywane są również stożkami lub wypustkami. Ze względu na zastosowanie materiału o dużej gęstości (PEHD), folia kubełkowa jest odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, np. te, które powstają podczas zasypywania fundamentów. Na rynku dostępne są folie kubełkowe o grubościach 0,5-1,0 mm. Czasem wzmacnia się je cienką warstwą włókniny syntetycznej lub warstwą siatki z włókien szklanych.

Folia na izolacje fundamentów domu

Zastosowanie i właściwości folii kubełkowej

Folia kubełkowa stanowi ważny element izolacji pionowej fundamentów. Nie jest jednak izolacją przeciwwilgotną, a jej uzupełnieniem, dlatego nie może być stosowana jako samodzielna izolacja fundamentów. Folia kubełkowa chroni powłokę bitumiczną przed uszkodzeniami i chemicznymi związkami, które występują w glebie. Dzięki wspomnianym wcześniej kubełkom umożliwia wentylację ściany zewnętrznej, a więc odprowadzenie wody i pary wodnej. Tym samym kubełki zapobiegają zawilgoceniu.

Folia kubełkowa stosowana jest jako izolacja pionowa i pozioma ścian fundamentów. Jednocześnie stosuje się ją przy izolacji stropów oraz przy zakładaniu ogrodów zielonych na dachach – wówczas zabezpiecza powierzchnię dachu przed dużą wilgotnością i odczynem próchnicy. Folia do izolacji pionowej fundamentów stosowana jest również w izolacji tarasów i balkonów oraz w już istniejących budynkach, by zabezpieczyć strop przed wilgocią. Należy jednak pamiętać o tym, że folia kubełkowa nie jest materiałem przeznaczonym do izolacji przeciwwilgotnej ścian fundamentowych i choć odprowadzi część wody gruntowej po powierzchni ściany, w tej roli będzie niewystarczająca. Co więcej, folii kubełkowej nie należy stosować jako warstwy izolacji poziomej pod ściany fundamentowej. Wynika to z ciężaru ścian, które z czasem mogłyby zmiażdżyć kubełki i sprawić, że folia kubełkowa przestanie spełniać swoje funkcje.

Folia kubełkowa – jak układać?

Folię kubełkową układa się wypustkami skierowanymi w kierunku ściany fundamentowej. Dzięki temu folia oddziela konstrukcję od gruntu, a kubełki umożliwiają wentylację ściany. Nie należy układać folii odwrotnie – wówczas niemożliwa będzie cyrkulacja powietrza, a w konsekwencji – odprowadzenie wilgoci. Właśnie dlatego, tak ważne jest, w jaki sposób zamontowana zostanie folia kubełkowa. Montaż ten nie jest jednak taki trudny.

Mocowanie i montaż folii kubełkowej

Folię kubełkową łączy się ze sobą na zakładkę obejmującą co najmniej trzy rzędy wypustek, zarówno w połączeniach pionowych, jak i poziomych. Dzięki temu zyskujemy szczelną, chroniącą przed wilgocią barierę. Ponieważ kubełki do siebie pasują i możemy jeden wciskać w drugi, wykonanie zakładek nie powinno nikomu sprawić trudności. Folię mocuje się do podłoża w odległości ok. 60 cm od siebie. W tym celu stosuje się gwoździe lub kołki do folii kubełkowej. Jak zakończyć folię kubełkową? By górna krawędź folii idealnie przylegała do izolowanej powierzchni, dobrym rozwiązaniem będzie listwa do folii kubełkowej. Jeżeli mamy do czynienia z wysokim poziomem wód gruntowych, możliwe jest ułożenie folii odwrotnie. Jak wówczas ułożona jest folia kubełkowa? Którą stroną zwrócona jest do ściany? Oczywiście tą z wytłoczeniami! W takiej sytuacji membranę przytwierdza się w miejscach, które przylegają do ściany, a jej powierzchnię przykrywa się geowłókniną. Powstała między włókniną a kubełkami szczelina pozwala na odpływ wód gruntów do rur systemu drenarskiego. W taki sposób uzyskuje się system hydroizolacyjny. Jego zadaniem jest zwiększenie odporności fundamentów i spowolnienie erozji. Co jeszcze muszą wiedzieć osoby, które interesuje folia kubełkowa? Do jakiej wysokości powinna być montowana? Specjaliści sugerują, że powinna ona wystawać około 20 cm nad powierzchnię ziemi, a po zakończeniu wszystkich prac można ją przyciąć do wybranej wysokości. Podczas montażu należy zawsze zwracać uwagę na to, by poszczególne płaty były z tego samego systemu. Ważne jest, by wiedzieć, jak zakończyć folię kubełkową i mieć na względzie estetykę budynku.

Folia kubełkowa to nowoczesny i skuteczny środek izolacji, który chroni przede wszystkim przed uszkodzeniami mechanicznymi. Częściowo i o ile będzie odpowiednio zamontowana, zabezpieczy ściany fundamentów również przed wilgocią. Do jej montażu – choć nie jest trudny – należy się jednak odpowiednio przygotować, by uniknąć częstych (i niestety również kosztownych) błędów.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ