Logo

Fugowanie nawierzchni z kostki brukowej.

Kategorie: Otoczenie Technologie

Trwałość nawierzchni wykonanej z betonowej kostki brukowej lub płyt tarasowych zależy m.in. od prawidłowego wykonania spoin i fugowania. Błędy popełnione na tym etapie prac mogą przyczynić się m.in. do odpryskiwania krawędzi kostek i płyt lub wpływać na stabilność nawierzchni.

Szczeliny między betonowymi kostkami brukowymi lub płytami wypełnia się zazwyczaj piaskiem lub odpowiednio dobranym kruszywem. Nie zawsze jednak ta metoda zdaje egzamin. Kiedy szczególnie zależy nam na utrzymaniu nawierzchni w czystości, a więc na tarasach czy schodkach zalecane jest zastosowania fugowania odpowiednimi preparatami. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Po pierwsze dzięki wypełnieniu spoin zyskamy pewność, że wymyte przez deszcz kruszywo nie zostanie wniesione np. z tarasu do pomieszczeń – pamiętajmy, że odrobiny piasku bardzo łatwo rysują parkiet. Po drugie, dzięki fugowaniu łatwiej jest utrzymać nawierzchnię w czystości – można ją zamiatać mechanicznie bądź śmiało umyć „mopem” lub myjką ciśnieniową z dysza rotacyjną.

W przypadku wypełnienia spoin piaskiem istnieje ryzyko wypłukania wypełnienia. Po trzecie - przy nawierzchni z fugą nie występuje również konieczność usuwania roślin rosnących pomiędzy szczelinami kostek. Fugowanie sprawdza się także w przypadku nawierzchni o dużym spadku – dzięki zabezpieczeniu szczelin pomiędzy kostkami, do rynienki odwadniającej usytuowanej w najniższym punkcie nie przedostają się drobiny piasku wypłukiwane przez deszcze i nie zatykają jej. Po piąte, dzięki fugowaniu nawierzchnia jest bardziej stabilna.

Tarasy i nawierzchnie są szczególnie narażone na wpływ niekorzystnych warunków meteorologicznych, dlatego fuga stosowana w takich miejscach powinna być odporna na działanie wysokich i niskich temperatur czy też działanie wilgoci, a jednocześnie być produktem o wysokiej elastyczności. Warunki te spełniają zaprawy żywiczne, które tworzą wodoprzepuszczalną i mrozoodporną powłokę. Sprawdzają się one w przypadku tarasów z betonowych kostek brukowych lub płyt układanych na gruncie (metoda na sucho).

Fugi na bazie żywic nie zostawiają plam na powierzchni kostek i płyt, są gotowymi produktami do użycia i nie wymagają mieszania. Mogą być szlamowane wodą, bez utraty wytrzymałości, są też samozagęszczalne. Fuga żywiczna nie znajduje zastosowania przy tarasach budowanych na mokro (na wylewce z betonu). Z racji tego, że jest ona produktem przepuszczającym wodę, przenikająca przez spoiny wilgoć destrukcyjnie wpływałaby na warstwę izolacji oraz kleju.

Ważne! Po zakończeniu fugowania należy usunąć wszelkie niepotrzebne pozostałości zaprawy do fugowania. W tym celu zaleca się zastosowania szczotki lub pędzla.

Fot. Libet

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ