Logo

Fugowanie nawierzchni z kostki brukowej.

Kategorie: Otoczenie Technologie

Trwałość nawierzchni wykonanej z betonowej kostki brukowej lub płyt tarasowych zależy m.in. od prawidłowego wykonania spoin i fugowania. Błędy popełnione na tym etapie prac mogą przyczynić się m.in. do odpryskiwania krawędzi kostek i płyt lub wpływać na stabilność nawierzchni.

Szczeliny między betonowymi kostkami brukowymi lub płytami wypełnia się zazwyczaj piaskiem lub odpowiednio dobranym kruszywem. Nie zawsze jednak ta metoda zdaje egzamin. Kiedy szczególnie zależy nam na utrzymaniu nawierzchni w czystości, a więc na tarasach czy schodkach zalecane jest zastosowania fugowania odpowiednimi preparatami. Jakie są zalety tego rozwiązania?

Po pierwsze dzięki wypełnieniu spoin zyskamy pewność, że wymyte przez deszcz kruszywo nie zostanie wniesione np. z tarasu do pomieszczeń – pamiętajmy, że odrobiny piasku bardzo łatwo rysują parkiet. Po drugie, dzięki fugowaniu łatwiej jest utrzymać nawierzchnię w czystości – można ją zamiatać mechanicznie bądź śmiało umyć „mopem” lub myjką ciśnieniową z dysza rotacyjną.

W przypadku wypełnienia spoin piaskiem istnieje ryzyko wypłukania wypełnienia. Po trzecie - przy nawierzchni z fugą nie występuje również konieczność usuwania roślin rosnących pomiędzy szczelinami kostek. Fugowanie sprawdza się także w przypadku nawierzchni o dużym spadku – dzięki zabezpieczeniu szczelin pomiędzy kostkami, do rynienki odwadniającej usytuowanej w najniższym punkcie nie przedostają się drobiny piasku wypłukiwane przez deszcze i nie zatykają jej. Po piąte, dzięki fugowaniu nawierzchnia jest bardziej stabilna.

Tarasy i nawierzchnie są szczególnie narażone na wpływ niekorzystnych warunków meteorologicznych, dlatego fuga stosowana w takich miejscach powinna być odporna na działanie wysokich i niskich temperatur czy też działanie wilgoci, a jednocześnie być produktem o wysokiej elastyczności. Warunki te spełniają zaprawy żywiczne, które tworzą wodoprzepuszczalną i mrozoodporną powłokę. Sprawdzają się one w przypadku tarasów z betonowych kostek brukowych lub płyt układanych na gruncie (metoda na sucho).

Fugi na bazie żywic nie zostawiają plam na powierzchni kostek i płyt, są gotowymi produktami do użycia i nie wymagają mieszania. Mogą być szlamowane wodą, bez utraty wytrzymałości, są też samozagęszczalne. Fuga żywiczna nie znajduje zastosowania przy tarasach budowanych na mokro (na wylewce z betonu). Z racji tego, że jest ona produktem przepuszczającym wodę, przenikająca przez spoiny wilgoć destrukcyjnie wpływałaby na warstwę izolacji oraz kleju.

Ważne! Po zakończeniu fugowania należy usunąć wszelkie niepotrzebne pozostałości zaprawy do fugowania. W tym celu zaleca się zastosowania szczotki lub pędzla.

Fot. Libet

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść