Logo

Funkcjonalna altana ogrodowa – co powinien zawierać projekt?

Kategorie: Otoczenie

Mając do dyspozycji dużą przestrzeń działki, na której stanął nasz dom, zwykle pojawia się koncepcja, by wśród zieleni krzewów, drzew i kolorów rabat kwiatowych umiejscowić miejsce idealne na poranną kawę w ogrodzie lub do długich spotkań z przyjaciółmi w letnie noce – altanę. Mimo że chociaż sam pomysł jest bardzo prosty w założeniu, jego wykonanie może już obfitować w liczne pułapki.

altana ogrodowa

Jak wybrać projekt altany?

Zwykle pomysł wybudowania ogrodowej altany pojawia się w okresie już po zakończeniu budowy i w związku z tym nie może zostać zrealizowany w ramach tego samego zezwolenia. Nie jest to jednak żadną szczególną przeszkodą, chociaż może być nieco uciążliwe. Przede wszystkim jednak musimy, biorąc pod uwagę nasze możliwości przestrzenne i finansowe, dokonać kalkulacji i wyboru odpowiedniej koncepcji.

Na wstępie – czemu altana ogrodowa ma służyć? Czy mała altanka ogrodowa, będzie stanowić jedynie dekorację przestrzeni zielonej, czy stanie się miejscem spotkań i wspólnych posiłków rodziny i przyjaciół? Projekt altany ogrodowej musi współgrać z architekturą naszego domu, a także z aranżacją ogrodu. Czy pierwszy był ogród i wszystkie rośliny są już w nim posadzone? Czy może jesteśmy dopiero w fazie zakładania całości ogrodu i tworzymy jego koncepcję od samego początku? Czy wybierzemy model trwalszy, murowany, czy raczej skierujemy swe oczy na inny projekt? Altany ogrodowe drewniane mogą też stanowić połączenie obydwu tych materiałów. Warto również zastanowić się, czy nasza konstrukcja ma być wyposażona w wielofunkcyjny kominek i miejsce na duży stół. A może jednak zdecydować się na nowoczesne wzornictwo?

Tak czy inaczej, szkoda by było marnować ogród na zwykłe, pawilonopodobne, gotowe produkty z ogrodowych marketów, które przeważnie są wykonane z drewna o niewielkiej trwałości. W związku z tym lepiej wybrać materiał budowy taki, który posłuży nam na wiele lat. Obecnie bez problemu możemy wybudować sobie, oprócz tych tradycyjnych, jakimi są altany ogrodowe drewniane, również konstrukcje metalowe - często kowalskie lub też murowane. Materiałów, których można użyć do wymurowania ścian, jest także mnogość, ze starymi cegłami rozbiórkowymi włącznie. Niemałe jest też bogactwo produktów, jakimi może być wykończona nasz altana ogrodowa. Projekt powinien również uwzględniać umeblowanie.

Projekt domu Altana A-1, wizualizacja 1

Projekt altany - Altana A-1 8.52m²

W przypadku, gdy altana ogrodowa jest częścią dopiero projektowanego ogrodu, mamy największy komfort w planowaniu usytuowania jej w naszej przestrzeni. Starajmy się wybrać miejsce zaciszne, ale też na tyle w niewielkiej odległości od domu, aby potem nie biegać z kawą dla gości dziesiątki metrów – chyba że projekt altany uwzględni ten aspekt i zawierać już będzie możliwość przygotowania kawy, herbaty i przekąsek na miejscu. Dobrze jest także wziąć pod uwagę nasłonecznienie i ewentualne obsadzenie altany od strony najbardziej nagrzewającej się krzewami czy ozdobnymi pnączami. Od razu też zaprojektujmy ścieżki, które nas do niej poprowadzą i jednocześnie połączą ją z najważniejszymi punktami ogrodu.

Formalności przy budowie altany ogrodowej

Gdy pomysł zostanie już skrystalizowany, najwyższy czas wprowadzić go w życie. Jak to zrobić? Po pierwsze określamy w projekcie powierzchnię altany, jaką chcemy wybudować. Jest to wiążące dla dalszego postępowania z projektem, ponieważ budowa konstrukcji o powierzchni do 35 m2nie podlega obowiązkowi pozwolenia na budowę. Można się pokusić o większe gabaryty, jednak budyneczek 7m x 5m nie jest wcale taki mały i można w nim pomieścić naprawdę dużo aranżacji, z kominkiem, grillem i schowkiem na narzędzia włącznie. Poza tym warto zadbać, aby w wyniku przeładowania formą nasz ogród nie zrobił się zbyt ciężki w treści i odbiorze. Nie może być też to konstrukcja zbyt wysoka – przepisy określają, że przy spadzistym dachu maksymalna wysokość to 5 m, natomiast przy płaskim – do 4 m.

Projekt altany ogrodowej musi też określać, jakie będą jej ściany – pełne czy ażurowe. Jeżeli będzie to np. duża altana z pomieszczeniem gospodarczym, istnieją ograniczenia co do jej usadowienia na naszej działce z zachowaniem należytych odległości od jej granic. Łączna liczba stawianych budynków nie może przekraczać jednego na 500 m2powierzchni działki. Planowane zmiany w zagospodarowaniu naszej przestrzeni musimy jednak zgłosić do starostwa powiatowego. Przy zgłoszeniu konieczne będzie dostarczenie m.in. oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, opisu planowanej altanki (rodzaj, powierzchnia zabudowy, konstrukcja i użyte materiały, szkice i rysunki altanki), mapki z zaznaczonym usytuowaniem altanki na działce, opisu sposobu wykonywanych prac oraz informacji o terminie rozpoczęcia prac. Jeżeli starostwo nie wniesie sprzeciwu w ciągu 21 dni, możemy zacząć budowę, nie później jednak niż dwa lata od momentu dokonania zgłoszenia. Bez pozwolenia i zgłoszenia możemy budować altanę tylko na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych, do 25 m2powierzchni w mieście i do 35 m2poza miastem.

Projekt domu Altana A-2, wizualizacja 1

Projekt altany - Altana A-2 28.50m²

I w końcu jest! Nasza wymarzona, idealna altanka. Ozdoba ogrodu, azyl, a jednocześnie całkowicie funkcjonalne miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Bezpieczne od deszczu, wiatrów i gorących promieni słońca. Konstrukcja wystarczająca, by móc zaszyć się w niej z ulubioną książką, a także by wygodnie zjeść rodzinny podwieczorek. Kto ją ma, ten ceni. Kto zaś nie, niech czym prędzej zacznie szukać miejsca w ogrodzie.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść