Logo

Garaż blaszany – wszystko co musisz o nim wiedzieć?

Kategorie: Otoczenie

W okresie ostatnich kilku lat gwałtowne zmiany pogody, zwłaszcza burze i gradobicia, dają się we znaki nie tylko straży pożarnej czy drogowcom, ale również posiadaczom samochodów. Aby ochronić swoje cztery kółka, wielu właścicieli rozważa budowę garażu. Z czasem narasta nam wokół samochodu wiele, różnych, potrzebnych akcesoriów, jak choćby płyny eksploatacyjne, środki do czyszczenia tapicerki i kokpitu, czy stojak na opony. Wszystkie te przedmioty potrzebują miejsca, najlepiej jak najbliżej samochodu. Budowa garażu jest więc najlepszym rozwiązaniem. Nierzadko więc właściciele aut decydują się na zakup garażu blaszanego, acz należy pamiętać, że rozwiązanie to ma też swoje ograniczenia.

Blaszany garaż wymogi

Czy garaż blaszany wymaga pozwolenia?

Jeżeli nie jesteśmy jeszcze zdecydowani, w którym konkretnie miejscu działki chcemy usytuować garaż, a chcemy, żeby nasz pojazd był już odpowiednio chroniony, możemy na krótki czas (do 180 dni) postawić garaż blaszanyPozwolenie nie jest wówczas wymagane. Taki „blaszak” wymaga jedynie zgłoszenia i jest wówczas traktowany jako obiekt budowlany. Po upływie sześciu miesięcy musimy się jednak postarać o pozwolenie na budowę lub jego demontaż.

Czy można postawić garaż blaszany bez pozwolenia?

Jak postawić garaż blaszany bez pozwolenia? Istnieją dwa rozwiązania. Obydwa zostały wymienione w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, w rozdziale 4: „Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych”.

Prawo budowlane a garaż blaszany

Najważniejsze przepisy dotyczące budownictwa w Polsce zebrano i ogłoszono w dzienniku ustaw Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414. Zapisy te regulują sprawy związane z ochroną środowiska podczas działań budowlanych i rozbiórkowych, miejscem realizacji inwestycji, sposobem uzyskiwania pozwoleń na budowę, prawami i obowiązkami uczestników procesu budowlanego oraz postępowaniem w przypadku katastrofy budowlanej. Jest to zbiór przepisów z zakresu projektowania, budowy, nadzoru obiektów budowlanych oraz zasad działania organów administracji publicznej w tym zakresie.

Dla osób, których nurtuje problem legalnej budowy garażu na posesji, najważniejszy będzie jeden z artykułów ustawy. W Artykule 29 Ustawy Prawo budowlane wymieniono przypadki, kiedy nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Obejmują one takie przedsięwzięcia, jak obiekty gospodarcze związane z produkcją rolną, wolno stojące budynki gospodarcze, wiaty, przydomowe oczyszczalnie ścieków, altany działkowe, boiska szkolne, miejsca postojowe dla samochodów osobowych, obiekty małej architektury, ogrodzenia oraz wiele innych.

W przypadku budowy garażu blaszanego najbardziej interesujący jest punkt 2 mówiący o tym, że pozwolenia na budowę nie wymaga stawianie „wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki”. Rolników natomiast dotyczyć będzie punkt 1 mówiący o obiektach gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej – o ile będzie to budynek parterowy, o powierzchni zabudowy do 35m2 i rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4.80m.

Czy można postawić garaż blaszany bez pozwolenia?

Zgodnie z artykułem 29 Ustawy Prawo Budowlane, pozwolenie na budowę garażu nie jest wymagane. Trzeba jednak spełniać kilka warunków: powierzchnia nie może być większa niż 35 m2, zaś stojących na 500 m2 działki obiektów nie może być więcej niż dwa. Warto ponadto zwrócić uwagę na uwarunkowania w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Może się bowiem okazać, że nie wolno wznosić obiektów na działkach poniżej 400 m2 lub nie mogą być one wyższe niż 3m. W przypadku, kiedy plan zagospodarowania przestrzennego nie jest ustanowiony, należy wystąpić do odpowiedniego organu o decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Czy garaż blaszany należy gdzieś zgłaszać?

Mimo że budowa garażu nie jest związana z wymogiem uzyskania pozwolenia na budowę, należy zamiar wzniesienia obiektu zgłosić do odpowiedniego organu. Nawet garaż blaszany musi być zgłoszony do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu niepóźnej niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Jeżeli starosta nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do wykonania prac, na których zakończenie przewidziano dwa lata. Do zgłoszenia należy dołączyć wiele wymaganych dokumentów – warto więc sprawdzić, jakie pod tym względem są wymogi prawne, aby nie narazić się na odrzucenie zgłoszenia przez urząd. Należy też zwrócić uwagę na przepisy stanowiące o usytuowaniu budynków w stosunku do granic działki. Wyjątkiem od nakazu zgłoszenia jest postawienie garażu jako budynku gospodarczego w zabudowie zagrodowej, jeśli jest on związany z produkcją rolną i uzupełnia zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej.

Mimo że przepisy znacznie uproszczono, nie oznacza to, że można na swojej działce dokonywać samowoli budowlanych niezgodnych z zapisami prawa. Pod uwagę trzeba wziąć wiele przepisów zawartych w ustawie o prawie budowlanym. Należy również pamiętać o tym, że postawiony garaż musi spełniać normy i wymogi związane między innymi z bezpieczeństwem jego użytkowania. Warto jednak podjąć ten nieznaczny wysiłek i zapewnić swojemu pojazdowi odpowiednio przestronne i bezpieczne lokum.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść