Logo

Garaż jedno a dwustanowiskowy. Jakie wymiary do odpowiedniej powierzchni użytkowej?

Kategorie: Otoczenie

Kiedy planujemy budowę domu, staramy się, by był on nie tylko wygodny i stylowy, ale także jak najbardziej funkcjonalny. Jednym z elementów, które gwarantują takie cechy, jest odpowiednio przemyślany i dopasowany do naszych potrzeb garaż. Pomieszczenie to nie tylko zapewni bezpieczeństwo pojazdu, ale również i komfort jego użytkownikom. Ponadto, garażowanie auta jest ważne dla dobrej kondycji samochodu. Zalety posiadania garażu są oczywiste, należy jednak podjąć indywidualną decyzję, czy potrzebujemy garażu z jednym, czy dwoma stanowiskami.

Garaż jedno a dwustanowiskowy.

Gdzie umiejscowić garaż?

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest oczywiście wkomponowanie garażu w bryłę domu, co musi znaleźć odzwierciedlenie już w projekcie budynku. W ten sposób zyskujemy bezpośrednie połączenie domu z garażem, możemy wsiadać i wysiadać z samochodu w przytulnym wnętrzu. Łatwo wówczas rozpakować zakupy, przenieść potrzebne rzeczy, czy zapiąć dziecko w foteliku. Świetnie sprawdza się rozwiązanie z automatycznie otwieraną bramą, która sprawia, że korzystanie z garażu staje się niezwykle komfortowe. Tego typu rozwiązania ratują nas i rodzinę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Garaż może być także dobudowany do budynku, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z dużym pomieszczeniem przeznaczonym na dwa samochody. Wtedy jego lokalizacja zależy od wielu czynników m.in. warunków, które narzuca działka, czy architektury domu. Częstym rozwiązaniem jest także duży, wolno stojący garaż dwustanowiskowy. Wtedy zlokalizowany jest on w zależności od potrzeb i możliwości, które stwarza posesja w pobliżu domu lub ogrodzenia i bramy.

Garaż jedno czy dwustanowiskowy?

Warto odpowiednio wcześnie podjąć decyzję, jaki garaż jest nam potrzebny. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnego podejścia do sprawy. Garaż jednostanowiskowy wybierany jest najczęściej z powodu ograniczonych możliwości finansowych, małej działki lub w sytuacji, gdy ogromny garaż dominowałby w architekturze domu. Z koleigaraż na dwa samochodyplanujemy w sytuacji, gdy dysponujemy sporą ilością miejsca na posesji oraz oczywiście wówczas, gdy w rodzinie są użytkowane dwa samochody. Coraz więcej rodzin potrzebuje co najmniej dwóch pojazdów w celach praktycznych, aby móc swobodnie dojechać do pracy, szkoły, na zakupy, czy do lekarza – tym bardziej że domy jednorodzinne w wielu przypadkach znajdują się w pewnej odległości od miast. Oczywisty wydaje się fakt, że koszt garażu z dwoma stanowiskami będzie większy, ale zaplanowanie pomieszczenia na dwa samochody, o ile to możliwe, jest bardzo perspektywicznym rozwiązaniem, ponieważ w rodzinie może pojawić się po pewnym czasie kolejny samochód. Warto jednak mieć też na uwadze trendy nadchodzące z zachodzu, takie jak stale spadająca liczba samochodów/1000 mieszkańców w takich krajach, jak Niemcy. Być może i do naszego kraju zawita wkrótce moda na zdrową i ekologiczną komunikację? Wybierając pomiędzy dwoma typami rozwiązań, warto zastanowić się nad odpowiednim projektem domu z garażem dwustanowiskowym.

Jaką powierzchnię powinien mieć garaż?

Nie ulega wątpliwości, że garaż w bryle domu musi być dopasowany do jego powierzchni. Nie powinien być zbyt ciasny, ponieważ wtedy trudno do niego wjechać, ale przede wszystkim w nim manewrować. Trzeba mieć wygodny dostęp do auta i innych, niezbędnych akcesoriów. Nie może być też zbyt duży, by nie zabierał nam powierzchni przeznaczonej do innych celów. Najczęściej w projektach pojawiają się plany garażu na dwa samochody. Przyjmuje się, że jeśli dom ma ok. 120-150 m2,wówczas optymalnie dobrany garaż zaczyna się od powierzchni 33m2. Im dom większy, tym obszerniejsze może być pomieszczenie przeznaczone dla samochodu, jednak nawet w przypadku budynków o znacznie większej powierzchni użytkowej, np. ponad 200 czy nawet 300 m2, garaż najczęściej osiąga nieco ponad 40 m2, maksymalnie 50 m2. Takie wymiary łączą się często z wysoką klasą przechowywanych w nich samochodów, jednak wynikają przede wszystkim z wygody. Możliwość swobodnego manewrowania wózkiem dziecka, wolne miejsce na rower, opony czy narzędzia sprawiają, że garaż jest praktyczny i wygodny w codziennym użytkowaniu.

Jakie wymiary powinien mieć garaż jednostanowiskowy?

Jeśli chodzi owymiary garażu w domu jednorodzinnym, przepisy mówią, żeminimalna szerokość garażupowinna wynosić 2,3 m, natomiast jego długość 5 m. Jednak zważywszy na fakt, że przeciętny samochód ma wymiary 1,7 x 4,5 m, należy sądzić, że tego typu pomieszczenie będzie bardzo ciasne i uciążliwe. Trudno będzie w nim parkować, wysiadać, cokolwiek w nim przechowywać. Im ciaśniejszy garaż, tym większe ryzyko zarysowania auta podczas manewrów. Dlatego, jeśli to tylko możliwe, warto zdecydować się na garaż o większych wymiarach, które od razu uczynią go bardziej funkcjonalnym. Już wymiary 2,7 x 5,5 m sprawią, że zwiększy się wygoda używania garażu. Jeśli jednak bierzemy pod uwagę, że w pomieszczeniu można przechowywać dodatkowe rzeczy czyli narzędzia, kosiarkę, opony i stawiamy na prawdziwy komfort, warto się pokusić nawet o rozmiary 4,5 x 6,0 m. Nie można też zapomnieć o odpowiedniej szerokości bramy, która w przypadku garażu na jeden samochód wynosi 2,5 m. Minimalnawysokość garażupowinna wynosić2,2 m.

Projekt garażu Garaż z wiatą GW-1

Wymiary garażu na dwa samochody

Wybierając opcję garażu z dwoma stanowiskami, musimy mieć świadomość, że obydwa auta muszą mieć do niego zapewniony dojazd, a wielkość pomieszczenia zależy od tego, czy projekt przewiduje jedną, czy też bramy wjazdowe. Wysokość musi oczywiście opiewać na co najmniej 2,2 m. Jeśli brama wjazdowa jest jedna, musi mieć ona szerokość przynajmniej 5 m, natomiast, gdy planuje się dwie, każda powinna mieć po 2,5 m. W pierwszym przypadkuszerokość garażui jego długość wynosi 6 m, z kolei przy dwóch bramach rozmiary pomieszczenia rosną, ponieważ optymalna szerokość wynosi wówczas 7-8 m. Taka przestrzeń do wykorzystania sprawi, że łatwo będzie można przejść pomiędzy samochodami. Trzeba jednak pamiętać, by rozmiar garażu był jednocześnie praktyczny i nie przytłaczał całego budynku.

Gotowe i tworzone na indywidualne życzenie klienta projekty uwzględniają ciekawe i praktyczne rozwiązania. Każdy decyduje, czy potrzebny mu garaż na jeden samochód, czygaraż dwustanowiskowy, wymiaryjego natomiast zależą nie tylko od przepisów, ale także potrzeb rodziny.

domoweklimaty.pl

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ