Logo

Gdzie i jak zgłosić budowę garażu?

Kategorie: Blog

O tym, że garaż się przydaje, nie trzeba przekonywać nikogo, kto ma samochód, motocykl, rower, czy po prostu urządzenia ogrodnicze i sprzęty gospodarcze, dla których ciężko znaleźć miejsce w domu. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że budowa garażu wolnostojącego zawsze związana jest z pewnymi formalnościami. Jak zgłosić budowę garażu i gdzie należy to zrobić? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak zgłosić budowę garażu – formalności

Nawet będąc właścicielem działki budowlanej, nie można pozwolić sobie na pełną samowolkę. Niezależnie od tego, czy w ogrodzie chcesz zbudować efektowny ogród zimowy, czy postawić najprostszą wiatę, musisz dopełnić konkretnych urzędowych formalności. To samo dotyczy garażu.

Budowa garażu – dlaczego należy to zgłosić?

Wszelkie regulacje dotyczące budowy garażu są zawarte w prawie budowlanym. Zgodnie z art. 29 ust. 1 prawa budowlanego budowa garażu wymaga zgłoszenia w sytuacji, gdy powierzchnia budynku ma maksymalnie 35 m2.

A co z budową garażu większego? Wszelkiego rodzaju budynki wolnostojące o powierzchni większej niż 35 m2 wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Pozwolenie trzeba uzyskać również wtedy, gdy liczba znajdujących się na działce garaży łącznie z altanami i oranżeriami przekracza dwa na każde 500 m2 działki. Wyjątkiem od powyższych reguł, przynajmniej w przypadku działki budowlanej, są właściwie tylko domy oraz domki letniskowe o powierzchni zabudowy do 70 m2, o których piszemy w osobnym artykule.

Dlaczego należy zgłosić budowę garażu? Mówiąc najprościej – ponieważ postawienie go bez poinformowania o tym odpowiedniego organu będzie uznane za samowolę budowlaną, czyli, w rozumieniu prawa, przewinienie. To z kolei może wiązać się nie tylko z nakazem rozbiórki garażu, ale także z postępowaniem sądowym i grzywną. Nie warto ryzykować

Gdzie zgłosić budowę garażu?

Nie wiesz, gdzie zgłosić budowę garażu? Wszelkie niezbędne dokumenty należy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym. Pamiętaj, by zgłoszenie budowy złożyć najpóźniej 3 tygodnie przed planowaną budową.

Jak poprawnie wypełnić zgłoszenie budowy garażu?
Nie wiesz, jak wypełnić zgłoszenie budowy garażu? Spokojnie, to akurat nie jest skomplikowane. Gotowe wzory wniosku o zgłoszenie robot budowlanych możesz znaleźć na przykład na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (https://www.gunb.gov.pl/strona/wzory-wnioskow-zgloszen-i-zawiadomien).

Taki dokument uzupełnia się przede wszystkim w dane osobiste oraz dane nieruchomości (dot. miejsca wykonywania robót budowlanych – miejscowość, nr domu czy nr działki ewidencyjnej). Najwięcej trudności może przysporzyć opisanie robót budowlanych, choć zakładamy, że jako osoba planująca budowę, nie powinieneś mieć z tym problemu (należy podać rodzaj, zakres i sposób wykonania robót oraz planowany termin rozpoczęcia).

Pamiętaj, by do wniosku dołączyć odpowiednie dokumenty. W przypadku zgłoszenia są to: oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane, rysunki i szkice (w zależności od potrzeb – zwykle wystarczą po prostu podstawowe wymiary zewnętrzne budynku oraz jego lokalizacja – w postaci jego obrysu, naniesionego długopisem na szkicu działki wraz z wymiarami odległości od innych budynków i granic działki, a także ewentualne rysunki elewacji z oznaczoną wysokością) oraz pozwolenia, uzgodnienia i opinie, jeśli wymagają tego odrębne przepisy – w większości przypadków nie wymagają, choć może być inaczej, jeżeli we wniosku znajdą się np. urządzenia wodne (np. drenaż wokół budynku) lub gdy działka jest objęta obszarem Natura 2000 i obowiązują ją specyficzne uwarunkowania.

Budowa garażu – co dalej?

Wiesz już, jak zgłosić budowę garażu. Po złożeniu odpowiednich dokumentów organ decyzyjny ma 21 dni na ewentualne doręczenie decyzji odmownej. Budowę garażu można rozpocząć w momencie, gdy dostaniesz pismo o decyzji pozytywnej lub po upływie trzech tygodni od zgłoszenia budowy

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?
Blog
17 Listopad 2022
Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z
15 Listopad 2022
[artykuł partnera] Budynki, w których mieszkamy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też trwałe i estetyczne. Potrzebujemy do  tego niezawodnych produktów, które będą na
04 Listopad 2022
Choć oczywiście życzymy braku problemów na drodze do budowy własnego domu, to niestety - proces bywa skomplikowany.  Zobacz, jakie usługi oferujemy naszym bezpośrednim klientom. 
Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
Blog
25 Październik 2022
Budowa domu jednorodzinnego nierozerwalnie jest związana z podejmowaniem decyzji i dokonywaniem mniej i bardziej istotnych wyborów, które mogą zaważyć zarówno na estetyce, jak i na funkcjonaln
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść