Logo

Gdzie usytuować pomieszczenia gospodarcze w domu jednorodzinnym i co powinno się w nim znajdować?

Już podczas wyboru projektu naszego wymarzonego domu warto zastanowić się, jakie będą nasze potrzeby przestrzeni gospodarczych. Określenie na wczesnym etapie konieczności posiadania garażu (jedno lub dwustanowiskowego), pralni (może z suszarnią?), spiżarni, składziku na narzędzia ogrodowe lub osobnej garderoby jest bardzo słusznym posunięciem. Jasno sprecyzowane potrzeby pomogą w doborze odpowiedniego projektu, który uczyni nasz dom miejscem dla nas najbardziej przyjaznym.

Rozplanowanie pomieszczeń gospodarczych w domu

Coraz częściej odchodzi się od budowy domów podpiwniczonych, co prowadzi do konieczności rozplanowania pomieszczeń gospodarczych na parterze budynku. Rozplanowane muszą być one w taki sposób, aby ich użytkowanie było jak najbardziej komfortowe, a wszystko znajdowało się ,,pod ręką” . Całość natomiast musi się zawierać w ogólnie pojętej estetyce budynku i nie razić wykroczeniem poza jego obrys. Najgorszym z możliwych scenariuszem jest, kiedy to użytkowe pomieszczenia techniczne są jakby od niechcenia doklejone do bryły domu z całkowitą ich przypadkowością.

Gdzie usytuować pomieszczenia gospodarcze w projekcie?

Podczas planowania rozmieszczenia pomieszczeń gospodarczych warto pamiętać, że dom zamieszkiwany i użytkowany przez rodzinę, po latach, każdą wolna przestrzeń potrafi zagospodarować. Może się okazać, że rezygnacja z kilku m2 przestrzeni użytkowej w domu pozwoli nam w przyszłości lepiej zorganizować, coraz to powiększającą się bazę narzędzi i urządzeń niezbędnych do utrzymania domu i posesji w czystości. W przypadku posiadania przez członków rodziny wielu rozmaitych zainteresowań, związanych często z dziesiątkami kilogramów dodatkowego sprzętu, o znacznych nierzadko gabarytach, warto mieć możliwość sensownej ich lokalizacji. Dlatego najlepiej jest posiadać kilka, ale niewielkich pomieszczeń, które łatwo będzie nam zaadoptować. Wyróżnia się kilka podstawowych pomieszczeń o z góry ustalonym już przeznaczeniu. Są to: garaż, kotłownia, pralnia z suszarnią i np. skład narzędzi. Do wszystkich musi być dostęp zarówno z zewnątrz budynku, jak i od wnętrza. Garaż zwykle umieszczany jest od frontu, bezpośrednio z podjazdu. Kotłownia musi być przemyślana także pod względem rodzaju opału, jaki będzie stosowany.

Najmniej miejsca zajmie nam piec na gaz, gdzie zbiornik umiejscowiony jest w odpowiedniej odległości od budynku, a najwięcej potrzeba będzie powierzchni dla pieców na węgiel czy drewno, gdzie często łączy się pomieszczenie, w którym stoi piec ze zsypem. Musi mieć zapewnioną dobrą wentylację, podobnie jak i pralnia, najlepiej z suszarnią, której wietrzenie jest warunkiem zapobiegania powstawania stęchlizny czy grzybów w mocno wilgotnych warunkach. Dobrze, kiedy z pralni jest wyjście od razu na posesję, aby móc w razie sprzyjającej pogody suszyć pranie na zewnątrz. Każde z tych przeznaczeń pomieszczeń warunkuje ich planowanie w fazie projektu domu. Czysto techniczne lokalizacje najlepiej umiejscawiać ona zapleczu domu, alby nie były widoczne dla osób postronnych. Jeżeli na posesji zlokalizowany jest ogród, to od jego strony powinien być dobry dostęp, aby wynoszenie i wnoszenie narzędzi do pomieszczenia gospodarczego prosto z dworu nie było problematyczne.

Pomieszczenie gospodarcze w garażu

Samochód jest obecnie narzędziem pracy, wypoczynku oraz komunikacji i znajduje się „na wyposażeniu” każdej rodziny. W trakcie projektowania domu dobrze jest od razu określić ilość miejsca i gabaryty garażu, którym będzie przechowywane nasze auto pomiędzy okresami używania. Lepiej jest też nieco powiększyć minimalną przestrzeń, a nawet od razu zaplanować garaż na dwa stanowiska. Niejednokrotnie oprócz prywatnego pojazdu dysponujemy samochodem służbowym lub posiadamy po prostu dwa auta w rodzinie. Jeżeli nawet nie, dodatkowa przestrzeń garażu na pewno się nie zmarnuje. Rowery, sprzęt turystyczny, hobbystyczny lub przydomowa siłownia zawsze skutecznie wypełnią nadmiar wolnego miejsca. Nawet osobny kącik motoryzacyjny do przechowywania podstawowych narzędzi, płynów eksploatacyjnych czy zapasowego kompletu opon nie jest do pogardzenia.

Pomieszczenie gospodarcze w garażu

Pomieszczenie gospodarcze jako kotłownia

Miejsce na piec zależne jest przede wszystkim od tego, czym zamierzamy dom opalać. Najmniej miejsca zajmą piece, które nie wymagają bezpośredniego umieszczenia zbiornika lub zsypu w tej samej lokalizacji. Zdarza się, że kotłownia musi nie tylko posiadać odpowiednie gabaryty, ale jednocześnie spełniać wyśrubowane parametry bezpieczeństwa, jak np. w przypadku opalania olejem opałowym i umieszczenia zbiornika na olej koło pieca. Z racji tego, że nowoczesne kotłownie są bardzo czystymi, ciepłymi i suchymi pomieszczeniami, mogą służyć za składzik dla rzeczy, których przechowywanie w części mieszkalnej jest problematyczne, a nie mogą zostać wyniesione do garażu czy na zewnątrz. Dużo wiedzy z zakresu techniki grzewczej znaleźć można w naszej czytelni z poradami.Oczywiście kotłownia musi być umiejscowiona obok komina.

Pomieszczenie gospodarcze jako kotłownia

Pralnia i spiżarnia użytkowa

Pralnia i spiżarnia, nagminnie spotykane dawniej, później zapomniane, ostatnio powracają do łask. Jeżeli chodzi o tę drugą, to chociaż nie ma specjalnych przesłanek do tego, aby magazynować kupioną na zapas żywność, to jednak słusznie powracająca moda na własnej roboty przetwory typu kompoty, kiszone ogórki, marmolady i musy zamykane w słoikach powoduje, że potrzebny jest w domu kącik, ani za ciepły, ani za zimny, odizolowany od światła, w którym możemy przechowywać produkty przez dłuższy czas. Musi być w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni, żeby nie biegać na drugi koniec domu po słoik konfitur czy zakonserwowane buraczki. Poza tym jest to dobry magazyn na żywność, która nie wymaga przechowywania w lodówce, a najlepiej, jak jest pod ręką. Pralnia też jest często lokalizowana w pobliżu kuchni, na obrzeżu domu, aby odgłos pracującej pralki czy suszarki nie wyrywał nocą domowników ze snu. A pierze się coraz częściej o takiej porze, ze względu na tańsze taryfy energii elektrycznej pomiędzy np. godziną 6 a 22. Chociaż pralnia i suszarnia w domu to duża wygoda, może na obie nie wystarczyć miejsca. Dlatego dobrze, kiedy z pralni jest wyjście na zewnątrz, gdzie swobodnie można rozwiesić mokrą garderobę.

Garderoba jako pomieszczenie gospodarcze

Co powinno się znajdować w pomieszczeniu gospodarczym?

Zależnie od przeznaczenia przestrzeni technicznej, potrzebnych jest kilka podstawowych rzeczy – prąd, dobre oświetlenie i mnóstwo półek oraz regałów. W kotłowni i pralni niezbędne są ujęcia wody i przyłącza do kanalizacji. Każde pomieszczenie powinno posiadać dobrą wentylację, co w kotłowni jest nakazem, a w pralni konieczną praktyką. Przechowywać będziemy tu nie tylko rzeczy sezonowe, ale i te, które są używane okazyjnie np. kilka razy w miesiącu. Warto więc pamiętać o dobrej organizacji, aby pomieszczenie gospodarcze w domu nie zostało najzwyczajniej zagracone, z kłopotliwym dostępem do wszystkich, zlokalizowanych w nim przedmiotów.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść