Logo

Grzejniki pokojowe i łazienkowe: jak wybrać i rozplanować grzejniki w domu?

Grzejniki mają przede wszystkim zapewnić nam komfort cieplny we wnętrzu, choć mogą również pełnić funkcję dekoracyjną, stanowiąc dopełnienie wystroju pomieszczenia. Jakie grzejniki pokojowe i łazienkowe wybrać, by właściwie rozprowadzały ciepło, i w jakim miejscu powinny być one zamontowane?

Standardowy grzejnik panelowy

Gdzie rozmieścić grzejniki w domu?

Planując rozmieszczenie grzejników pokojowych, należy kierować się jedną, podstawową zasadą: powinny one znajdować się w miejscach, w których występują największe straty ciepła. Z tego właśnie powodu kaloryfery najczęściej montuje się pod oknami i w sąsiedztwie drzwi balkonowych lub wejściowych. Rozmieszczając grzejniki w ten sposób, zapewniamy właściwą cyrkulację powietrza w domu – kierujące się ku górze ciepło miesza się z chłodem spływającym z okna i rozchodzi się równomiernie po wnętrzu.

Odpowiednie rozprowadzanie ciepła po domu zależy jednak nie tylko od umiejscowienia kaloryferów, ale też ich prawidłowego zamontowania. Umieszczając grzejniki pod oknami, należy zwrócić uwagę, by znajdowały się w odległości około 10 centymetrów zarówno od parapetu, jak i od podłogi. Jeśli odstępy te będą mniejsze, może dojść do stłumienia konwekcji, przez co ciepło nie będzie się właściwie rozchodzić. Z kolei w pomieszczeniach, w których znajdują się drzwi balkonowe lub wysokie okno sięgające do podłogi, dobrym rozwiązaniem będzie montaż dwóch mniejszych kaloryferów po obu jego stronach.

Gdzie natomiast zamontować grzejnik w łazience? W tym przypadku należy kierować się tą samą zasadą i umieścić go w miejscu, gdzie dochodzi do największej ucieczki ciepła. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma okna, wówczas najlepiej zamontować go w pobliżu drzwi.

Dekoracyjny grzejnik do łazienki

Wybierając miejsce na kaloryfer w łazience, należy jednak pamiętać, gdzie z pewnością nie powinien się on znaleźć, a mianowicie:

 • bezpośrednio pod kratką wentylacyjną – może ona pochłaniać ciepło, co w konsekwencji doprowadzi do wychłodzenia pomieszczenia;
 • w sąsiedztwie wanny, prysznica lub umywalki – grzejniki zasilane wodą z systemu centralnego ogrzewania należy umieścić co najmniej 20 centymetrów od tych urządzeń, a gdy jest to grzejnik elektryczny, powinno być to 60 centymetrów;
 • bezpośrednio nad podłogą – grzejnik nie może znajdować się niżej niż 10 centymetrów nad podłogą.

Jakie grzejniki wybrać? Rodzaje grzejników

Wiemy już, gdzie najlepiej zamontować kaloryfer, możemy więc zastanowić się nad wyborem odpowiedniego urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników i można je podzielić ze względu na:

 • materiał wykonania – grzejniki stalowe, aluminiowe i żeliwne;
 • miejsce montażu – ścienne i kanałowe oraz poziome, pionowe i stojące;
 • sposób podłączenia – boczne, dolne lub krzyżowe;
 • sposób oddawania ciepła – płytowe, konwektorowe i członowe;
 • metodę zasilania – wodne, elektryczne i mieszane.

Obecnie w nowych instalacjach wodno-kanalizacyjnych najczęściej stosuje się grzejniki płytowe, znane też jako grzejniki panelowe. Wykonuje się je z płaskich lub perforowanych pionowo płyt stalowych. Wewnątrz urządzenia znajdują się blachy aluminiowe, zwiększające powierzchnię wymiany ciepła. Grzejnik może składać się z jednej, dwóch lub trzech płyt stalowych i mieć od jednego do trzech rzędów blach konwektorów. Modele płytowe przekazują nawet do 35 proc. ciepła przez promieniowanie, a pozostałą część przez konwekcję. Ich główną zaletą jest szybkie nagrzewanie.

Grzejnik pod oknem przy parapecie

Z kolei grzejniki członowe zbudowane są z jednakowych i połączonych ze sobą elementów, nazywanych członami, w obrębie których znajdują się kanały powietrzne. Grzejniki te przekazują ciepło przede wszystkim przez konwekcję – od 85 do 90 proc. – a w pozostałej części przez promieniowanie.

Do najpopularniejszych rodzajów grzejników zaliczamy też modele konwektorowe. Składają się z miedzianych rur i aluminiowych blach, które są ukryte w zewnętrznej obudowie. Ich konstrukcja sprawia, że szybko się nagrzewają i równie szybko stygną. Ich działanie opiera się na grawitacyjnym ruchu powietrza wynikającym z różnicy temperatur, a ciepło przekazują one niemal wyłącznie przez konwekcję.

Grzejniki drabinkowe w łazience i nowoczesne designerskie grzejniki

Odrębną grupę, o której warto wspomnieć, są grzejniki drabinkowe oraz nowoczesne kaloryfery ozdobne. Pod względem wykorzystywanych tworzyw, form, rozmiarów czy designu tworzą najszerszą paletę grzejników na rynku. Modele drabinkowe montuje się przede wszystkim w łazienkach – są niezwykle praktyczne, a ich kształt ułatwia suszenie ręczników czy bielizny. Natomiast grzejniki dekoracyjne, przybierające postać ozdobnych paneli, sprawdzają się w wielu wnętrzach – nie tylko łazienkach, ale i pokojach czy kuchniach.

Nowoczesny grzejnik w salonie

Jak wybrać grzejniki do domu? To jest istotne przy wyborze!

Wybierając grzejniki do domu, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Właściwie dobrane kaloryfery powinny być:

 • dopasowane do rodzaju źródła ciepła i temperatury wody grzewczej;
 • pozbawione ostrych krawędzi, co pozwoli zmniejszyć ryzyko skaleczenia;
 • wyposażone w głowicę termostatyczną, umożliwiającą regulację wydajności cieplnej;
 • pokryte trwałą i odporną na uszkodzenia powłoką lakierniczą;
 • łatwe w czyszczeniu;
 • proste w montażu;
 • dopasowane do aranżacji pomieszczenia i miejsca montażu.
Uwzglednienie w projekcie grzejników

Jak dobrać moc grzejników?

Moc grzewcza, która podawana jest w watach, powinna być wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu. By dokładnie obliczyć, jaką moc powinny mieć grzejniki, należy wziąć pod uwagę powierzchnię pomieszczenia oraz izolację zewnętrzną budynku. Pomocny w tym okaże się kalkulator zapotrzebowania na ciepło, niemniej w uproszczeniu przyjmuje się, że wynosi ono:

 • 70-100 W/m2 w budynkach bardzo dobrze izolowanych;
 • 100-150 W/m2 w budynkach ze średnią izolacją;
 • 150-200 W/m2 w budynkach bardzo słabo izolowanych.

Nieprawidłowo dobrane grzejniki mogą przyczynić się do obniżenia komfortu cieplnego we wnętrzu. By właściwie spełniały one swoją funkcję, już na etapie budowy należy dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie oraz dopasować ich moc, dzięki czemu o ciepło w domu nie będziemy musieli się martwić.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść