Logo

Ile prądu i gazu zużywa piec gazowy dwufunkcyjny?

Kategorie: Blog

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w połowie 2022 roku wynika, że kotły gazowe zajmują drugie miejsce – za kotłami na paliwo stałe – w statystyce najczęściej stosowanych przez Polaków źródeł ciepła. W kategorii pieców gazowych możemy wyróżnić piec jednofukcyjny i piec gazowy dwufunkcyjny. Jak działa to drugie urządzenie? I czy zużycie gazu w jego przypadku jest większe niż przy piecu jednofunkcyjnym?

Piec gazowy dwufunkcyjny – jak działa?

Piec gazowy dwufunkcyjny jest urządzeniem zasilanym gazem ziemnym, które służy do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Jednak w przeciwieństwie do kotła jednofunkcyjnego, kocioł gazowy dwufunkcyjny może podgrzewać nie tylko wodę w grzejnikach, ale także w kranach, zapewniając tym samym dostęp do ciepłej wody użytkowej (piec jednofunkcyjny w tym celu musi współpracować z zasobnikiem).

Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny? Najważniejszą różnicą między nim a urządzeniem jednofunkcyjnym jest fakt, że posiada on dwie pary króćców: jedna przeznaczona jest do instalacji ogrzewania, a druga – do instalacji ciepłej wody użytkowej. Działa to tak:

  1. Gaz zapalany jest pod wpływem iskry, generowanej przez zapłonnik.
  2. Następnie gaz podgrzewa wodę, która przepływa przez wymiennik ciepła, mający sporą powierzchnię w celu szybszego ogrzania wody (dzięki temu przejmuje się większą ilość ciepła z gazu).
  3. W urządzeniu znajduje się pompa cyrkulacyjna, która automatycznie uruchamiana jest w momencie, gdy pojawia się iskra – jej obecność jest gwarantem, że przeznaczona do ocieplania woda nie zostanie rozgrzana do temperatury przekraczającej temperaturę wrzenia.
  4. To, czy podgrzewana jest woda do instalacji grzewczej, czy do C.W.U., zależy od pozycji, w jakiej znajduje się palnik.

Piec gazowy dwufunkcyjny – zużycie gazu na tle pieca jednofunkcyjnego

Ile gazu zużywa piec gazowy dwufunkcyjny? Zużycie gazu tego urządzenia jest podobne do zużycia gazu w piecu jednofunkcyjnym. Są jednak pewne różnice. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem przy małym poborze wody – np. przy myciu zębów, myciu rąk czy nalewaniu wody do czajnika – nie załącza się w ogóle. Zaczyna on podgrzewać wodę dopiero przy dłuższym, jednostajnym poborze wody. Z kolei kocioł dwufunkcyjny załącza się zawsze, gdy zostanie puszczona ciepła woda.
Trzeba też pamiętać o tym, że piec jednofunkcyjny podgrzewa wodę z temperatury zaledwie o kilka ˚C niższej niż wymagana (jest to zasługa zasobnika). Kocioł dwufunkcyjny natomiast podgrzewa wodę od temperatury dopływu, czyli o nawet kilkadziesiąt ˚C. Zużycie gazu wypada zatem korzystniej przy kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem.

Piec gazowy dwufunkcyjny – zużycie prądu

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile prądu zużywa piec gazowy dwufunkcyjny, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Zużycie prądu pieca gazowego dwufunkcyjnego zależy między innymi od metrażu domu, stopnia jego izolacji, liczby domowników czy ich indywidualnych odczuć komfortu cieplnego.

Zalety pieca gazowego dwufunkcyjnego leżą zresztą gdzie indziej. Jest to rozwiązanie cenione przede wszystkim za kompaktowość (są stosowane zarówno w mieszkaniach, jak i domach z niewielką łazienką, piec jednofunkcyjny z zasobnikiem zajmuje sporo miejsca i wymaga osobnego pomieszczenia) oraz atrakcyjną cenę, która jest niższa niż w przypadku kupna pieca jednofunkcyjnego z podgrzewaczem. Największą wadą pieca gazowego dwufunkcyjnego jest natomiast to, że sprawdza się nieco gorzej tam, gdzie jest duża odległość od kotła do punktu pobrań ciepłej wody lub gdy ma dostarczać ciepłą wodę do dwóch punktów jednocześnie – np. do prysznica i wanny.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść