Logo

Ile prądu i gazu zużywa piec gazowy dwufunkcyjny?

Kategorie: Blog

Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii w połowie 2022 roku wynika, że kotły gazowe zajmują drugie miejsce – za kotłami na paliwo stałe – w statystyce najczęściej stosowanych przez Polaków źródeł ciepła. W kategorii pieców gazowych możemy wyróżnić piec jednofukcyjny i piec gazowy dwufunkcyjny. Jak działa to drugie urządzenie? I czy zużycie gazu w jego przypadku jest większe niż przy piecu jednofunkcyjnym?

Piec gazowy dwufunkcyjny – jak działa?

Piec gazowy dwufunkcyjny jest urządzeniem zasilanym gazem ziemnym, które służy do podgrzewania wody w instalacji centralnego ogrzewania. Jednak w przeciwieństwie do kotła jednofunkcyjnego, kocioł gazowy dwufunkcyjny może podgrzewać nie tylko wodę w grzejnikach, ale także w kranach, zapewniając tym samym dostęp do ciepłej wody użytkowej (piec jednofunkcyjny w tym celu musi współpracować z zasobnikiem).

Jak działa piec gazowy dwufunkcyjny? Najważniejszą różnicą między nim a urządzeniem jednofunkcyjnym jest fakt, że posiada on dwie pary króćców: jedna przeznaczona jest do instalacji ogrzewania, a druga – do instalacji ciepłej wody użytkowej. Działa to tak:

  1. Gaz zapalany jest pod wpływem iskry, generowanej przez zapłonnik.
  2. Następnie gaz podgrzewa wodę, która przepływa przez wymiennik ciepła, mający sporą powierzchnię w celu szybszego ogrzania wody (dzięki temu przejmuje się większą ilość ciepła z gazu).
  3. W urządzeniu znajduje się pompa cyrkulacyjna, która automatycznie uruchamiana jest w momencie, gdy pojawia się iskra – jej obecność jest gwarantem, że przeznaczona do ocieplania woda nie zostanie rozgrzana do temperatury przekraczającej temperaturę wrzenia.
  4. To, czy podgrzewana jest woda do instalacji grzewczej, czy do C.W.U., zależy od pozycji, w jakiej znajduje się palnik.

Piec gazowy dwufunkcyjny – zużycie gazu na tle pieca jednofunkcyjnego

Ile gazu zużywa piec gazowy dwufunkcyjny? Zużycie gazu tego urządzenia jest podobne do zużycia gazu w piecu jednofunkcyjnym. Są jednak pewne różnice. Kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem przy małym poborze wody – np. przy myciu zębów, myciu rąk czy nalewaniu wody do czajnika – nie załącza się w ogóle. Zaczyna on podgrzewać wodę dopiero przy dłuższym, jednostajnym poborze wody. Z kolei kocioł dwufunkcyjny załącza się zawsze, gdy zostanie puszczona ciepła woda.
Trzeba też pamiętać o tym, że piec jednofunkcyjny podgrzewa wodę z temperatury zaledwie o kilka ˚C niższej niż wymagana (jest to zasługa zasobnika). Kocioł dwufunkcyjny natomiast podgrzewa wodę od temperatury dopływu, czyli o nawet kilkadziesiąt ˚C. Zużycie gazu wypada zatem korzystniej przy kotle jednofunkcyjnym z zasobnikiem.

Piec gazowy dwufunkcyjny – zużycie prądu

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, ile prądu zużywa piec gazowy dwufunkcyjny, ponieważ jest to zależne od wielu czynników. Zużycie prądu pieca gazowego dwufunkcyjnego zależy między innymi od metrażu domu, stopnia jego izolacji, liczby domowników czy ich indywidualnych odczuć komfortu cieplnego.

Zalety pieca gazowego dwufunkcyjnego leżą zresztą gdzie indziej. Jest to rozwiązanie cenione przede wszystkim za kompaktowość (są stosowane zarówno w mieszkaniach, jak i domach z niewielką łazienką, piec jednofunkcyjny z zasobnikiem zajmuje sporo miejsca i wymaga osobnego pomieszczenia) oraz atrakcyjną cenę, która jest niższa niż w przypadku kupna pieca jednofunkcyjnego z podgrzewaczem. Największą wadą pieca gazowego dwufunkcyjnego jest natomiast to, że sprawdza się nieco gorzej tam, gdzie jest duża odległość od kotła do punktu pobrań ciepłej wody lub gdy ma dostarczać ciepłą wodę do dwóch punktów jednocześnie – np. do prysznica i wanny.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść