Logo

Indukcyjna, gazowa czy ceramiczna? Wybieramy płytę grzewczą!

Dla jednych gotowanie to obowiązek, dla innych czysta przyjemność – niezależnie od naszego stosunku do tego obowiązku, w kuchni musi znaleźć się płyta grzejna. Funkcjonalna płyta gazowa, energooszczędna płyta indukcyjna czy płyta ceramiczna – która sprawdzi się najlepiej?

Jaka płyta grzewcza do kuchni

Płyta grzewcza w nowoczesnej kuchni – wygoda i funkcjonalność

Stare kuchnie węglowe obecnie mogą pełnić jedynie funkcję eksponatów w skansenach lub scenografii w filmach i sztukach. I całe szczęście – komfort gotowania w momencie pojawienia się innych rozwiązań wzrósł kilkukrotnie i otworzył przed domorosłymi kucharzami zupełnie nowe możliwości.

W nowoczesnych kuchenkach indukcyjnych i elektrycznych bez problemu można wybierać spośród licznych trybów pracy urządzenia, z tradycyjnych płyt gazowych korzystać w prosty, intuicyjny sposób, a wszystko to z zachowaniem pełni bezpieczeństwa. Jaki rodzaj płyty grzejnej wybrać, by cieszyć się doskonałą funkcjonalnością swojej kuchni?

Płyty indukcyjne, ceramiczne i gazowe – porównanie wad i zalet

Obecnie największą popularnością cieszą się trzy typy płyt grzejnych do kuchni: funkcjonalne płyty gazowe,energooszczędne płyty indukcyjne i elektryczne płyty ceramiczne.

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Płyty gazowe do prawidłowego działania potrzebują podłączenia do sprawnej instalacji gazowej, która w starym budownictwie jest standardem, w nowym jednak coraz częściej zdarza się, że została całkowicie zastąpiona elektryką. Wówczas należy zdecydować się na inny rodzaj płyty grzejnej.

Płyty ceramiczne mają płaską powierzchnię, zasilane są energią elektryczną i mają sporo funkcji. Doskonale wpisują się zatem w nowoczesne trendy, podobnie jak piece z płytą indukcyjną. Do podgrzewania wykorzystują one zjawisko pola elektromagnetycznego, co skutkuje wysoką wydajnością urządzenia. Dzięki temu płyta grzeje tylko wtedy, gdy znajdzie się na niej odpowiedni garnek, a to z kolei minimalizuje ryzyko oparzenia się. W związku z tym taka płyta idealnie sprawdzi się w kuchni otwartej na salon.

Sprawdźmy, jak wyglądają wady i zalety każdego rodzaju płyt grzejnych.

ZaletyWady
Płyta gazowa· tania w eksploatacji· brak dodatkowych funkcji
· niska cena zakupu· mało bezpieczna – ryzyko oparzeń, otwarty ogień, nieszczelność instalacji gazowej
· niskie ryzyko awarii· trudniejsze czyszczenie
· niezależna od prądu
Płyta ceramiczna· tańsza w zakupie od indukcji· kosztowna w eksploatacji
· łatwa w czyszczeniu· wysoka awaryjność
· z dodatkowymi funkcjami· ryzyko oparzeń
Płyta indukcyjna· krótki czas gotowania· konieczność kupienia specjalnych garnków
· wiele dodatkowych funkcji· spora awaryjność
· zimna w dotyku· wysoka cena zakupu
· łatwa w czyszczeniu
· energooszczędna

Płyty grzejne – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz samego rodzaju płyty grzejnej ważne będą także inne parametry takich urządzeń. Warto zwrócić uwagę na:

  • kształt – płyty grzejne najczęściej mają kształt zbliżony do kwadratu. Jednak coraz popularniejsze stają się także bardziej fantazyjne modele – np. nowoczesne płyty gazowe wygięte w łuk, które zapewniają łatwiejszy dostęp do palników, lub podłużne płyty indukcyjne do wnętrz o niestandardowych wymiarach;
  • funkcje – coraz ważniejsze stają się także dodatkowe funkcje ułatwiające gotowanie. Znajdziemy je przede wszystkim w energooszczędnych płytach indukcyjnych oraz elektrycznych płytach ceramicznych. Pozwalają np. na gotowanie w bardzo dużym garnku przy połączeniu dwóch pól grzewczych czy na zapamiętywanie ulubionych parametrów gotowania;
  • bezpieczeństwo – choć zdecydowanie najbezpieczniejsze są kuchenki indukcyjne, również ceramiczne i gazowe mają zabezpieczenia zapobiegające oparzeniom lub ulatnianiu się gazu – koniecznie sprawdźmy je przed zakupem płyty grzejnej. Jeśli urządzamy kuchnię z jadalnią, wybierzmy jednak kuchenkę indukcyjną, która jest chłodna w dotyku;
  • liczba pól grzewczych – jeśli szukamy płyty do dużej kuchni i planujemy w niej przygotowywać potrawy dla całej rodziny, najlepiej wybrać model z 5-6 polami grzejnymi. Do kawalerki wystarczy nam mała płyta z dwoma stanowiskami do gotowania.
Montaż palników kuchennych

Płyta z wyciągiem – czy warto ją wybrać?

Bardzo ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem jest wybranie do kuchni płyty grzejnej zintegrowanej z wyciągiem. Taką innowację można spotkać przede wszystkim w płytach ceramicznych i energooszczędnych płytach indukcyjnych. Dzięki temu nie musimy decydować się na montaż okapu nad wolnostojącą kuchenką indukcyjną czy elektryczną płytą, ponieważ parę wodną i zapachy z gotowania pochłonie wbudowany wyciąg.

To doskonała oszczędność miejsca i pieniędzy – nie musimy kupować kolejnego sprzętu AGD i zagracać nim swojej kuchni. Takie rozwiązanie sprawdzi się w otwartej przestrzeni, łączącej salon, jadalnię i kuchnię– zapachy nie będą się rozprzestrzeniały do części wypoczynkowej.

Montaż płyty grzewczej

Ile kosztują płyty grzewcze?

Ceny płyt grzewczych są bardzo zróżnicowane. Najtańsze są tradycyjne wersje gazowe, które w wariancie czteropalnikowym kosztują ok. 300 zł. Najlepsze płyty gazowe potrafią jednak osiągać dużo wyższe ceny, np. jeśli mają szklaną płytę ułatwiającą czyszczenie kuchenki.

Niedrogie okażą się także płyty ceramiczne – dwupalnikowe modele kosztują około 200 zł, a za czteropalnikowe zapłacimy około 400 zł.

Najdroższe są zdecydowanie energooszczędne płyty indukcyjne, których cena wynika jednak z licznych zalet takich urządzeń grzejnych. Najtańsze modele kupimy za ok. 800 zł, jeśli jednak chcemy, by nasza płyta była maksymalnie funkcjonalna, musimy się liczyć z wydatkiem nawet 1500 zł, choć dostępne są i takie, których cena znacznie przekracza tę granicę.

Nowoczesna płyta z wyspą

Ostateczny wybór płyty grzejnej będzie jednak zależał od naszych indywidualnych potrzeb i warunków kuchennych – wielkości pomieszczenia czy dostępnych przyłączy instalacyjnych.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść