Logo

Instalacja gazowa w domu – projekt, montaż i odbiór instalacji przyłącza gazowego

Instalacja gazowa wciąż jest jednym z ważniejszych systemów w mieszkaniu – dzięki niej można komfortowo gotować i ogrzewać dom. Jednak wykonanie przyłącza gazowego wymaga dopełnienia licznych formalności. Co trzeba zrobić i jaki jest koszt instalacji gazowej w domu? Sprawdźmy!

Przyłącz gazowy do kotła

Przyłącze gazowe – niezbędne formalności krok po kroku

Nasze rozważania należy zacząć od tego, że nie do każdej nieruchomości można doprowadzić przyłącze – wszystko zależy od dostępności sieci gazowej. Jeśli taki krok jest niemożliwy, najczęściej decydujemy się na zastąpienie gazu prądem, co jednak okazuje się być o wiele mniej opłacalnym rozwiązaniem.

Zakładając jednak, że doprowadzenie przyłącza gazowego do skrzynki domu jest możliwe, będziemy musieli wykonać szereg czynności, aby zrealizować ten plan. Poznajmy formalności dotyczące przyłącza gazowego:

  • Krok 1. Wykonania projektu instalacji gazowej może podjąć się jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Cały system musi być całkowicie bezpieczny i uwzględniać zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na gaz. Konieczne jest wykonanie odpowiednich wyliczeń, dopasowanie ich do warunków technicznych budynku oraz stworzenie planu dokładnie wytyczającego przebieg przewodów gazowych, odbiorników gazu oraz pionów (w przypadku budynków kondygnacyjnych).
  • Krok 2. Uzyskanie pozwolenia na instalację gazu. O takie pozwolenie najczęściej występuje się na etapie budowania domu, ale w praktyce właściciele nieruchomości często ubiegają się o nie nawet w przypadku wieloletnich budynków. Jednym z warunków uzyskania zgody jest przedstawienie projektu instalacji gazowej z kroku pierwszego.
  • Krok 3. Wykonanie instalacji gazowej. Po raz kolejny musimy zgłosić się do osoby lub firmy mającej uprawnienia do zajmowania się pracami związanymi z instalacjami gazowymi w domach jednorodzinnych, które posiadają wiedzę o głębokości ułożenia rur gazowych i sposobach na zachowanie ich idealnej szczelności. Wszelkie informacje na temat naszego systemu gazowego będą zawarte w dzienniku budowy.
  • Krok 4. Sprawdzenie szczelności. Za tę czynność odpowiedzialny będzie kierownik budowy, który musi przeprowadzić próbę szczelności instalacji w naszej obecności, a następnie zdać nam protokół z przebiegu całej czynności.
  • Krok 5. Podpisanie umowy z dostawcą gazu. Po dopełnieniu formalności na naszej posesji zostanie zamontowany licznik gazu.
  • Krok 6. Uruchomienie dostawy gazu. Aby dostawca mógł rozpocząć świadczenie usługi, konieczne jest przedstawienie mu wszystkich dokumentów towarzyszących nam przez cały proces zakładania instalacji gazowej. Wymagany może być także protokół odbioru kominiarskiego przewodów wentylacyjnych i kominiarskich – warto go przygotować.
Wykonanie rur doprowadząjacych gaz do domu

Rura gazowa wewnątrz budynku – obudowywać czy nie?

Gdy wszystkie formalności związane z wykonaniem instalacji gazowej zostaną dopełnione, a przyłącze gazu doprowadzone do skrzynki domu, naszą uwagę mogą zwrócić przewody całego systemu, które zwyczajnie szpecą wystrój mieszkania. Pojawia się wtedy pytanie – czy wewnętrzne rury gazowe można obudować? Na to pytanie odpowiedzi należy poszukać w przepisach prawnych – znajdziemy je w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2012 roku, rozdział 7: Instalacja gazowa na paliwa gazowe, paragraf 165, artykuł 2:

Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych – po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji – łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.

Wynika z tego, że w podpiwniczeniach wewnętrzne rury gazowe muszą pozostać bezwzględnie odsłonięte, natomiast na parterze i piętrach można je zamaskować, jednak w taki sposób, by w razie awarii można było uzyskać do nich łatwy dostęp.

Koszt instalacji gazowej w domu

Interesującą nas kwestią jest z pewnością równieżkoszt instalacji gazowej w domu. Prześledźmy wydatki związane z dopełnianiem wszelkich formalności, zaglądając do poniższej tabeli:

UsługaKoszt
Wykonanie projektu instalacji gazowej600-1500 zł
Materiały + robocizna100-200 zł/mb
Szafka gazowa z montażem400-1000 zł
Odbiór przyłącza gazowego100-250 zł
Kocioł gazowy3000-15000 zł
Podłączenie kominka3000-4000 zł

Zmiennych wpływających na koszt przyłącza gazowego jest mnóstwo – inaczej kształtują się ceny ze względu na województwo czy bliskość dużych miast. Całkowity kosztorys może być też uwarunkowany nietypową budową domu czy jego wielkością. Należy się też liczyć z tym, że każda firma ma własny cennik i zanim zdecydujemy się na zatrudnienie wykonawcy, powinniśmy sprawdzić przynajmniej kilka ofert.

Kalkulator zużycia gazu

Dla każdego z nas istotna będzie nie tylko cena projektu instalacji gazowej czy przyłącza gazowego, ale też roczne wydatki związane z korzystaniem z tego paliwa. Dostawcy gazu na swoich stronach internetowych oferują możliwość skorzystania ze specjalnych kalkulatorów, lecz nigdy nie dadzą one precyzyjnych wyników. Pamiętajmy, że efektywność ogrzewania domu gazem będzie zależała od wielu zmiennych. Liczy się tutaj nie tylko powierzchnia domu, ale również warstwa ocieplenia budynku, sposób wykorzystywania gazu ziemnego przez domownikówczy też rodzaj posiadanego kotła gazowego. Więcej na temat takich wydatków znajdziemy w artykule Ile kosztuje ogrzewanie i eksploatacja domu?

Zajrzyj też na naszą stronę internetową, by zobaczyć najciekawsze projekty domów jednorodzinnych i przeczytać więcej porad z zakresu budowy i wykończenia.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść