Logo

Czy instalacja odgromowa jest obowiązkowa?

Kategorie: kominy

Instalacja odgromowa zabezpiecza nasze domy przed pożarem, a jednocześnie chroni elektrykę przed działaniem prądu piorunowego. Zależeć może od niej nie tylko bezpieczeństwo naszego dobytku, ale także nas samych i pozostałych mieszkańców naszego domu. Już na etapie jego budowy należy więc rozważyć projekt instalacji odgromowej, choć nie zawsze będzie ona konieczna. W jakich sytuacjach jest obowiązkowa, a w jakich można z niej zrezygnować?

Co mówią przepisy o odgromieniu budynku?

W świetle przepisów dom jednorodzinny musi posiadać instalację odgromową w sytuacji, gdy wskazuje na to wskaźnik zagrożenia piorunowego. Wylicza się go według ustalonych zasad, a wpływ mają na niego różne czynniki, m.in. wymiary budynku, jego lokalizacja, rodzaj konstrukcji i materiały, z których wykonany jest dach. Istotne są również warunki panujące w danej strefie atmosferycznej, m.in. średni roczny czas burz, sąsiedztwo innych budynków, liczba osób, które jednocześnie przebywają w domostwie i ukształtowanie terenu. Wskaźnik zależeć będzie również od typu obiektu – inne normy obowiązują bowiem domy mieszkalne, a inni budynki przemysłowe i gospodarcze. Obliczenia należy wykonać samodzielnie lub zlecić je ekspertowi. Dokonuje się ich na podstawie normy PN/E05003/01.

Ogólne założenia mówią o tym, że piorunochron winien być zamontowany na każdym budynku, którego powierzchnia przekracza 500 mkw lub którego wysokość przekracza 15 metrów. Powierzchnia nie ma jednak znaczenia w przypadkach, w których budowla wybudowana została z łatwopalnych materiałów, np. z drewna.

Piorunochron na budynku jednorodzinnym

Czy warto zainstalować piorunochron?

W Polce każdego roku średnio tysiąc razy uderza piorun, a prawie połowa z tych uderzeń kończy się pożarem. Czy zatem warto zainwestować w odgromienie? Nawet jeśli nie jesteśmy do tego zobowiązani przepisami prawa, w niektórych przypadkach z całą pewnością warto. Jeśli w sąsiedztwie naszego domu nie znajdują się inne budynki lub wysokie drzewa, to właśnie nasz dom będzie najbardziej narażony na uderzenia piorunów. I choć nie musi to oznaczać pożaru budynku, może spowodować zniszczenia urządzeń elektrycznych lub przepięcia w instalacjach elektrycznych. To z kolei prowadzi nie tylko do poważnych strat finansowych, ale także niebezpiecznego dla naszego życia pożaru. Uszkodzeniu ulegają nie tylko telewizory, komputery, sprzęt AGD czy programatory ogrzewania, ale także systemy informatyczne, alarmy i inne urządzenia sygnalizacyjne.

Ile kosztuje instalacja piorunochronu?

Niestety, instalacje odgromowe nie są tanie. W zależności od wielkości budynku oraz szeregu innych czynników, koszt piorunochronu wahać się może od 500 zł do nawet 3000 zł! Warto więc rozważyć i zaplanować montaż instalacji już na etapie projektowania budynku. Wówczas możliwe będzie wykorzystanie tych elementów domu, które naturalnie pomogą w jego uziemieniu. O czym jeszcze warto pomyśleć wcześniej? Tego można dowiedzieć się, zaglądając do naszej czytelni pod adres:https://www.domoweklimaty.pl/.

Naturalnymi elementami instalacji odgromowej mogą stać się zbrojenia żelbetowego pokrycia dachu, elementów ścian i fundamentów oraz wystające ponad dach metalowe elementy i stalowe słupy nośne. Do uziomów naturalnych należą natomiast metalowe, podziemne i nieizolowane od ziemi części budynku. Metalowe rurociągi wodne, nieizolowane od ziemi żelbetowe fundamenty oraz uziomy sąsiednich obiektów usytuowanych w odległości nie większej niż 10 mod naszego domu również zdadzą egzamin.

Odgromienie ułożenie na elewacji budynku jednorodzinnego

Czy istnieje alternatywny sposób na odgromienie?

Niestety, do tej pory nie powstała skuteczniejsza metoda na uchronienie siebie i swojego dobytku przed skutkami uderzenia pioruna niż piorunochron. Warto jednak zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, które zmniejszą ryzyko np. zniszczenia sprzętów elektronicznych. W tym celu montuje się specjalne odgromniki oraz ograniczniki przepięć klas B i Cklasy B zabezpieczają instalację przed uderzeniem pioruna, a klasy C chronią odbiorniki elektryczne przez przepięciami komutacyjnymi.

Instalacja odgromowa – z czego się składa?

Tradycyjna instalacja odgromowa składa się z kilku elementów: ze zwodów, przewodów odprowadzających oraz uziomów sztucznych i naturalnych. Zwody układa się na dachu, na kominach, antenach lub wywietrznikach, a więc na tych elementach dachu, które znajdują się ponad jego powierzchnią. Przewody odprowadzające układa się na ścianach bocznych budynków, a uziomy sztuczne i naturalny znajdują swoje miejsce w ziemi. Aktywna instalacja, w przeciwieństwie do tradycyjnej wykorzystuje jeden przewód odprowadzający, który montuje się na specjalnych uchwytach w taki sposób, by pozostawał jak najmniej widoczny.

Odgromienie na budynku

Pomimo dużego zagrożenia uderzeniem pioruna, wiele osób nie decyduje się na instalację odgromową. To błąd, który może słono kosztować! W rzeczywistości bowiem piorunochrony wcale nie muszą być drogie, a zależeć może od nich życie własne oraz bliskich. Nawet więc, jeśli piorunochron nie jest niezbędny, rekomendujemy jego instalację – takiej decyzji z pewnością nie będzie się żałowało!

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść