Logo

Instalacja wodna i kanalizacyjna

Kategorie: wod. - kan.

Choć pełnią inne funkcje i mają inne wymagania, są ze sobą ściśle powiązane – z miejsc, do których zostaje doprowadzona woda, muszą zostać odprowadzone ścieki. Instalacje wodna i kanalizacyjna to nieodłączne elementy, bez których projekty domów nie mogą istnieć. Trudno też sobie wyobrazić codzienne życie bez nich.

Gotowy projekt domu z reguły zawiera szczegółowo rozrysowane i opisane obie instalacje, łącznie z propozycją rodzajów rur i ich średnic. Warto się do nich zastosować i nie oszczędzać na fachowym wykonawcy, aby nie przeżyć rozczarowania podczas użytkowania domu.


Instalacja wodna

Tym mianem określa się w zasadzie trzy instalacje – ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania. Ich zadaniem jest doprowadzanie wody do odbiorników, takich jak wszystkie baterie w łazience i kuchni, spłuczek oraz grzejników.
Podstawowym elementem każdej instalacji wodnej są rury o odpowiedniej średnicy, które są ze sobą łączone z użyciem połączeń nierozłącznych (zgrzewane, zaciskane, klejone, spawane) oraz rozłącznych (skręcane, złączki zaciskowe). Połączenia rozłączne są łatwe w montażu i demontażu, ale są mniej trwałe od połączeń nierozłącznych.

Instalacje wodne mogą być wykonane z różnych materiałów, choć obecnie najczęściej wykorzystywane są tworzywa sztuczne oraz miedź. Rury z tworzyw są odporne na korozję, słabo przewodzą ciepło i mają małe opory przepływu. Do tego są lekkie i dobrze tłumią drgania, natomiast maksymalna i minimalna temperatura pracy zależy od rodzaju tworzywa. Łatwy montaż, odporność na wysoką temperaturę i korozję to podstawowe zalety rur miedzianych. Dzięki gładkim ściankom wewnętrznym nie zarastają osadami, działają na wodę bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Ponieważ miedź dobrze przewodzi ciepło, takie rury wymagają stosowania dodatkowo otulin izolacyjnych.
Warto jednak pamiętać, że bez względu na to, który materiał wybierzemy, na prawidłowe działanie instalacji decydujący wpływ będzie miał fachowy montaż.


Instalacja kanalizacyjna.

Dzięki niej pozbywamy się ścieków bytowo-gospodarczych, powstających w łazience (prysznic, wanna, pralka, sedes, bidet) i kuchni (zlewozmywak, zmywarka), ale także wód opadowych. Cechy poprawnie zaprojektowanej i wykonanej instalacji kanalizacyjnej to szczelność, cicha praca i bezzapachowość.
Instalację w domu jednorodzinnym tworzą trzy zasadnicze elementy: podejścia kanalizacyjne – rury łączące przybory sanitarne z pionami; piony kanalizacyjne (spusty) – łączą podejścia kanalizacyjne na wszystkich kondygnacjach z poziomymi przewodami kanalizacyjnymi; poziomy kanalizacyjne – przewody odpływowe odprowadzające ścieki z pionów poza dom, tj. do sieci kanalizacyjnej lub zbiornika. Komfort użytkowania instalacji podnoszą urządzenia dodatkowe, takie jak syfony, rewizje, wywiewki wentylacyjne oraz różnego rodzaju wpusty.
Sprawny odpływ ścieków z przyborów sanitarnych zapewni m.in. użycie rur o odpowiedniej średnicy. Muszą one być dostosowane do ilości odprowadzanych zanieczyszczeń, a więc przyboru, jaki obsługują.

Obecnie rury do instalacji kanalizacyjnej wykonuje się niemal wyłącznie z tworzyw sztucznych, np. polichlorku winylu (PVC), polipropylenu (PP) czy polietylenu (PE). Nie bez znaczenia są także długość przewodów i sposób ich przebiegu – prowadzi się je najkrótszą drogą unikając zbyt licznych załamań, a zachowanie jednakowego spadu na całej długości w kierunku pionu pozwoli na ich samoczyszczenie się.

Fot. Hansgrohe

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść