Logo

Inteligentne okna, czyli automatyka sterowaniem roletami i żaluzjami w domu

Inteligentne budynki powoli stają się naszą codziennością – jeszcze niedawno możliwość zdalnego sterowania oświetleniem czy temperaturą w domu była dla nas szokująca, dziś staje się coraz bardziej przystępna. Jednym z elementów automatyki budynków mogą stać się również osłony słoneczne. Jak sterować roletami?

Rolety okienne zasuwane

Systemy automatyki budynkowej KNX – czym są i co nam dają?

Zanim przejdziemy do kwestii sterowania roletami, pochylmy się na chwilę nad zagadnieniem automatyki budynkowej KNX. Służy ona do zarządzania rozmaitymi urządzeniami w mieszkaniu poprzez zintegrowany protokół komunikacyjny, niezależny od producenta poszczególnych sprzętów. Dzięki niej można zadbać o większą funkcjonalność inteligentnego budynku, a także mocno obniżyć koszty eksploatacyjne związane z używaniem poszczególnych sprzętów.

Jednym z elementów, które możemy włączyć w automatykę budynkową, jest właśnie sterowanie roletami, ale obejmuje ona także sterowanie temperaturą w pomieszczeniu czy sterowanie oświetleniem – inteligentny budynek jest w naszym zasięgu!

Więcej niż okno – systemy osłon słonecznych

Osłony słoneczne na okno są bardzo zróżnicowane – od zwykłych żaluzji i rolet mocowanych wewnątrz pomieszczeń, przez rolety zewnętrzne, aż po dynamiczne systemu osłon słonecznych. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie mogą występować w wersji zwykłej i automatycznej. Trzecie natomiast jest najbardziej zaawansowane, a przez to komfortowe w użytku, energooszczędne i innowacyjne. Idealnie więc sprawdza się w inteligentnych budynkach.

Dynamiczne systemy osłon słonecznych swoje działanie opierają na czujnikach przekazujących informacje o warunkach atmosferycznych panujących na zewnątrz. System analizuje je i dostosowuje położenie osłon do wcześniejszych ustaleń poczynionych w oprogramowaniu. Dzięki temu możemy zyskać stabilne i idealnie dopasowane warunki do codziennego życia, ale również, w razie potrzeby, samodzielnie sterować roletami.

Sterowanie roletami zdalne przez telefon

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto o nich pomyśleć?

Skupimy się jednak na nieco prostszych roletach zewnętrznych, a w dalszej części automatyce do nich, mając jednocześnie w pamięci innowacyjne systemy, na które zawsze możemy się zdecydować. Jakie zalety i wady mają rolety zewnętrzne?

ZaletyWady
Chronią przed słońcem, jednocześnie zapewniając lepszą izolację termiczną budynku – pomieszczenia trudniej się ogrzewają i wychładzająWysoka cena
Zapewniają większe poczucie prywatnościNie wszystkie rolety zewnętrzne można montować na istniejących budynkach – warto je uwzględnić już w projekcie domu
Nie wpływają na wystrój wnętrz
Tworzą dodatkową ochronę przeciwwłamaniową (w szczególności rolety antywłamaniowe)
Nadają elewacji estetyczny wygląd

Automatyka do rolet, markiz i żaluzji – o czym pamiętać?

Automatyczne sterowanie roletami, żaluzjami czy markizami może odbywać się na kilka sposobów:

  • Przewodowe sterowanie roletami – to najłatwiejszy sposób, aby stworzyć namiastkę inteligentnego budynku. Niestety wymaga on przeprowadzenia kabla do przełącznika, którym będziemy obsługiwali nasze osłony. Warto je zatem wybrać na etapie wykańczania albo remontowania domu.
  • Radiowe sterowanie roletami – montaż takiego systemu nie wymaga wielu przeróbek. Musimy tylko zadbać o doprowadzenie zasilania do każdej z rolet, a następnie zacząć obsługiwać ją pilotem. Odbiornik radiowy znajduje się w silniku rolety i przekazuje jej komendy.
  • Sterowanie roletami przez sieć Wi-Fi – rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność, ponieważ pozwala obsługiwać osłony z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem smartfona.

Montaż automatycznych rolet elewacyjnych

O ile z montażem zwykłych rolet i żaluzji z powodzeniem poradzimy sobie sami, tak w przypadku rolet zewnętrznych z automatyką sterującą instalacja jest już nieco bardziej skomplikowana. Dlatego warto zlecić ją specjalistom, szczególnie jeśli decydujemy się na rolety ze sterowaniem na już gotowym budynku – wówczas możemy liczyć na to, że fachowcy nie uszkodzą naszej elewacji i wybiorą jak najmniej inwazyjną technikę montażu. Sami natomiast możemy zrobić więcej szkód niż pożytku w takiej sytuacji.

Montaż rolet okiennych

Jaką roletę zewnętrzną wybrać?

Tworząc system automatyki domowej, a konkretnie sterowania roletami, staniemy przed jeszcze jedną decyzją –jaki rodzaj rolet zewnętrznych wybrać? Co mamy do wyboru?

  • Rolety elewacyjne – ten rodzaj rolety wyróżnia się montażem bezpośrednio na elewacji – skrzynkę należy umieścić tuż nad wnęką okienną, a po jej bokach mocuje się prowadnice do poruszania się sterowanych rolet. Takie rozwiązanie jest najprostsze do zrealizowania, jednocześnie jednak jest najmniej estetyczne – kasetę z roletą co prawda można dobrać do koloru elewacji lub ją przemalować, mimo to będzie wystawać ponad linię fasady.
  • Rolety naokienne – o wiele bardziej estetycznym wyborem są rolety naokienne, których skrzynkę mocuje się już we wnęce. Ten wariant dobrze sprawdza się w przypadku dużych okien, ale trzeba pamiętać, że zasłania on część przeszklenia, więc w małych oknach mógłby spowodować spore straty, jeśli chodzi o ilość światła dziennego we wnętrzach.
  • Rolety nakładane – najbardziej funkcjonalna z dostępnych opcji zakładająca umieszczenie kasety pomiędzy ościeżem a górnym fragmentem ramy okiennej. Zrealizowanie takiego systemu możliwe jest jednak tylko podczas wstawiania nowych okien.

Rolety zewnętrzne z systemem automatyki – jaki to koszt?

Ile będą nas kosztowały rolety zewnętrzne? Wszystko zależy od rodzaju osłon, na jaki się zdecydujemy. Podstawowe wersje nie są drogie – jesteśmy je w stanie kupić już za 150-200 zł za metr bieżący. Sporo droższe są ręczne rolety antywłamaniowe – tutaj już powinniśmy liczyć się z kwotą 500-800 zł za jedną sztukę, choć cena może być wyższa, jeśli mamy do czynienia z dużymi oknami. Dodatkowym wydatkiem może być wybranie rolety z wbudowaną moskitierą.

Jeśli chcemy sterować roletami, musimy się przygotować na nieco wyższe ceny – napęd elektryczny na jednej rolecie wraz z montażem to ok. 300-600 zł. Aby nieco obniżyć wydatki, warto zdecydować się na zamówienie rolet, automatyki budynku oraz montażu w jednym miejscu. Więcej porad dotyczących wykańczania domów w naszej czytelni.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść