Logo

Inteligentne okna, czyli automatyka sterowaniem roletami i żaluzjami w domu

Inteligentne budynki powoli stają się naszą codziennością – jeszcze niedawno możliwość zdalnego sterowania oświetleniem czy temperaturą w domu była dla nas szokująca, dziś staje się coraz bardziej przystępna. Jednym z elementów automatyki budynków mogą stać się również osłony słoneczne. Jak sterować roletami?

Rolety okienne zasuwane

Systemy automatyki budynkowej KNX – czym są i co nam dają?

Zanim przejdziemy do kwestii sterowania roletami, pochylmy się na chwilę nad zagadnieniem automatyki budynkowej KNX. Służy ona do zarządzania rozmaitymi urządzeniami w mieszkaniu poprzez zintegrowany protokół komunikacyjny, niezależny od producenta poszczególnych sprzętów. Dzięki niej można zadbać o większą funkcjonalność inteligentnego budynku, a także mocno obniżyć koszty eksploatacyjne związane z używaniem poszczególnych sprzętów.

Jednym z elementów, które możemy włączyć w automatykę budynkową, jest właśnie sterowanie roletami, ale obejmuje ona także sterowanie temperaturą w pomieszczeniu czy sterowanie oświetleniem – inteligentny budynek jest w naszym zasięgu!

Więcej niż okno – systemy osłon słonecznych

Osłony słoneczne na okno są bardzo zróżnicowane – od zwykłych żaluzji i rolet mocowanych wewnątrz pomieszczeń, przez rolety zewnętrzne, aż po dynamiczne systemu osłon słonecznych. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie mogą występować w wersji zwykłej i automatycznej. Trzecie natomiast jest najbardziej zaawansowane, a przez to komfortowe w użytku, energooszczędne i innowacyjne. Idealnie więc sprawdza się w inteligentnych budynkach.

Dynamiczne systemy osłon słonecznych swoje działanie opierają na czujnikach przekazujących informacje o warunkach atmosferycznych panujących na zewnątrz. System analizuje je i dostosowuje położenie osłon do wcześniejszych ustaleń poczynionych w oprogramowaniu. Dzięki temu możemy zyskać stabilne i idealnie dopasowane warunki do codziennego życia, ale również, w razie potrzeby, samodzielnie sterować roletami.

Sterowanie roletami zdalne przez telefon

Rolety zewnętrzne – dlaczego warto o nich pomyśleć?

Skupimy się jednak na nieco prostszych roletach zewnętrznych, a w dalszej części automatyce do nich, mając jednocześnie w pamięci innowacyjne systemy, na które zawsze możemy się zdecydować. Jakie zalety i wady mają rolety zewnętrzne?

ZaletyWady
Chronią przed słońcem, jednocześnie zapewniając lepszą izolację termiczną budynku – pomieszczenia trudniej się ogrzewają i wychładzająWysoka cena
Zapewniają większe poczucie prywatnościNie wszystkie rolety zewnętrzne można montować na istniejących budynkach – warto je uwzględnić już w projekcie domu
Nie wpływają na wystrój wnętrz
Tworzą dodatkową ochronę przeciwwłamaniową (w szczególności rolety antywłamaniowe)
Nadają elewacji estetyczny wygląd

Automatyka do rolet, markiz i żaluzji – o czym pamiętać?

Automatyczne sterowanie roletami, żaluzjami czy markizami może odbywać się na kilka sposobów:

  • Przewodowe sterowanie roletami – to najłatwiejszy sposób, aby stworzyć namiastkę inteligentnego budynku. Niestety wymaga on przeprowadzenia kabla do przełącznika, którym będziemy obsługiwali nasze osłony. Warto je zatem wybrać na etapie wykańczania albo remontowania domu.
  • Radiowe sterowanie roletami – montaż takiego systemu nie wymaga wielu przeróbek. Musimy tylko zadbać o doprowadzenie zasilania do każdej z rolet, a następnie zacząć obsługiwać ją pilotem. Odbiornik radiowy znajduje się w silniku rolety i przekazuje jej komendy.
  • Sterowanie roletami przez sieć Wi-Fi – rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność, ponieważ pozwala obsługiwać osłony z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem smartfona.

Montaż automatycznych rolet elewacyjnych

O ile z montażem zwykłych rolet i żaluzji z powodzeniem poradzimy sobie sami, tak w przypadku rolet zewnętrznych z automatyką sterującą instalacja jest już nieco bardziej skomplikowana. Dlatego warto zlecić ją specjalistom, szczególnie jeśli decydujemy się na rolety ze sterowaniem na już gotowym budynku – wówczas możemy liczyć na to, że fachowcy nie uszkodzą naszej elewacji i wybiorą jak najmniej inwazyjną technikę montażu. Sami natomiast możemy zrobić więcej szkód niż pożytku w takiej sytuacji.

Montaż rolet okiennych

Jaką roletę zewnętrzną wybrać?

Tworząc system automatyki domowej, a konkretnie sterowania roletami, staniemy przed jeszcze jedną decyzją –jaki rodzaj rolet zewnętrznych wybrać? Co mamy do wyboru?

  • Rolety elewacyjne – ten rodzaj rolety wyróżnia się montażem bezpośrednio na elewacji – skrzynkę należy umieścić tuż nad wnęką okienną, a po jej bokach mocuje się prowadnice do poruszania się sterowanych rolet. Takie rozwiązanie jest najprostsze do zrealizowania, jednocześnie jednak jest najmniej estetyczne – kasetę z roletą co prawda można dobrać do koloru elewacji lub ją przemalować, mimo to będzie wystawać ponad linię fasady.
  • Rolety naokienne – o wiele bardziej estetycznym wyborem są rolety naokienne, których skrzynkę mocuje się już we wnęce. Ten wariant dobrze sprawdza się w przypadku dużych okien, ale trzeba pamiętać, że zasłania on część przeszklenia, więc w małych oknach mógłby spowodować spore straty, jeśli chodzi o ilość światła dziennego we wnętrzach.
  • Rolety nakładane – najbardziej funkcjonalna z dostępnych opcji zakładająca umieszczenie kasety pomiędzy ościeżem a górnym fragmentem ramy okiennej. Zrealizowanie takiego systemu możliwe jest jednak tylko podczas wstawiania nowych okien.

Rolety zewnętrzne z systemem automatyki – jaki to koszt?

Ile będą nas kosztowały rolety zewnętrzne? Wszystko zależy od rodzaju osłon, na jaki się zdecydujemy. Podstawowe wersje nie są drogie – jesteśmy je w stanie kupić już za 150-200 zł za metr bieżący. Sporo droższe są ręczne rolety antywłamaniowe – tutaj już powinniśmy liczyć się z kwotą 500-800 zł za jedną sztukę, choć cena może być wyższa, jeśli mamy do czynienia z dużymi oknami. Dodatkowym wydatkiem może być wybranie rolety z wbudowaną moskitierą.

Jeśli chcemy sterować roletami, musimy się przygotować na nieco wyższe ceny – napęd elektryczny na jednej rolecie wraz z montażem to ok. 300-600 zł. Aby nieco obniżyć wydatki, warto zdecydować się na zamówienie rolet, automatyki budynku oraz montażu w jednym miejscu. Więcej porad dotyczących wykańczania domów w naszej czytelni.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść