Logo

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?

Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z bezodpływowego zbiornika na ścieki, zwanego powszechnie szambem. Korzystną alternatywą dla tych rozwiązań może być przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak działa taka instalacja i jakie ma zalety.

Czym jest i jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to urządzenie – a mówiąc jeszcze precyzyjniej zespół kilku urządzeń – które umożliwiają neutralizację ścieków wytwarzanych przez gospodarstwo domowe lub niewielkie zgrupowanie kilku domów bez konieczności odprowadzania ich do sieci kanalizacyjnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków sprawia zatem, że gospodarstwo domowe staje się pod kątem neutralizacji ścieków niezależne.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Płynne odpady produkowane przez domowników są rurami odprowadzane do oczyszczalni, którą instaluje się w gruncie. Transportowane wewnątrz instalacji ścieki poddawane są naturalnym procesom biologicznym, doprowadzającym do rozkładu ścieków bytowych na nieszkodliwe dla środowiska związki mineralne. W takiej postaci są one odprowadzane do gruntu, rzeki lub rowu melioracyjnego.

Jednym z ważniejszych elementów każdej takiej instalacji jest osadnik gnilny, czyli zbiornik, w którym dochodzi do oddzielenia części stałych. W kolejnych etapach następują inne procesy, oczyszczające ścieki. Zależą one jednak od rodzaju instalacji. 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - rodzaje

Trzeba bowiem wiedzieć, że w wielu miejscach może zostać zainstalowana inna przydomowa oczyszczalnia ścieków. Rodzaje, które obejmuje podstawowy podział, to oczyszczalnie drenażowe, biologiczne i roślinne:

  • Oczyszczalnia drenażowa – jest to najpopularniejszy rodzaj oczyszczalni przydomowej, ponieważ jest najtańszy w budowie i eksploatacji. Możliwość jej montażu zależy jednak od warunków przestrzennych i glebowych. W tej kategorii wyróżnia się oczyszczalnie z drenażem rozsączającym oraz instalacje ze złożem piaskowym lub żwirowym;
  • Oczyszczalnia biologiczna – wadą tego rozwiązania są wysokie koszty inwestycyjne, a zaletą – niewielkie rozmiary oczyszczalni. Tutaj możemy wyróżnić oczyszczalnie z osadem czynnym, tworzonym przez mikroorganizmy, oraz złożem biologicznym, który tworzą na przykład kamienie. Istnieją również modele biologiczne hybrydowe;
  • Oczyszczalnia roślinna – ten typ oczyszczalni jest drogi i skomplikowany w budowie, ale może pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną działki.

 Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy warto?

 

Jak najbardziej tak! Przydomowa oczyszczalnia ścieków w większości przypadków nie wymaga pozwolenia na budowę (niezbędne jest jedynie zgłoszenie inwestycji w starostwie), jest tania w eksploatacji, a dodatkowo – oczyszczanie odbywa się na bieżąco i bezobsługowo. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że sama instalacja bywa kosztowna i nie w każdym miejscu jest możliwe wykonanie instalacji.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?
Blog
17 Listopad 2022
Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z
15 Listopad 2022
[artykuł partnera] Budynki, w których mieszkamy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też trwałe i estetyczne. Potrzebujemy do  tego niezawodnych produktów, które będą na
04 Listopad 2022
Choć oczywiście życzymy braku problemów na drodze do budowy własnego domu, to niestety - proces bywa skomplikowany.  Zobacz, jakie usługi oferujemy naszym bezpośrednim klientom. 
Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
Blog
25 Październik 2022
Budowa domu jednorodzinnego nierozerwalnie jest związana z podejmowaniem decyzji i dokonywaniem mniej i bardziej istotnych wyborów, które mogą zaważyć zarówno na estetyce, jak i na funkcjonaln
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść