Logo

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?

Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z bezodpływowego zbiornika, zwanego powszechnie szambem. Korzystną alternatywą dla tych rozwiązań może być przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak działa taka instalacja i jakie ma zalety. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie do zarządzania ściekami w gospodarstwach domowych, zwłaszcza na terenach, gdzie brak jest dostępu do sieci kanalizacyjnej. Działa ona na zasadzie naturalnych procesów biologicznych, które oczyszczają ścieki, przekształcając je w wodę, która może być bezpiecznie odprowadzana do środowiska.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest to więc urządzenie, a mówiąc jeszcze precyzyjniej zespół kilku urządzeń, które umożliwiają neutralizację ścieków wytwarzanych przez gospodarstwo domowe lub niewielkie zgrupowanie kilku domów bez konieczności odprowadzania ich do sieci kanalizacyjnej. Przydomowa oczyszczalnia ścieków sprawia zatem, że gospodarstwo domowe staje się pod kątem neutralizacji ścieków niezależne.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Płynne odpady produkowane przez domowników są rurami odprowadzane do oczyszczalni, którą instaluje się w gruncie. Transportowane wewnątrz instalacji ścieki poddawane są naturalnym procesom biologicznym, doprowadzającym do rozkładu ścieków bytowych na nieszkodliwe dla środowiska związki mineralne. W takiej postaci są one odprowadzane do gruntu, rzeki lub rowu melioracyjnego.

Pierwszym etapem oczyszczania jest proces mechaniczny, który ma na celu oddzielenie większych zanieczyszczeń stałych od cieczy. Ścieki trafiają do osadnika wstępnego, gdzie cięższe frakcje opadają na dno, tworząc osad, natomiast lżejsze frakcje unoszą się na powierzchni, tworząc kożuch. W tym etapie dochodzi do wstępnego oczyszczenia ścieków poprzez oddzielenie substancji stałych od cieczy.

Jednym więc z ważniejszych elementów każdej takiej instalacji jest osadnik gnilny, czyli zbiornik, w którym dochodzi do oddzielenia części stałych. W kolejnych etapach następują inne procesy, oczyszczające ścieki. Zależą one jednak od rodzaju instalacji.

Kolejnym etapem jest proces biologiczny, który odbywa się w bioreaktorze. Ścieki przepływają przez złoże biologiczne, które jest pokryte mikroorganizmami (bakteriami). Bakterie te rozkładają związki organiczne zawarte w ściekach, przekształcając je w mniej szkodliwe substancje. Proces ten jest kluczowy dla efektywnego oczyszczania ścieków i zależy od odpowiedniego napowietrzania oraz dostępu do tlenu.

 W niektórych oczyszczalniach stosuje się również proces chemiczny, który polega na dodawaniu środków chemicznych, takich jak koagulanty czy flokulanty, aby przyspieszyć sedymentację i usunięcie pozostałych zanieczyszczeń. Proces ten jest stosowany rzadziej i głównie w bardziej zaawansowanych systemach oczyszczalni.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - rodzaje

Trzeba bowiem wiedzieć, że w wielu miejscach może zostać zainstalowana inna przydomowa oczyszczalnia ścieków. Rodzaje, które obejmuje podstawowy podział, to oczyszczalnie drenażowe, biologiczne i roślinne:

  • Oczyszczalnia drenażowa – jest to najpopularniejszy rodzaj oczyszczalni przydomowej, ponieważ jest najtańszy w budowie i eksploatacji. Możliwość jej montażu zależy jednak od warunków przestrzennych i glebowych. W tej kategorii wyróżnia się oczyszczalnie z drenażem rozsączającym oraz instalacje ze złożem piaskowym lub żwirowym;
  • Oczyszczalnia biologiczna – wadą tego rozwiązania są wysokie koszty inwestycyjne, a zaletą – niewielkie rozmiary oczyszczalni. Tutaj możemy wyróżnić oczyszczalnie z osadem czynnym, tworzonym przez mikroorganizmy, oraz złożem biologicznym, który tworzą na przykład kamienie. Istnieją również modele biologiczne hybrydowe;
  • Oczyszczalnia roślinna – ten typ oczyszczalni jest drogi i skomplikowany w budowie, ale może pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną działki.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - czy warto?

Jak najbardziej tak! Przydomowa oczyszczalnia ścieków w większości przypadków nie wymaga pozwolenia na budowę (niezbędne jest jedynie zgłoszenie inwestycji w starostwie), jest tania w eksploatacji, a dodatkowo – oczyszczanie odbywa się na bieżąco i bezobsługowo. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że sama instalacja bywa kosztowna i nie w każdym miejscu jest możliwe wykonanie instalacji.

 

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść