Logo

Jak działa rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem, które ogrzewa świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń energią cieplną powietrza wywiewanego. Rekuperator z systemem wentylacji nawiewno-wywiewnej szczególnie sprawdza się w domu energooszczędnym i pasywnym.

Domy energooszczędny i pasywne, aby ograniczyć straty energii cieplnej, muszą być dobrze zaizolowane. Oczywiście w takich budynkach nie może funkcjonować wentylacja grawitacyjna, dlatego jednym z rozwiązań zapewniających skuteczną wymianę powietrza jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli wentylacja z rekuperatorem. Podstawowym zadaniem systemu jest nie tylko doprowadzenie do domu świeżego powietrza oraz usunięcie zanieczyszczonego. System sprawdza się również ogrzewając dom w zimie i chłodząc latem.

Jak działa system z rekuperatorem?

Zasada działania systemu z rekuperatorem jest prosta. Czerpnia, jeden z elementów systemu, zasysa świeże, chłodne powietrze. Przechodzi ono przez wymiennik ciepła, gdzie ogrzewane jest energią cieplną powietrza jednocześnie usuwanego z wnętrza budynku. Tak ogrzane powietrze jest następnie nawiewane do pomieszczeń za pomocą systemów kanałów. Obieg powietrza wymuszają wentylatory: nawiewny i wywiewny. Ich wielkość dobierana w taki sposób, aby w optymalny sposób wykorzystać możliwości systemu. Nowoczesne rekuperatory pozwalają na odzyskanie 80-95% ciepła z powietrza, dzięki czemu w znaczny sposób obniżają koszty ogrzewania, oraz zapewniają domownikom komfort świeżego powietrza.

Rekuperator - na co zwrócić uwagę

Jednym z najważniejszych parametrów jest spręż rekuperatora, czyli siła z jaką urządzenie wpycha powietrze w przewody wentylacyjne oraz zasysa je z zewnątrz. Jeśli centrala nie będzie właściwie dobrana, o zbyt małym sprężu, powietrze nie dotrze do nawiewników i wywietrzników. Ważna jest również sprawność rekuperatora – czyli wartość określająca ilość ciepła odzyskiwanego w stosunku do ilości ciepła możliwego do odzyskania. Z kolei wydajność urządzenia określa ilość powietrza w metrach sześciennych jaka może zostać przetłoczona w czasie godziny. Przepływające powietrze musi pokonać opory jakie stawiają filtry czy wentylatory - zatem im większe opory tym mniejsza wydajność. Istotny jest również pobór prądu przez wentylatory. Ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie energooszczędnego wentylatora na prąd stały.

Kiedy warto zainstalować rekuperator?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ma sens ekonomiczny tylko wówczas, gdy dom jest bardzo dobrze zaizolowany. W budynku, który charakteryzuje się dużymi stratami energetycznymi, rekuperacja nie ma sensu. A jakie są korzyści?
Dzięki zastosowaniu wentylacji oszczędzany energię cieplną. Do domu zawsze dopływa świeże powietrze, a oczyszczone przez filtry jest przyjazne dla alergików. W domu nie zaparowują okna i lustra.

Dlaczego dobra wentylacja jest ważna?

Energooszczędne lub pasywne budynki, z racji wysokiej termoizolacyjności i szczelnej stolarki okiennej, są rodzajem termosu. Gdyby zastosować w takiej konstrukcji, tradycyjną wentylację grawitacyjną wymiana powietrza byłaby na tyle słaba, że szybko doszłoby do wystąpienia niepokojących objawów. Zła wentylacja powoduje skraplanie się pary wodnej, co prowadzi w konsekwencji do zawilgocenia ścian i sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Pogorszeniu również ulega izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych. Nie oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze wpływa negatywnie na samopoczucie domowników. U osób, które przez dłuższy okres przebywają w źle wentylowanym pomieszczeniu stan zdrowia może się na tyle pogorszyć, że mogą wystąpić reakcje alergiczne, włącznie z rozwojem astmy.

Fot. Studio Cl Art

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ