Logo

Jak działa rekuperator?

Rekuperator jest urządzeniem, które ogrzewa świeże powietrze dostarczane do pomieszczeń energią cieplną powietrza wywiewanego. Rekuperator z systemem wentylacji nawiewno-wywiewnej szczególnie sprawdza się w domu energooszczędnym i pasywnym.

Domy energooszczędny i pasywne, aby ograniczyć straty energii cieplnej, muszą być dobrze zaizolowane. Oczywiście w takich budynkach nie może funkcjonować wentylacja grawitacyjna, dlatego jednym z rozwiązań zapewniających skuteczną wymianę powietrza jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czyli wentylacja z rekuperatorem. Podstawowym zadaniem systemu jest nie tylko doprowadzenie do domu świeżego powietrza oraz usunięcie zanieczyszczonego. System sprawdza się również ogrzewając dom w zimie i chłodząc latem.

Jak działa system z rekuperatorem?

Zasada działania systemu z rekuperatorem jest prosta. Czerpnia, jeden z elementów systemu, zasysa świeże, chłodne powietrze. Przechodzi ono przez wymiennik ciepła, gdzie ogrzewane jest energią cieplną powietrza jednocześnie usuwanego z wnętrza budynku. Tak ogrzane powietrze jest następnie nawiewane do pomieszczeń za pomocą systemów kanałów. Obieg powietrza wymuszają wentylatory: nawiewny i wywiewny. Ich wielkość dobierana w taki sposób, aby w optymalny sposób wykorzystać możliwości systemu. Nowoczesne rekuperatory pozwalają na odzyskanie 80-95% ciepła z powietrza, dzięki czemu w znaczny sposób obniżają koszty ogrzewania, oraz zapewniają domownikom komfort świeżego powietrza.

Rekuperator - na co zwrócić uwagę

Jednym z najważniejszych parametrów jest spręż rekuperatora, czyli siła z jaką urządzenie wpycha powietrze w przewody wentylacyjne oraz zasysa je z zewnątrz. Jeśli centrala nie będzie właściwie dobrana, o zbyt małym sprężu, powietrze nie dotrze do nawiewników i wywietrzników. Ważna jest również sprawność rekuperatora – czyli wartość określająca ilość ciepła odzyskiwanego w stosunku do ilości ciepła możliwego do odzyskania. Z kolei wydajność urządzenia określa ilość powietrza w metrach sześciennych jaka może zostać przetłoczona w czasie godziny. Przepływające powietrze musi pokonać opory jakie stawiają filtry czy wentylatory - zatem im większe opory tym mniejsza wydajność. Istotny jest również pobór prądu przez wentylatory. Ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie energooszczędnego wentylatora na prąd stały.

Kiedy warto zainstalować rekuperator?

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła ma sens ekonomiczny tylko wówczas, gdy dom jest bardzo dobrze zaizolowany. W budynku, który charakteryzuje się dużymi stratami energetycznymi, rekuperacja nie ma sensu. A jakie są korzyści?
Dzięki zastosowaniu wentylacji oszczędzany energię cieplną. Do domu zawsze dopływa świeże powietrze, a oczyszczone przez filtry jest przyjazne dla alergików. W domu nie zaparowują okna i lustra.

Dlaczego dobra wentylacja jest ważna?

Energooszczędne lub pasywne budynki, z racji wysokiej termoizolacyjności i szczelnej stolarki okiennej, są rodzajem termosu. Gdyby zastosować w takiej konstrukcji, tradycyjną wentylację grawitacyjną wymiana powietrza byłaby na tyle słaba, że szybko doszłoby do wystąpienia niepokojących objawów. Zła wentylacja powoduje skraplanie się pary wodnej, co prowadzi w konsekwencji do zawilgocenia ścian i sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Pogorszeniu również ulega izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych. Nie oczyszczone z zanieczyszczeń powietrze wpływa negatywnie na samopoczucie domowników. U osób, które przez dłuższy okres przebywają w źle wentylowanym pomieszczeniu stan zdrowia może się na tyle pogorszyć, że mogą wystąpić reakcje alergiczne, włącznie z rozwojem astmy.

Fot. Studio Cl Art

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść