Logo

Jak obliczyć koszt schodów wewnętrznych – cennik budowy i wykonania schodów w domu

Schody żelbetowe, drewniane i prefabrykowane, proste, spiralne i zabiegowe – wybór schodów wewnętrznych jest bardzo duży. Na ostateczną cenę składa się nie tylko koszt ich konstrukcji, ale również wykończenia. Które technologie wykonania schodów wewnętrznych są godne polecenia do domu jednorodzinnego i ile kosztują poszczególne rozwiązania?

Co wpływa na cenę schodów wewnętrznych?

Kształt i wielkość schodów – to dwa z podstawowych kryteriów, od których uzależniony jest koszt wykonania konstrukcji. Za proste schody jednobiegowe zapłacimy mniej niż za schody dwu- lub trzybiegowe ze spocznikami czy za efektowne schody wachlarzowe zbliżone formą do łuku. Jeśli chodzi o schody do domu wewnętrzne, cena zależy ponadto od technologii, którą wybierzemy. Nie bez znaczenia jest też materiał, jakim zdecydujemy się wykończyć stopnie, oraz rodzaj balustrady i ewentualnych ozdobników.

Warto zauważyć, że koszty montażu schodów często są już wliczone w cenę zamówionej konstrukcji, a więc nie stanowią dodatkowego wydatku. Jeśli jednak zamiast schodów robionych na wymiar wybierzemy gotowy produkt (co nie zdarza się często), montaż trzeba będzie dodatkowo opłacić. Należy pamiętać o tym, że wybór schodów wewnętrznych nie jest jedynie kwestią gustu – trzeba w tym przypadku uwzględnić uwarunkowania konkretnego budynku, a rodzaj konstrukcji zaplanować już na etapie projektu domu.

Schody z płytek z poręczami

W jakiej technologii najlepiej wykonać schody wewnętrzne?

W budownictwie jednorodzinnym dominują dwie technologie – schody betonowe oraz drewniane. Pierwsze z nich są solidne, bardzo trwałe, a przy tym w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Konstrukcja stworzona na etapie doprowadzania budynku do stanu surowego będzie służyła ekipie budowlanej, ułatwiając pracę na wyższej kondygnacji. Schody żelbetowe występują w wersji płytowej, policzkowej oraz wspornikowej, a ich zaletą jest możliwość dowolnego wykończenia.

Schody drewniane są natomiast samonośne – przygotowuje się je w zakładzie produkcyjnym, dostarcza w częściach na budowę i na miejscu montuje w całość. Zwykle montaż schodów drewnianych następuje późnej niż budowa schodów betonowych, bo dopiero na etapie wykańczania wnętrz. Są one od razu gotowe do użytku i nie wymagają żadnych dodatkowych prac. Alternatywę dla obu rodzajów konstrukcji stanowią schody stalowe, jednak nie są one zbyt często wybierane do małych domów jednorodzinnych.

Przedmiar i wykonanie konstrukcji betonowej

W przypadku schodów betonowych cena inwestycji może zostać dokładnie określona jedynie w szczegółowym kosztorysie. Przedmiar pozwala określić sposób wykonania, zakres i rodzaj prac – powstaje on m.in. w oparciu o dokumentację techniczną. Dzięki niemu możliwe jest stworzenie kompletnego zestawienia kosztów związanych z budową schodów.

Dokładny zakres prac podczas budowy konstrukcji betonowych może być różny w zależności od tego, czy wybierzemy schody monolityczne, czy prefabrykowane. Pierwsze z nich powstają bezpośrednio na budowie – wymagają użycia betonu (o klasie minimum C 16/20), stalowych prętów zbrojących oraz deskowania, a po wylaniu – pielęgnacji i zachowania przerwy technologicznej. Muszą być połączone ze stropem i dlatego oba elementy najlepiej wykonywać w tym samym czasie.

W przeciwieństwie do schodów monolitycznych schody prefabrykowane są dowożone na budowę w formie gotowych, pojedynczych elementów, a następnie montowane do posadzki i stropu. Cały proces zajmuje znacznie mniej czasu, a schody są od razu gotowe do użytku. Jest jeszcze jedna zaleta wyróżniająca schody prefabrykowane – cena. Choć całkowity koszt może być inny w zależności od regionu czy producenta, są one tańsze niż alternatywne rozwiązania.

Wykonanie schodów obitych drewnem – jaki to koszt?

Samo wykonanie konstrukcji schodów betonowych nie jest kosztowne. Za realizację prostego projektu zapłacimy w granicach 2 tys. zł – im więcej stopni i bardziej skompilowana konstrukcja, tym bardziej cena wzrasta. Na tym nie kończą się jednak wydatki, bo trzeba jeszcze zadbać o wykończenie schodów betonowych. Jedną z najchętniej wybieranych okładzin jest drewno.

Okazuje się, że wybór tego materiału nierzadko przekracza dotychczasowy wydatek na schody. Wykonanie stopnic z dębu barwionego wiąże się z kosztem nawet kilkunastu tys. zł, a niemal dwa razy tyle zapłacimy za stopnice i podstopnice z drewna egzotycznego. W tym przypadku ostateczny koszt schodów może wynieść 30-45 tys. zł. Warto tutaj wspomnieć, ile kosztują schody drewnianete o prostej konstrukcji i wykonane z rodzimych gatunków drewna mogą okazać się tańsze, a ich cena nie przekroczy kilku tys. zł.

Montaż schodów zbiegowych

Jak obliczyć koszt schodów wykończonych płytkami?

Jeśli chodzi o schody betonowe, wykończenie drewnem jest zaledwie jedną z możliwości. Ciekawym rozwiązaniem jest również wykończenie ich płytkami. Do wyboru mamy terakotę, gres, a nawet kamień, a decyzja o zakupie konkretnego produktu będzie miała wpływ na ostateczny koszt. Zakup terakoty lub gresu to zdecydowanie mniejszy wydatek niż inwestycja w naturalny kamień. W pierwszym przypadku cena będzie też niższa niż za okładzinę drewnianą – wybór zwykłych płytek i wykończenie ich listwą jest najtańsze i może kosztować kilkadziesiąt zł za m2. Płyty kamienne to z kolei wydatek zaczynający się od około 300 zł za m2. W obu przypadkach do kosztów materiałów trzeba jeszcze doliczyć cenę robocizny.

Montaż schodów drewnianych

Schody obłożone wykładziną – z jakich materiałów?

Obróbka schodów może uwzględniać także inne rozwiązanie, a mianowicie zastosowanie wykładziny. Jest to jeden z najprostszych, a przy tym najtańszych w realizacji pomysłów. Cena materiału to kilkadziesiąt zł za m2 – do tego należy doliczyć jeszcze cenę kleju (ok. 15 zł/kg) oraz robociznę – ok. 30 zł za m2.

Wybór wykładziny na schody nie powinien być jednak przypadkowy. Wybierając materiał, trzeba zwrócić uwagę na jego parametry, a przede wszystkim odporność na ścieranie. Optymalne rozwiązanie stanowi wykładzina dywanowa lub produkt z krótkim runem z poliamidu albo polipropylenu – wytrzymały, zachowujący kolor i niewchłaniający wody.

Koszt balustrady – jak obliczyć koszt elementów dekoracyjnych?

Schody żelbetowe, tak jak i każde inne, najczęściej wymagają również zamontowania balustrady. Aby obliczyć jej koszt, należy znać jej dokładne wymiary, uwzględnić materiał wykonania czy liczbę tralek.

Koszt metra bieżącego tradycyjnej balustrady z drewna (na którą składają się tralki, słupki oraz poręcz) waha się w granicach 400-600 zł, choć dostępne są też modele tańsze (sosnowe) i droższe (z drewna egzotycznego). Nawet kilkaset zł więcej może kosztować ozdobna balustrada stalowa. Ceny dekoracyjnych balustrad kutych zaczynają się od ok. 850 zł za metr, a jeśli zdecydujemy się na nowoczesny model łączący różne materiały (np. stal i wypełnienie ze szkła), zapłacimy z kolei ponad 1000 zł za metr.

Schody zbiegowe z-poreczami aluminiowymi

Jak wyglądają całkowite koszty wykończenia schodów – cena za stopień

Całkowity koszt wykończenie schodów wyrażony w cenie za stopień nie jest zawsze taki sam, na co wpływ mają nie tylko ceny odmiennych materiałów wykończeniowych, ale też ich producentów czy robocizny na lokalnym rynku. Dla przykładu, koszt wykończenia stopnia drewnem dębowym może wynosić nieco ponad 390 zł, natomiast wyłożenia gresem – ok. 108,50 zł*.

Wykończenie schodów żelbetowych jest możliwe na kilka sposobów – w wśród nich znajdziemy zarówno te droższe, jak i ekonomiczne. Aby poznać ostateczną cenę, warto zlecić wykonanie dokładnego kosztorysu projektantowi domu lub wybranemu wykonawcy.

* Źródło: https://budujemydom.pl/wykanczanie/schody/a/17408-koszt-budowy-i-wykonczenia-schodow-zelbetowych-betonowych

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ