Logo

Mieszkaj w dobrym świetle, czyli jak odpowiednio rozplanować punkty oświetlenia w domu.

Kategorie: akcesoria

Oświetlenie to niezwykle ważny element każdego domu – może budować kameralny nastrój, sprzyjać koncentracji i nauce czy wprowadzać domowników w stan relaksu. Zastanawiasz się, w jaki sposób rozplanować oświetlenie w mieszkaniu, żeby było funkcjonalne i komfortowe? A może interesują Cię halogeny w salonie? Już teraz sprawdź nasze porady i inspiracje!

Mieszkaj w dobrym świetle, czyli jak odpowiednio rozplanować punkty oświetlenia w domu.

Oświetlenie w domu – zacznijmy od podstaw.

Oświetlenie możemy pogrupować według różnych kryteriów: w mieszkaniu potrzebne są wiszące żyrandole, stanowiące centralny punkt światła, lampy stojące czy biurkowe, przydatne np. w czasie nauki, kinkiety oraz oświetlenie punktowe. Światło ogólne jest niezbędne do równomiernego oświetlania pomieszczenia i powinno być zamontowane we wszystkich pokojach, w których domownicy przebywają po zmroku – w salonie, kuchni, łazience. Z kolei oświetlenie punktowe, które zapewniają między innymi lampy stojące lub biurkowe, służy do doświetlania ciemniejszych części pomieszczenia (np. kątów), a także miejsc, w których potrzebne jest mocniejsze źródło światła. Lampy mogą zatem być zamontowane przy lustrze w łazience, pod kuchennymi szafkami czy ustawione przy kanapie, na której wieczorem domownicy czytają książki lub przeglądają gazety. Wiele możliwości zapewnia takżeoświetlenie punktowe sufitowe – aranżacjezależą tylko od wyobraźni właścicieli mieszkania.

Rodzaje lamp to jednak nie wszystko, ważna jest także barwa światła, która wpływa na nastrój domowników, wyciszając ich lub pobudzając. Chłodne światło będzie bardziej sprzyjać koncentracji i motywować do wytężonej nauki czy pracy, może więc stanowić dobre rozwiązanie w domowym gabinecie lub biurze. Z kolei światło ciepłe znakomicie sprawdzi się w części wypoczynkowej mieszkania, salonie lub sypialni, spotęguje wrażenie przytulności, zbuduje kameralny nastrój, a także zachęci do odpoczynku.

Jak rozplanować punkty oświetlenia w domu?

Rozkład punktów oświetlenia warto dostosować do funkcji, jakie pełnią poszczególne pomieszczenia. W sypialni, w której domownicy przebywają najrzadziej, nie jest koniecznie inwestowanie w wiszący żyrandol pełniący funkcję ogólnego źródła światła. W takim pomieszczeniu z powodzeniem można poprzestać na dwóch lampach umieszczonych na szafkach nocnych po obu stronach łóżka. Z kolei w kuchni należy zamontować oświetlenie górne oraz zdecydować się na listwy LED pod szafkami, ułatwią bowiem przygotowywanie posiłków wieczorem. Natomiast w długim przedpokoju lub holu świetnie sprawdzą się kinkiety, które oświetlą drogę do kolejnych pomieszczeń. A co z łazienką? Tutaj warto zdecydować się zarówno na oświetlenie ogólne, jak i halogeny, które doświetlą lustro i pozwolą np. na założenie soczewek kontaktowych czy precyzyjne wykonanie makijażu.

Oświetlenie salonu – na co należy zwrócić uwagę?

Salon pełni funkcję wypoczynkową, dlatego świetnie sprawdzi się tutaj oświetlenie o ciepłej barwie, która zachęci do relaksu i wprawi domowników w błogi nastrój. W tym centralnym punkcie każdego mieszkania warto zamontować kilka źródeł światła, pełniącychróżne role. Oświetlenie ogólne w postaci wiszącego żyrandola będzie równomiernie doświetlać pomieszczenie i z powodzeniem zastąpi słońce po zmroku. Z kolei lampy stojące oświetlą poszczególne części salonu, np. fotel, kanapę czy stół. W salonie zaleca się też zainwestować w oświetlenie dekoracyjne, które stworzy kameralną atmosferę. W tym celu świetnie sprawdzą się np. okrągłe lampy stołowe, które można umieścić nie tylko na stoliku kawowym, ale także szafce RTV czy komodzie. Miły nastrój spotęguje również niewielka lampka ustawiona na parapecie. Z koleioświetlenie salonu z aneksem kuchennympowinno uwzględniać charakter obu pomieszczeń, dlatego dobrze jest zastanowić się nad montażem oświetlenia sufitowego punktowego w części kuchennej, a także wiszącego żyrandola oraz ustawieniem lamp stojących w części wypoczynkowej. Dzięki temu pomieszczenie będzie komfortowe i funkcjonalne.

Oświetlenie w domu jednorodzinnym

Oświetlenie punktowe w suficie – modne i praktyczne

W salonie warto też zdecydować się na oświetlenie punktowe w postaci żarówek umieszczonych np. w suficie podwieszanym. Do wyboru są zarówno popularne oczka halogenowe, jak i punktowe reflektory, czyli tzw. spoty. Takie rozwiązanie zapewni nie tylko silne i skoncentrowane światło, ale pozwoli także na stworzenie oddzielnych stref oświetlenia: nad kanapą, częścią jadalnianą, telewizorem czy w pobliżu mebli i bibelotów, które chcemy wyeksponować.Halogeny w salonieto znakomity pomysł w przypadku wnętrz utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym, a nawet industrialnym stylu.

Wiele osób zastanawia się też nad prawidłowym rozstawem punktów świetlnych w salonie. W wyszukiwarkach internetowych frazaco ile halogeny w suficie podwieszanymbije rekordy popularności. Specjaliści zajmujący się oświetleniem przekonują, że zawsze należy stosować się do wytycznych producenta. Zbyt gęste ustawienie punktów świetlnych może generować duże wydatki na energię elektryczną, a z kolei słabe zagęszczenie – zacienione strefy.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ