Logo

Jak pozbyć się kreta na działce? Zdradzamy kilka sposobów

Kategorie: Otoczenie

O obecności kreta w ogrodzie świadczą kopce i podziemne tunele, których wierzchnia część wystaje ponad powierzchnię ziemi. Choć ten ślepy ssak nie podjada roślin, to jednak żyjąc pod ziemią, łatwo niszczy ich system korzeniowy. Jak pozbyć się kreta z ogrodu, by uniknąć większych szkód?

Krecie kopce w ogrodzie

Krety w ogrodzie pod ochroną

Efekty starannej pielęgnacji ogrodu bądź działki mogą zniknąć w ciągu jednej nocy – tyle czasu wystarczy, by kret stworzył sieć podziemnych tuneli i kopców na naszym terenie. Podczas kopania korytarzy często dochodzi do uszkodzenia systemu korzeniowego roślin, a tym samym do ich osłabienia, a nawet obumarcia. Jest to jeden ze skutków działalności kreta. Innym jest niszczenie starannie zaprojektowanych powierzchni, szczególnie takich jak trawnik, na których liczne kopce szczególnie rzucają się w oczy.

Nocna aktywność kretów oraz ich podziemny tryb życia nie sprzyjają walce z nimi – zwierzęta te niemal nigdy nie wychodzą na powierzchnię, a sieć ich korytarzy tworzonych na głębokości 20-50 cm może mierzyć łącznie nawet 100-200 m. W efekcie bardzo trudno przewidzieć, gdzie może pojawić się zwierzę. Co więcej, krety są w Polsce objęte częściową ochroną, więc nie można ich zabijać. Na prywatnych, zagospodarowanych terenach jedyną opcją jest ich płoszenie lub łapanie i przenoszenie w inne miejsce. Czy istnieje zatem skuteczny sposób na kreta i jak urządzić ogród, by szkodnik się w nim nie pojawił?

Jak pozbyć się kreta – domowe sposoby

Walka z kretami, zgodnie z prawem, musi być humanitarna. Należy więc zadbać, by nasze działania nie zagroziły ich zdrowiu ani życiu. Choć pozbycie się szkodnika nie będzie proste, to jednak fakt, że ma on dobry słuch i węch oraz specjalne włoski czuciowe reagujące na drgania, będzie przemawiał na naszą korzyść. Warto to wykorzystać, by skutecznie odstraszyć zwierzę z naszej posesji.

Kreci węch jest wrażliwy na niektóre zapachy, a szczególnie na czosnek, bazylię, aksamitkę czy liście czarnego bzu. Można więc włożyć części tych roślin w tunele lub przygotować z nich wywar, który następnie wlewa się w korytarze. Uprawę wymienionych gatunków można również potraktować jako działanie prewencyjne, które ograniczy ryzyko pojawienia się kretów w ogrodzie. Metodą godną uwagi jest też zastosowanie pręta, który wbija się w kretowisko. Na wierzchołku druta należy dodatkowo zamontować aluminiową puszkę bądź plastikową butelkę. Podczas podmuchów wiatru będą one powodowały hałas i drgania, na które krety są bardzo wrażliwe. W podobny sposób działają również wbite w ziemię wiatraczki.

Kret w ogordzie

Sposób na kreta – sklepowe odstraszacze

Jeśli domowe sposoby nie działają, warto sięgnąć po specjalne produkty ułatwiające odstraszenie zwierząt. Również one w większości oddziałują na zmysły kreta, mając na celu zniechęcenie go do przebywania w określonym miejscu. W ten sposób działają m.in. wszelkie odstraszacze zapachowe, takie jak spraye czy płyny opracowane na bazie nieprzyjemnych dla szkodników mieszanek zapachów. Dużą skuteczność przypisuje się również środkowi chemicznemu w postaci karbidu. Wsypuje się go do kreciego tunelu, gdzie na skutek kontaktu z wilgocią zaczyna wydzielać bardzo drażliwą dla powonienia substancję – acetylen. Podczas stosowania karbidu należy jednak przestrzegać środków ostrożności, ponieważ materiał ten może powodować w ogrodzie wybuchy i doprowadzić do poważnych zniszczeń.

Wśród nowoczesnych urządzeń do walki z kretami znajdują się także elektryczne odstraszacze wielokrotnego użytku emitujące pod ziemią ultradźwięki oraz drgania. Generowane dźwięki mogą mieć stałą lub zmienną częstotliwość i obejmować teren o różnej powierzchni. Po umieszczeniu w ziemi i uruchomieniu nie przeszkadzają ludziom ani zwierzętom domowym, a jedynie kretom, jednocześnie pozostając dla nich bezpiecznymi.

Jednym ze sposobów na to, jak pozbyć się kreta, jest również zastosowanie metody mechanicznej i umieszczenie w krecim tunelu pułapki. Gotowe kretołapki można kupić w sklepach. Trzeba jednak pamiętać, by pułapkę często sprawdzać – gdy zwierzę do niej wejdzie, nie będzie mogło samo wyjść, dlatego by złapany osobnik nie ucierpiał, trzeba wypuścić go w odległym od ogrodu miejscu.

Sposoby na kreta:

Metody zapachoweMetody dźwiękoweMetody mechaniczne
Liście bazylii, czarnego bzu, aksamitki, czosnekDrut lub kij z butelką lub puszkąPułapka na kreta
Spraye, granulki, płynyWiatraczki
KarbidUrządzenia ultradźwiękowe

Zanim kret wtargnie do ogrodu

Zwalczanie uciążliwych kretów w ogrodzie może być nie lada wyzwaniem, dlatego już podczas jego zakładania i aranżacji warto podjąć działania, które w dużym stopniu ograniczą ryzyko pojawienia się szkodników. Bardzo dużą rolę ogrywa w tej kwestii głęboka i solidna podmurówka pod ogrodzenie, która dla kreta będzie stanowiła barierę nie do przejścia. Jeśli jednak ogrodzenie już stoi, alternatywnym rozwiązaniem jest poprzeczna siatka, którą wkopuje się dookoła posesji na głębokość ok. 70 cm.

Pamiętajmy także o tym, by utwardzić wybrane nawierzchnie dookoła domu. Mowa nie tylko o ścieżkach, chodnikach czy podjeździe, ale również strefie wypoczynkowej, która dzięki temu będzie zabezpieczona przed niszczącą działalnością kreta. Nie jest to jednak jedyna możliwość, by ustrzec wybrany teren przed krecią ingerencją. Coraz częściej inwestorzy sięgają również po specjalną siatkę na krety, którą rozkłada się w ziemi jeszcze przed zaaranżowaniem działki. Najczęściej znajduje zastosowanie pod trawnikami, jednak równie dobrze może być układana w miejscu planowanych rabat czy nawet warzywnika. Dzięki drobnym oczkom i solidnej budowie kret nie jest w stanie się przez nią przebić, a to chroni ogród przez niszczeniem.

Na pytanie, jak pozbyć się kreta z ogrodu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto wypróbować różne sposoby, zaczynając od tych prostych i tanich – może akurat one okażą się skuteczne? W naszej czytelni poruszamy także inne ciekawe tematy związane z aranżacją przydomowego ternu. Zapraszamy do lektury!

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść