Logo

Jak sprawdzić czy działka nie jest zadłużona?

Kategorie: Blog

Pierwszym krokiem do budowy domu jednorodzinnego jest kupno działki budowlanej – najlepiej takiej, która jest zlokalizowana w atrakcyjnym miejscu i dostępna w korzystnej cenie. Finansowe atuty nieruchomości mogą być jednak tylko pozorne, ponieważ w takich sytuacjach zdarza się, że niska cena wynika z obciążenia działki długiem. Jakie są konsekwencje kupna takiej nieruchomości i jak sprawdzić, czy działka nie jest zadłużona? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Kupno działki z długiem – konsekwencje

Na początek powiedzmy o konsekwencjach kupna działki zadłużonej. Najważniejszą rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest to, że obciążenie finansowe działki obowiązuje bez względu na zmieniających się właścicieli nieruchomości. Oznacza to, że chcąc kupić zadłużoną działkę, masz zasadniczo dwa wyjścia:

  • uzgodnić z aktualnym właścicielem uregulowanie formalności i należności finansowych przed zakupem, czego efektem jest kupno działki bez długu;
  • kupno nieruchomości zadłużonej, a co za tym idzie, przejęcie obowiązku spłaty długu.

Jak sprawdzić, czy działka jest zadłużona? Informacje znajdziesz w księdze wieczystej

Jak sprawdzić, czy działka jest zadłużona? Najprostszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dokładna analiza księgi wieczystej, będącej podstawowym źródłem wszelkich informacji dotyczących nieruchomości, także jej ewentualnego zadłużenia.

Jeżeli chodzi o potencjalne zadłużenie gruntu, szczególnie interesujący powinien być dla Ciebie dział IV księgi wieczystej – to właśnie tam znajdują się wszelkie wpisy dotyczące hipoteki. Warto jednak dokładnie zapoznać się również z działem II, w którym znajdują się informacje o osobach, które mają prawo do dysponowania nieruchomością, oraz działem III – tam z kolei znajdują się informacje o obciążeniu nieruchomości prawami osób trzecich.

W tym miejscu powstaje oczywiste pytanie: jak sprawdzić, czy działka nie jest zadłużona w księdze wieczystej? Pamiętaj zatem, że księgi wieczyste są dokumentami jawnymi, co oznacza, że każdy, kto zna numer księgi wieczystej konkretnej nieruchomości, może zapoznać się z jej treścią. Dostęp do księgi wieczystej można osiągnąć na dwa sposoby:

  • stacjonarnie, w sądzie rejonowym w oddziale CIKW przy wydziale ksiąg wieczystych,
  • online, korzystając z rządowej platformy ekw.ms.gov.pl.

Księga wieczysta jest podstawowym źródłem informacji dotyczących stanu prawnego i zadłużenia nieruchomości, a prawa tam wpisane uznaje się za aktualnie obowiązujące.

Jak sprawdzić, czy działka budowlana nie jest zadłużona – podsumowanie

Wiesz już, jak sprawdzić, czy działka budowlana nie jest zadłużona. W ramach podsumowania przypomnijmy, że dokładne zapoznanie się z księgą wieczystą interesującej Cię działki budowlanej zawsze powinno być pierwszym krokiem przy rozpatrywaniu potencjalnego kupna nieruchomości. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek i kupna działki obciążonej zadłużeniem.

Uważaj jednak – nie wszystkie wady prawne działki muszą zostać wykazane w księdze wieczystej. Najwyższą pewność zyskujesz, konsultując sprawę indywidualnie z notariuszem i zbierając odpowiednie oświadczenia od poprzednich właścicieli.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść