Logo

Jak sprawdzić czy działka nie jest zadłużona?

Kategorie: Blog

Pierwszym krokiem do budowy domu jednorodzinnego jest kupno działki budowlanej – najlepiej takiej, która jest zlokalizowana w atrakcyjnym miejscu i dostępna w korzystnej cenie. Finansowe atuty nieruchomości mogą być jednak tylko pozorne, ponieważ w takich sytuacjach zdarza się, że niska cena wynika z obciążenia działki długiem. Jakie są konsekwencje kupna takiej nieruchomości i jak sprawdzić, czy działka nie jest zadłużona? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Kupno działki z długiem – konsekwencje

Na początek powiedzmy o konsekwencjach kupna działki zadłużonej. Najważniejszą rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest to, że obciążenie finansowe działki obowiązuje bez względu na zmieniających się właścicieli nieruchomości. Oznacza to, że chcąc kupić zadłużoną działkę, masz zasadniczo dwa wyjścia:

  • uzgodnić z aktualnym właścicielem uregulowanie formalności i należności finansowych przed zakupem, czego efektem jest kupno działki bez długu;
  • kupno nieruchomości zadłużonej, a co za tym idzie, przejęcie obowiązku spłaty długu.

Jak sprawdzić, czy działka jest zadłużona? Informacje znajdziesz w księdze wieczystej

Jak sprawdzić, czy działka jest zadłużona? Najprostszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest dokładna analiza księgi wieczystej, będącej podstawowym źródłem wszelkich informacji dotyczących nieruchomości, także jej ewentualnego zadłużenia.

Jeżeli chodzi o potencjalne zadłużenie gruntu, szczególnie interesujący powinien być dla Ciebie dział IV księgi wieczystej – to właśnie tam znajdują się wszelkie wpisy dotyczące hipoteki. Warto jednak dokładnie zapoznać się również z działem II, w którym znajdują się informacje o osobach, które mają prawo do dysponowania nieruchomością, oraz działem III – tam z kolei znajdują się informacje o obciążeniu nieruchomości prawami osób trzecich.

W tym miejscu powstaje oczywiste pytanie: jak sprawdzić, czy działka nie jest zadłużona w księdze wieczystej? Pamiętaj zatem, że księgi wieczyste są dokumentami jawnymi, co oznacza, że każdy, kto zna numer księgi wieczystej konkretnej nieruchomości, może zapoznać się z jej treścią. Dostęp do księgi wieczystej można osiągnąć na dwa sposoby:

  • stacjonarnie, w sądzie rejonowym w oddziale CIKW przy wydziale ksiąg wieczystych,
  • online, korzystając z rządowej platformy ekw.ms.gov.pl.

Księga wieczysta jest podstawowym źródłem informacji dotyczących stanu prawnego i zadłużenia nieruchomości, a prawa tam wpisane uznaje się za aktualnie obowiązujące.

Jak sprawdzić, czy działka budowlana nie jest zadłużona – podsumowanie

Wiesz już, jak sprawdzić, czy działka budowlana nie jest zadłużona. W ramach podsumowania przypomnijmy, że dokładne zapoznanie się z księgą wieczystą interesującej Cię działki budowlanej zawsze powinno być pierwszym krokiem przy rozpatrywaniu potencjalnego kupna nieruchomości. Pozwoli Ci to uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek i kupna działki obciążonej zadłużeniem.

Uważaj jednak – nie wszystkie wady prawne działki muszą zostać wykazane w księdze wieczystej. Najwyższą pewność zyskujesz, konsultując sprawę indywidualnie z notariuszem i zbierając odpowiednie oświadczenia od poprzednich właścicieli.

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść