Logo

Jak sprawdzić czy w domu jest grzyb?

Kategorie: Blog

Chociaż grzyb na ścianie w domu zwykle budzi naszą niechęć głównie ze względów estetycznych, pamiętajmy o tym, że może on również mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników. Z tego względu nie należy lekceważyć jego obecności i pozbyć się go tak szybko, jak to możliwe. Tylko po czym poznać, że w domu jest grzyb i jak to sprawdzić? Odpowiedz między innymi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule

Grzyb na ścianie w domu – jak wygląda?

Chociaż grzyb na ścianach w domu ma dość charakterystyczny wygląd, pierwsze objawy jego pojawienia się wcale nie muszą być bardzo charakterystyczne. Symptomem ostrzegawczym są niewielkie plamki, które mogą przypominać zacieki wodne – łatwo je zignorować, ponieważ często występują w kuchni i łazience, gdzie mogą być uznane za plamki wody (choć pamiętajmy, że występowanie grzyba w pomieszczeniach, w których standardowo panuje większa wilgotność, nie jest regułą – pojawia się też w salonach czy sypialniach).

Z czasem „zacieki wodne” zaczynają żółknąć, brązowieć czy czarnieć, powiększając jednocześnie własną powierzchnię. Na kolejnych etapach rozwoju grzyb zaczyna wnikać w głąb tynku.

Grzyb na ścianie w domu – objawy

Jak sprawdzić, czy rozwija się grzyb na ścianie w domu? Przede wszystkim, zwracajmy uwagę na sygnały dość nieoczywiste: obserwujmy kondycję zdrowotną swoją i bliskich. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, w których jest grzyb prowadzi do różnych dolegliwości zdrowotnych, takich jak:

  • bóle głowy i zatok;
  • przewlekłe zmęczenie;
  • katar i nieżyt nosa;
  • drętwienie nóg i rąk;
  • podrażnienia oczu;
  • niepożądane dolegliwości skórne: swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie, wysypki, wypryski, łuszczenie się naskórka.

Oczywiście, takie dolegliwości nie muszą świadczyć o grzybie, więc nie należy z góry zakładać, że to on jest przyczyną. Niemniej jeśli domownicy skarżą się na takie dolegliwości, dokładnie obejrzyjmy ściany w domu – przede wszystkim miejsca we wnękach okiennych oraz w obszarach między ścianą a stropem i podłogą a ścianą. Z uwagi na obecność mostków termicznych, to właśnie tam najczęściej rozwijają się grzyby. Sprawdźmy też ściany za meblami.
Pamiętajmy, że grzyb nie musi objawiać się charakterystyczną, „kolorową” plamą. O jego obecności może świadczyć również pękanie tynku czy tworzenie się fałdek na tapecie.

Grzyb na ścianie w domu – co robić?

Co zrobić, gdy pojawi się grzyb na ścianach w domu? Niewielkie grzyby można spróbować zwalczyć domowym sposobem, stosując roztwór z wody i sody oczyszczonej lub z wody i octu spirytusowego (¼ szklanki octu na każde ½ szklankę wody). Przy bardziej rozwiniętym grzybie konieczne może być zastosowanie specjalistycznego środka grzybobójczego, który można kupić w sklepach budowlanych i gospodarczych. Takie preparaty chemiczne należy zawsze stosować z zaleceniami producenta, a po skończonej pracy przewietrzyć pomieszczenie.

Warto też mieć na uwadze fakt, że jeśli w konstrukcji budynku występuje wiele mostków termicznych i rozwijanie się grzyba wynika z kiepskiego ocieplenia, usuwanie grzybów może być rozwiązaniem wyłącznie doraźnym. Lepiej wówczas pomyśleć nad przeprowadzeniem termomodernizacji domu.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?
Blog
17 Listopad 2022
Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z
15 Listopad 2022
[artykuł partnera] Budynki, w których mieszkamy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też trwałe i estetyczne. Potrzebujemy do  tego niezawodnych produktów, które będą na
04 Listopad 2022
Choć oczywiście życzymy braku problemów na drodze do budowy własnego domu, to niestety - proces bywa skomplikowany.  Zobacz, jakie usługi oferujemy naszym bezpośrednim klientom. 
Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
Blog
25 Październik 2022
Budowa domu jednorodzinnego nierozerwalnie jest związana z podejmowaniem decyzji i dokonywaniem mniej i bardziej istotnych wyborów, które mogą zaważyć zarówno na estetyce, jak i na funkcjonaln
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść