Logo

Jak sprawdzić numer działki?

Kategorie: Blog Otoczenie Prawo

Uzyskanie dostępu do księgi wieczystej działki często jest niezbędne do tego, by znaleźć jej właściciela. Ta informacja jest z kolei kluczowa w wielu sytuacjach – na przykład wtedy, gdy inwestor chce nabyć działkę budowlaną pod budowę domu. Jednak żeby poznać numer księgi wieczystej danej nieruchomości, najpierw trzeba się dowiedzieć, jaki jest numer ewidencyjny działki. To właśnie on pozwala „namierzyć” właściwą księgę wieczystą. Jak sprawdzić numer działki? Właśnie na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Numer ewidencyjny działki – co to jest?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia, czym w ogóle jest numer działki, czy też – chcąc być bardziej precyzyjnym – numer ewidencyjny działki. Mówiąc najogólniej numer jest podstawowym – obok identyfikatora – oznaczeniem działki. Zasadniczo numer ewidencyjny to po prostu liczba naturalna. Oznacza to, że numerem działki może być zarówno 1 lub 7, jak i 89 czy 2678. Jeżeli po ciągu cyfr widnieje ukośnik, a za nim kolejne cyfry, jest to znak, że działka uległa podziałowi.

Bardzo ważną informacją tutaj jest to, że numer ewidencyjny musi być niepowtarzalny dla każdej działki znajdującej się na terenie danego obrębu ewidencyjnego. Dla terenów wiejskich obrębem ewidencyjnym jest zazwyczaj obszar wsi, a dla miasta – obszar miasta lub jego część (np. dzielnica czy osiedle). Mapę ewidencji gruntów i budynków można znaleźć na przykład na rządowej stronie geoportal.gov.pl.

Numer działki a identyfikator działki – na czym polega różnica?

Wyżej wspomnieliśmy, że istnieją dwa podstawowe oznaczenia działek. O numerze ewidencyjnym już powiedzieliśmy – teraz zatrzymajmy się na moment przy identyfikatorze działki. Warto wyjaśnić, czym jest identyfikator działki choćby z tego powodu, że często jest on mylony z numerem ewidencyjnym. Nie są one jednak tym samym.

Numer działki jest indywidualnym oznaczeniem, które wykorzystywane jest w oficjalnych dokumentach i rejestrach – to właśnie on umożliwia znalezienie księgi wieczystej danej nieruchomości i jej właściciela. Identyfikator działki jest natomiast jej oznaczeniem stosowanym w celach statystycznych, gospodarczych i ewidencji gruntów. Jest on zapisywany w formie kodu cyfrowego, którego specyfika wynika wprost z przepisów prawa – opisano ją w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1989 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego.

Jeżeli za wzór identyfikatora działki przyjmiemy następujący kod: XXYYZZ_X.YYYZ.XYZ, kolejne znaki odczytujemy następująco:

  • pierwsze dwie cyfry (XX) – to kod województwa;
  • kolejne dwie (YY) – informują o powiecie;
  • kolejny ciąg znaków (ZZ_X) – to informacja o mieście lub gminie wiejskiej;
  • kolejne znaki (.YYYZ) – oznaczają one kod obrębu ewidencyjnego;
  • ostatni ciąg znaków (.XYZ) – to kod ewidencyjny działki.

Identyfikatory poszczególnych województw, powiatów i miast można znaleźć na stronie eteryt.stat.gov.pl.

Gdzie sprawdzić numer działki?

Jak znaleźć numer działki? Przede wszystkim – bez najmniejszych trudności można go zdobyć, zaglądając do księgi wieczystej danej działki. Na mocy art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece, księgi wieczyste są dokumentami jawnymi, a co za tym idzie, teoretycznie każdy może uzyskać do nich dostęp. Jest tutaj jednak pewien haczyk – trzeba znać numer księgi wieczystej. Jeśli go nie znasz, uzyskanie dostępu do księgi wieczystej może być problematyczne, a przynajmniej jeśli mówimy o legalnych sposobach.

A gdzie sprawdzić numer działki w sytuacji odwrotnej, gdy to właśnie numer ewidencyjny ma Cię doprowadzić do księgi wieczystej? Takie informacje można uzyskać w Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków, czyli innymi słowy – idąc do urzędu.

Jak znaleźć numer działki online?

Rozwiązaniem dużo wygodniejszym (przynajmniej dla osób mających dostęp do internetu) jest skorzystanie z rządowego portalu geoportal.gov.pl i dostępnej tam mapy. Jak sprawdzić numer działki na mapie? To proste – wystarczy skorzystać z funkcji przybliżania.

Jak sprawdzić numer działki po adresie?

Chociaż szukanie na mapie portalu GEOPORTAL bywa wygodne, osoby szukające konkretnej działki w większych miastach mogą mieć problemy z jej precyzyjnym zlokalizowaniem. Na szczęście ta rządowa strona umożliwia również wyszukiwane działek tradycyjną metodą – np. po adresie. Jak sprawdzić numer działki po adresie?

Wystarczy wejść w opcję Wyszukiwania, która znajduje się w lewym górnym rogu. Po kliknięciu w tę opcję rozwinie się lista, z której należy wybrać pozycję Wyszukiwanie adresów. Wtedy na ekranie pojawi się okienko, w którym wg schematu „miasto, ulica [numer]” należy wpisać odpowiedni adres. Po potwierdzeniu i kliknięciu Szukaj portal powinien wskazać działkę przypisaną do adresu wraz z jej numerem.

Jak wyszukać działkę po numerze?

Geoportal jest narzędziem bardzo funkcjonalnym i uniwersalnym, w którym można bez problemu znaleźć działkę nie tylko po adresie, ale też po numerze czy identyfikatorze. Jak wyszukać działkę po numerze? Schemat jest taki sam, jak wyżej. Wystarczy skorzystać z opcji Wyszukiwanie, ale zamiast Wyszukiwanie adresów wybrać Wyszukiwanie działek. Ta opcja umożliwia znalezienie działki po numerze ewidencyjnym lub identyfikatorze.

Jak sprawdzić numer działki na mapie – podsumowanie

Wyjaśniliśmy już, czym jest numer działki i jej identyfikator oraz jak znaleźć działkę po numerze czy sprawdzić sam numer działki. Jak widzisz, ze względu na to, że oznaczenia działek są informacjami publicznymi, nie są to zadania trudne. Do numeru działki w prosty sposób dotrzesz zarówno wtedy, gdy znasz numer księgi wieczystej interesującej Cię nieruchomości, jak i wtedy, gdy znasz tylko adres działki i przy pomocy numeru chcesz dotrzeć do księgi wieczystej i właściciela nieruchomości. Stąd już tylko krok do złożenia oferty kupna działki!

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść