Logo

Jak urządzić pokój dziecięcy – poradnik. Jakie wybrać meble, kolory ścian i modne rozwiązania do pokoju naszego dziecka?

Aranżacja pokoju dla dziecka powinna być zarówno funkcjonalna, jak i przytulna. Musi zapewniać małemu lokatorowi odpowiednie warunki do wypoczynku, nauki, a także zabawy. O czym pamiętać, urządzając pokoik dziecięcy, i jak stworzyć wystrój, w którym dziecko będzie czuło się dobrze?

Pokój dla najmłodszego dziecka - zabawa na dywanie

Jak urządzić pokój dla dziecka – wyzwanie dla rodziców w zgodzie z dziećmi

Pokój dla dziecka musi być odpowiednio wykończony oraz wyposażony, ale warto pamiętać, by podczas jego urządzania uwzględnić także potrzeby i gust najmłodszego domownika, bo to właśnie on będzie spędzał w nim najwięcej czasu. W gestii dorosłych powinien więc leżeć dobór funkcjonalnych i praktycznych materiałów wykończeniowych oraz elementów wyposażenia, natomiast w kwestii kolorystyki lub wzornictwa najlepiej kierować się upodobaniami lub zainteresowaniami dziecka.

O czym pamiętać, urządzając pokój dla dziecka?

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna być zaplanowana przede wszystkim funkcjonalnie – najlepiej zdecydować się na prostą w pielęgnacji okładzinę podłogową oraz wykończenie ścian materiałem odpornym na zmywanie. Trzeba pamiętać, by optymalnie zagospodarować przestrzeń oraz wyznaczyć w pomieszczeniu różne strefy – snu, zabawy oraz nauki. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy urządzamy pokoik dla dziewczynki, czy dla chłopca – w obu przypadkach aranżacjemuszą być wygodne, choć będzie dominowała w nich inna kolorystyka, wzornictwo oraz dodatki. Wybierając je, trzeba też zwrócić uwagę, by wystrój był wesoły, ale by zbyt kontrastowe, pobudzające kolory lub nadmiar wzorów nie powodowały wrażenia chaosu – w takim wnętrzu małemu lokatorowi trudno będzie wypocząć oraz skupić się na obowiązkach.

Pokój dziecięcy – inspiracje i pomysły na wykończenie ścian

Nowoczesny pokój dla chłopca lub dziewczynki musi być ładny i przytulny, a przy okazji spełniać codzienne potrzeby dziecka – pozwala na to odpowiednie wykończenie ścian oraz wyposażenie. Ściany w pokoju dziecięcym powinny być odporne na plamy i proste w czyszczeniu – taki efekt zapewni np. dobrej jakości farba lateksowa. Doskonałym pomysłem jest również zastosowanie farby tablicowej, farby magnetycznej lub tablicowo-magnetycznej, które zapewnią dziecku możliwość nieskrępowanego rysowania po ścianie i zabawy bez ryzyka jej uszkodzenia. W roli zabezpieczenia, a jednocześnie dekoracji ściennej, sprawdzi się też tapeta winylowa z wybranym wzorem.

Pokój dla dziecka w nowoczesnym minimalistycznym stylu z tablicą kredową na ścianie

Co na podłogę do pokoju dziecięcego?

Na posadzce w pokoju dziecka sprawdzi się np. ciepły w dotyku, naturalny korek, panele podłogowe (najlepiej o antypoślizgowej powierzchni), drewniany parkiet bądź wykładzina dywanowa. Materiały te są odporne na uszkodzenia, a także można je łatwo umyć i odkurzyć, co zapewni we wnętrzu higieniczne warunki. Popularne materiały podłogowe, takie jak panele czy parkiet, stanowią rozwiązanie na długie lata – taka podłoga sprawdzi się zarówno w pokoju najmłodszego dziecka, jak i nastolatka, zwłaszcza że jej wygląd można nieco odmienić za pomocą dywanu. Wymiana wykładziny dywanowej wymaga już więcej pracy, jednak jej zaletą jest to, że po całej wykończonej nią posadzce można przyjemnie stąpać na boso. Dodatkowy atut stanowi mnogość typowo dziecięcych wzorów tego typu produktów, które zdobią pokój, a jednocześnie zachęcają do zabawy.

Pokój dla dziewczynkiPokój dla chłopca
Wykończenie ścianfarba tablicowa, farba magnetyczna, zmywalna farba lateksowa, tapeta winylowafarba tablicowa, farba magnetyczna, zmywalna farba lateksowa, tapeta winylowa
Kolorystykapastelowy róż, fiolet, żółć i zestawienia z bielą lub szarościąpołączenie bieli lub szarości z granatem, błękitem, zielenią, żółcią
Wzornictwogroszki, gwiazdki, kwiaty, motyle, motywy bajkowe i zwierzęcemotywy geometryczne, bajkowe i zwierzęce
Wykończenie podłogipanele podłogowe, korek wykładzina dywanowapanele podłogowe, korek, wykładzina dywanowa

Jakie meble wybrać do pokoju dla dziecka?

Nowoczesny pokój dla chłopca lub dziewczynki musi być ładny i przytulny, a przy okazji spełniać codzienne potrzeby dziecka – pozwala na to odpowiednie wyposażenie. Wśród mebli nie może zabraknąć wygodnego łóżka ze schowkiem na pościel lub łóżka piętrowego idealnego do małego wnętrza, szafy i komody na ubrania, dodatkowych regałów czy półek, a nawet koszy lub skrzyń (np. na kółkach), które ułatwią zachowanie porządku. Starsze dzieci będą potrzebowały też biurka z ergonomicznym krzesłem. Meble dziecięce mogą być wielofunkcyjne, co ułatwia aranżację małego pokoju, oraz występują w różnych kolorach i wzorach – o ich wyborze powinna decydować jednak przede wszystkim jakość oraz możliwość samodzielnej, łatwej obsługi przez dziecko.

Pastelowe kolory we wnetrzu pokoju dziewczynki

Dodatki do pokoju dziecięcego – garść pomysłów

Uniwersalnym dodatkiem do pokoju jest dywan wyznaczający na podłodze strefę do zabawy. W pokoju dziewczynki może to być miękki, puszysty model nawiązujący kolorystyką do reszty wystroju, a w pokoju dla chłopca dywan ze wzorem miejskich uliczek, torów kolejowych czy boiska piłkarskiego. W oknie warto zamontować zaciemniające rolety, które o każdej porze dnia zapewnią maluchowi komfortowe warunki do snu. Pokój dziecięcy dla dziewczynki można też uzupełnić o wzorzyste, ładnie upięte po bokach firanki i baldachim nad łóżkiem. Trzeba pamiętać też o oświetleniu – poza głównym źródłem światła sprawdzi się dekoracyjna lampka ścienna w pobliżu łóżka lub cotton balls. Idealny kącik do oglądania i czytania książek wyznaczy duża, miękka pufa, a przestrzeń do zabawy – namiot z poduszkami.

Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu?

Możliwości urządzenia pokoiku dziecięcego na poddaszu mogą być ograniczone ze względu na skosy. Trudności wiążą się tutaj nie z wykończeniem (na poddaszu sprawdzą się te same materiały wykończeniowe, co w pokoju na niższej kondygnacji), lecz z funkcjonalnym umeblowaniem. By optymalnie wykorzystać przestrzeń wnętrza, można rozważyć wykonanie zabudowy na wymiar – powinna być jednak dobrze przemyślana, aby pozostała użyteczna także wiele lat później. Koniecznie trzeba też pamiętać o przesłonach w oknach dachowych.

Aranżacja pokoju dla dziecka na poddaszu w modnym kolorze niebieskim

Pokój nastolatka – o czym pamiętać, tworząc oryginalną aranżację?

Oryginalny pokój młodzieżowy to wnętrze utrzymane w oszczędnej palecie dobrze skomponowanych barw, wyposażone w funkcjonalne meble (łóżko, szafa, regały, komody, biurko, krzesło) i dodatki. Kluczem do stworzenia niecodziennej aranżacji jest zastosowanie w pomieszczeniu motywów oraz wzorów przewodnich wystroju, nawiązujących do zainteresowań, pasji czy hobby młodego człowieka. Pokój ten powinien spełniać te same funkcje, co pokój młodszego dziecka, więc nie może zabraknąć w nim dobrze wyposażonego kącika do nauki ani strefy wypoczynku i relaksu.

Stworzenie efektownej aranżacji pokoju dziecięcego jest dziś znacznie prostsze niż dawniej, a wszystko dzięki dostępności wielu nowoczesnych materiałów wykończeniowych oraz elementów wyposażenia. Warto z nich skorzystać, by stworzyć dla dziecka komfortową przestrzeń, w której będzie chętnie spędzało czas. Więcej informacji na temat aranżacji wnętrz można znaleźć w pozostałych artykułach zamieszczonych w naszej czytelni.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść