Logo

Jak urządzić przytulny pokój dla dziecka? Zasady projektowania funkcjonalnych części domu dla najmłodszych

Kategorie: Blog

Aranżacja pokoju dla swojej pociechy to zwykle duża przyjemność, ale i spore wyzwanie. Jak urządzić pokój dziecka? Jak znaleźć pomysł na pokój dla chłopca i dziewczynki oraz gdzie szukać inspiracji, które pomogą nam dobrać odpowiednie meble i dodatki? Wreszcie: jakie są zasady projektowania funkcjonalnych części domu dla najmłodszych? Oto garść cennych wskazówek, które pomogą Ci w aranżacji dziecięcego pokoju.

Urządzanie pokoju dzieciecego

Jak zacząć? Projekt pokoju dziecięcego

Jeśli zastanawiasz się, od czego rozpocząć aranżację dziecięcego pokoju, odpowiedź brzmi: od projektu! Możesz stworzyć go sam lub skorzystać z pomocy profesjonalisty – dzięki temu przestrzeń dziecięcego pokoju będzie funkcjonalna i estetyczna. A co, jeśli dziecięcy pokoik urządzasz sam?

Inspiracje i pomysły na oryginalny pokój dziecięcy

W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji, które pomogą Ci zaaranżować piękną, przytulną i funkcjonalną przestrzeń dla Twojego dziecka. Przeglądając je, kieruj się płcią i wiekiem swojej pociechy – inne aranżacje wpiszą się w upodobania małych chłopców, a inne dziewczynek. Co więcej, pokój dwulatka powinien być zaaranżowany inaczej niż pokój niemowlęcy czy pokój ucznia.

Pokój dziecięcy dziewczynki

Aranżującpokoik dziecięcy dla dziewczynki, należy wziąć pod uwagę jej ulubioną kolorystykę oraz obowiązujące, dziecięce trendy. Małe królewny zwykle doskonale czują się w pokojach, w których dominuje róż, błękit i inne jasne, pastelowe odcienie. Nie jest to jednak regułą – czasem dziewczynki mają zupełnie inny gust! Świetnym pomysłem jest wykorzystanie do aranżacji pokoju dziewczynki motywów związanych z jej ulubionymi, bajkowymi postaciami. Ważną rolę w dziecięcym pokoiku odkrywają ozdobne akcesoria i tekstylia: kolorowe poduszki, miękkie koce i baldachim, który sprawi, że dziewczynka poczuje się niczym prawdziwa księżniczka. Możesz również zdecydować się na aranżację tematyczną, dostosowaną do upodobań Twojej córeczki. Wybierając dodatki do pokoju dziewczynki, staraj się jednak zachować umiar – w tym wypadku mniej znaczy więcej! Wciąż nie wiesz, jak zaaranżować pokój dziewczynki? Inspiracje znajdziesz w sieci oraz w pasjach i zainteresowaniach swojej córki.

Zabawa w domu dzieciecym

Pokój dziecięcy dla chłopca

Podobnie, jak w przypadku dziewczynki, aranżując pokój chłopca, kieruj się upodobaniami i preferencjami swej pociechy. Twój syn jest pasjonatem Indian? Niech w jego pokoju znajdzie się indiańskie tipi! A może preferuje samochody? Postaw na łóżko, które swoim kształtem przypomina wyścigowe auto. Wielu rodziców aranżuje pokoje synów w stylu marynarskim i przygodowym – może ten kierunek będzie odpowiedni również dla Twojego dziecka? Pokoje chłopięce zwykle różnią się od dziewczęcych kolorystyką – dominują w nich nasycone odcienie żółci, zieleni, czerwieni i granatu. Różnice dostrzegalne są także w dodatkach i ozdobnych akcesoriach.

Podział przestrzeni

Dziecięcy pokój to przestrzeń szczególna, w której musi znaleźć się miejsce na naukę, zabawę i sen. W miarę możliwości staraj się podzielić pokój na funkcjonalne, odpowiadające im strefy. Zaaranżuj kącik do nauki (najlepiej przy oknie, by dostęp do naturalnego światła był jak największy) oraz przytulne miejsce do spania. Na środku pokoju pozostaw wolną przestrzeń na beztroskie dziecięce zabawy.

Funkcjonalny pokój dla niemowlaka

Pokój niemowlaka powinien być przede wszystkim funkcjonalny, a więc taki, w którym łatwo będzie Ci opiekować się maleństwem i który sprzyjać będzie wyciszeniu i odpoczynkowi. Staraj się, by łóżeczko zlokalizowane było tuż obok komody, w której przechowywać będziesz pieluszki i inne, niezbędne akcesoria do pielęgnacji. Możesz zdecydować się na komodę z przewijakiem lub przewijak zakładany na łóżeczko. Ważnym miejscem w pokoju niemowlęcia jest przestrzeń do zabawy. Zadbaj więc o gruby dywan lub wykładzinę, na którym maluch będzie mógł raczkować i beztrosko się bawić. Ważną rolę odgrywa również odpowiednie oświetlenie. Dobrym pomysłem jest lampa z funkcją regulacji natężenia oświetlenie lub lampka nocna, która zapewni ciepłe, delikatne światło doskonałe do usypiania.

Pokój dla dziecka co powinien zawierać

Jak urządzić mały pokój dziecięcy?

Jak urządzić mały pokój dziecięcy? Aranżacje niewielkich przestrzeni zwykle wymagają szczególnego rozmysłu i dobrego rozplanowania. Nie inaczej jest w pokoju dziecięcym, którym powinna się znaleźć przestrzeń do snu, nauki i zabawy. W małych pokojach świetnie sprawdzają się łóżka piętrowe, które niekiedy połączone są z rozkładanym biurkiem i półką na książki. Wybierając meble do pokoju dziecięcego należy pamiętać o tym, by były bezpieczne, funkcjonalne i by nie ograniczały przestrzeni do zabawy.

W pokoju małego dziecka zwykle nie brakuje kolorów – to zasługa niezliczonych ilości zabawek, książeczek i dziecięcych akcesoriów. Dobierając poszczególne elementy wyposażenia, pamiętaj więc, by zachować umiar i odrobinę pokój wyciszyć. Dzięki temu stworzysz przytulną, funkcjonalną i piękną przestrzeń dla swojego dziecka.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść