Logo

Siłownia w domu: gdzie i jak ją urządzić?

Kategorie: Blog

Od zawsze marzyła ci się domowa siłownia na poddaszu? A może znudził ci się już sprzęt treningowy w piwnicy twojego kolegi i chcesz mieć własny? Zobacz, jak przygotować projekt domowej siłowni i poznaj odpowiedź na pytanie: siłownia – w domu, czy na mieście?

Projekt siłowni w domu

Budowa domowej siłowni wymaga pewnych przygotowań i rozeznania w temacie. Aby domowy trening był nie tylko korzystny dla zdrowia, ale i w jak największym stopniu przyjemny, powinieneś podejść do tego profesjonalnie. Tylko tak zadbasz o zorganizowanie niezbędnej przestrzeni sprzyjającej skupieniu się na prawidłowym wykonywaniu ćwiczeń.

Siłownia własnej roboty – rysunek techniczny

Przygotowanie dobrego projektu domowej siłowni to pierwszy krok na drodze do stworzenia w domowej przestrzeni miejsca do ćwiczeń. Dlaczego rysunek techniczny jest tak istotny? Ponieważ zawiera schematy uwzględniające wymiary pomieszczenia i wielkogabarytowych urządzeń do ćwiczeń. Tylko w ten sposób można zaplanować ich rozmieszczenie w pokoju. Rysunek techniczny powinien uwzględnić:

  • powierzchnię siłowni określoną w metrach kwadratowych,
  • wysokość ścian,
  • rozmieszczenie narzędzi do ćwiczeń, w tym wielogabarytowych urządzeń, strefę wolnych ciężarów oraz strefę relaksu; przy każdym elemencie należy nanieść jego wymiary – tylko tak unikniesz ciasnoty, a w najgorszej sytuacji niemożności zainstalowania któregoś ze sprzętów,
  • uwzględnienie materiałów zabezpieczających ściany, podłogę, okna i drzwi,
  • kosztorys.

Z tak przygotowanym planem możesz przejść do wyboru pokoju, który chcesz przeznaczyć na siłownię.

Gdzie ulokować siłownię w planie domu – siłownia przy sypialni lub w garażu

Najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie na siłownię pomieszczenia blisko garażu lub piwnicy, ponieważ w ten sposób wyraźnie rozgraniczysz przestrzeń w domu. Jeśli jednak jedyne wolne pomieszczenie znajduje się blisko sypialni, to również je można wykorzystać w tej roli, ale trzeba pamiętać o dobrej izolacji akustycznej. Obłóż podłogę gumowymi matami, układanymi w formie dużych puzzli. W ten sposób zabezpieczysz powierzchnię parkietu, płytek lub paneli przed zniszczeniem – w przeciwnym wypadku grożą im wgniecenia lub ubytki w płytkach. Gumowa mata doskonale zaizoluje nie tylko odgłosy dochodzące z siłowni, ale także hałas odkładanych urządzeń o dużej masie. Wykazuje też właściwości antypoślizgowe, dlatego zwiększy twoje bezpieczeństwo.

Odpowiednio należy przygotować także ściany. Pokryj je warstwą zwykłego betonu, by ochronić je przed otarciami. Jeśli zależy ci na eleganckim wyglądzie, pomaluj je farbą – białą lub kolorową farbą, według własnego gustu. Pamiętaj, że należy wybrać powłokę odporną na działanie wody. Dzięki temu łatwo zmyjesz wszelkie pozostawione na niej plamy i zabrudzenia.

Strefy sportowe i relaksu - podział

Siłownia powinna dzielić się na dwie części – sportową i relaksu. W strefie sportowej ustaw ciężkie urządzenia, których nie przestawiasz po zakończonym treningu, np. wiosło, ławkę, rower stacjonarny lub bieżnię oraz wolne ciężary.

Strefa relaksu powinna być natomiast miejscem, w którym możesz chwilę odpocząć, zarówno pomiędzy seriami ćwiczeń, jak i po zakończonym treningu. Przeznacz trochę miejsca na stabilną i szeroką ławkę – powinna być na tyle duża, byś mógł się na niej cały swobodnie położyć. Przyda ci się także mała szafka, w której schowasz notes do opisywania swoich wyników. Taka szafka przyda się też, jeśli zamierzasz np. przynieść do siłowni laptop, by obserwować technikę prawidłowego wykonywania ćwiczeń.

Wymagania techniczne siłowni w domu

Domowa siłownia nigdy nie będzie tak przestronna jak profesjonalne obiekty, ale sensownie zaprojektowana, pomieści wiele sprzętu. Musisz zagwarantować sobie powierzchnię o wymiarach przynajmniej 2,5 × 3 m, by swobodnie trenować. Poza tym kolejne dwa metry kwadratowe przydadzą się na zorganizowanie strefy relaksu.

Pomieszczenie przeznaczone na siłownię powinno być wyposażone w sprawny system wentylacji. Nie chodzi jedynie o okna, ale przede wszystkim o nawiewniki i kratki wywiewne. W mroźną pogodę nie otworzysz przecież okna, musisz więc zapewnić sobie dostęp świeżego powietrza w inny sposób.

Siłownia na poddaszu domu

Często bagatelizowaną kwestią jest oświetlenie siłowni, tymczasem to dzięki niemu jesteś w stanie precyzyjnie wykonywać ćwiczenia. Właściwie dobrane, wzmacnia także twoje pozytywne nastawienie do treningu i mobilizuje do wysiłku. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kompletu lampek halogenowych na całej powierzchni sufitu. Z jednej strony zyskasz efektywny system oświetlenia, a z drugiej – nie będziesz musiał przejmować się przypadkowym uszkodzeniem żyrandola.

Własna domowa siłownia – co powinno się w niej znaleźć?

Wyposażenie siłowni zależy od twoich potrzeb. Inny sprzęt jest potrzebny osobom, którym zależy przede wszystkim na treningu cardio, a inny tym, które chcą zwiększyć swoją masę mięśniową i siłę.

Do domowej siłowni możesz zakupić na przykład:

  • zestaw hantli i talerzy o różnym obciążeniu,
  • solidny gryf,
  • poręcze do pompek,
  • ławeczkę,

Ponadto, jeśli zależy ci na spalaniu kalorii i nabraniu kondycji, pomyśl o:

  • rowerku stacjonarnym,
  • bieżni,
  • steperze.

Jeśli zatem zastanawiasz się nad pytaniem: „Co kupić do domowej siłowni”, to zacznij od tego podstawowego zestawu. Pozwoli ci on wykonywać większość ćwiczeń.

Koszt zbudowania siłowni w domu

Urządzenie domowej siłowni wiąże się ze sporym wydatkiem, ale jest on jednorazowy. Uwzględniając powyższe wyposażenie, koszt urządzenia domowej siłowni to wydatek rzędu 1200–1500 zł, z wyłączeniem sprzętów elektronicznych. Jeśli do tego chciałbyś dokupić rower stacjonarny, cała suma wzrośnie do około 1500–1700 zł, w zależności od klasy sprzętu. Powyższe koszty możesz skutecznie zmniejszyć, wybierając tańsze zamienniki. Dopilnuj jednak, by były odpowiedniej jakości!

Podsumowanie

Domowa siłownia to dobra alternatywa dla zapracowanych osób, które jednak nie chcą porzucać marzenia o dobrej sylwetce i kondycji. Osobiste pomieszczenie do ćwiczeń eliminuje konieczność dojazdu i dzielenia się sprzętem z innymi ćwiczącymi. Koszt zakupu wszystkiego, czego potrzebuje twoja domowa siłownia – zestaw sprzętów oraz adaptacja pomieszczenia – zwróci się w ciągu jednego roku, jako że nie będziesz musiał wydawać pieniędzy na dojazdy i wykupowanie karnetów.

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść