Logo

Jak wybrać odpowiedni projekt domu do 100 metrów kwadratowych?

Kategorie: Finanse

Obecnie modne są różne rozwiązania typu eko: ekologiczne i ekonomiczne. W ten trend doskonale wpisują się domy o powierzchni do 100 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia z jednej strony zapewnia wystarczająco dużo miejsca dla typowej rodziny, zaś z drugiej strony budynek tej wielkości nie generuje wysokich kosztów eksploatacji. Także koszty jego budowy nie będą rujnujące.

Jak wybrać odpowiedni plan domu jednorodzinnego

Wybór projektu domu jednorodzinnego

Panujące obecnie trendy w budownictwie stawiają na projekty budynków, których koszty użytkowania będą jak najniższe przy zachowaniu atrakcyjnej wizualnie bryły. Również koszt realizacji samego projektu jest ważny. Najtańsze będą budynki o zwartej, prostej bryle, pozbawione wykuszy, lukarn czy balkonów. Najlepiej sprawdzą się budynki o projekcie na planie kwadratu lub prostokąta, z prostym, dwuspadowym dachem. Taka konstrukcja domu to rozwiązanie charakteryzujące coraz popularniejsze ostatnio domy energooszczędne i pasywne. Prosty dach można łatwo pokryć zarówno dachówką, jak i blachą, bez wytwarzania dużej ilości odpadów, występujących przy bardziej skomplikowanej rzeźbie dachu. Niemniej jednak czasem lepiej wybrać dach o bardziej skomplikowanej konstrukcji, np. dach kopertowy, który mimo większych kosztów lepiej sprawdzi się w regionach, gdzie często wieją silne wiatry.

Jak ogranicznyć koszty wybierając odpowiedni projekt domu

Ograniczenie kosztów w budynkach jednokondygnacyjnych można uzyskać przez rezygnację z tradycyjnych, wylewanych betonowych stropów i zastąpienie ich prefabrykowanymi dźwigarami kratownicowymi. Takie rozwiązanie pozwoli na lepsze zorganizowanie przestrzeni wewnątrz budynku i jej późniejszą swobodną adaptację, ponieważ w wielu przypadkach zbędne będą wewnętrzne ściany nośne, które będzie można zastąpić lekkimi ścianami z klejonego pianobetonu lub z opartych na stalowych stelażach płyt kartonowo-gipsowych.

Ważne, by przy określaniu powierzchni domu, uwzględnić plany rozwoju rodziny, a nie tylko jej aktualną liczebność. Wybierając projekt, trzeba sprecyzować wymagania i dopasować układ pomieszczeń do trybu życia rodziny. Optymalny rozkład na niewielkiej powierzchni pomoże ograniczyć przestrzeń komunikacyjną i rozbudować część użytkową.

Odpowiednie rozplanowanie otworów okiennych pozwoli na wykorzystanie światła i ciepła słonecznego, dlategoprojekty domów z dużymi oknamizlokalizowanymi od południa lub południowego wschodu cieszą się dużym powodzeniem. Szczególnie atrakcyjny będzieprojekt domu z oknami do ziemi, skierowanymi na południe i połączonymi z drzwiami na taras, stanowiący przedsionek do przydomowego ogrodu. By uniknąć przegrzewania pomieszczeń w czasie lata, można przewidzieć w projekcie porośniętą pnączami pergolę, osłaniający okna taras lub niewielkie ozdobne zadaszenie.Dom z przeszkleniamibędzie wymagał odpowiedniej orientacji względem stronświata, by jak najlepiej wykorzystać naturalne światło.Dom z dużymi oknamiod południa powinien mieć jednocześnie okna z szybami atermicznymi od północy, tak by unikać możliwych strat ciepła zimą.

Koszty użytkowania domu jednorodzinnego

Warto mieć na uwadze najnowsze dostępne technologie, które wpłyną na późniejsze koszty użytkowania budynku. Trzeba wybrać sposób ogrzewania, którego parametry zdefiniują wielkość koniecznej kotłowni lub pomieszczenia technicznego. Decydując się np. na kominek, najlepiej wybrać taki, który jednocześnie posłuży jako źródło ciepła rozprowadzanego po budynku ( z płaszczem wodnym lub nawiewem). A gdy lokalne przepisy zabraniają korzystania z drewna i innych paliw stałych jako opału, dobrze jest pomyśleć o niewielkim, odpowiednio dobranym do kubatury budynku piecu gazowym, olejowym lub elektrycznym do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania domu.

Kiedy budynek nie będzie miał użytkowego poddasza, warto umieścić pod dachem system wentylacji mechanicznej połączonej z rekuperacją i dodatkową pompą ciepła z wymiennika gruntowego jako źródłem ciepła w domu. W czasie lata gorące powietrze może służyć do zasilania gruntowego akumulatora w ciepło, które będzie wykorzystywane w chłodne dni, zaś schłodzone, świeże powietrze zapewni w domu dobrą atmosferę i pozwoli na rezygnację z energochłonnych systemów klimatyzacji. Energooszczędne rozwiązania doskonale sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym pomieszczeń, które nie wymagają wysokich temperatur roboczych. Gdy budynek będzie miał jedną z połaci dachu skierowaną na południe lub południowy zachód, można pomyśleć o kolektorach słonecznych, które pozwolą na tanie podgrzewanie wody w czasie słonecznych dni.

Na czym można oszczędzić wybierając plan domu jednorodzinnego

Decydując się nadom z dużymi oknami, projektpowinien szczegółowo uwzględniać ilość i rodzaj materiałów, z których powstanie budynek. To one wpłyną na jego trwałość, wyciszenie, energooszczędność oraz estetykę. Ważny jest optymalny dobór termoizolacji budynku, a przy jej instalacji warto traktować obecne normy jako minimalne wymagania, ponieważ są one stopniowo zaostrzane.

Gdy jest to możliwe, można zrezygnować na początku z rozwiązań niewnoszących nic do obniżenia kosztów eksploatacji budynku. Planowane ozdobne wykończenia zewnętrzne z drewna, kamienia lub betonu architektonicznego można zastąpić na przykład tynkiem o ciekawej fakturze.

Projekt, który będziemy wybierać, powinien służyć bez problemów przez wiele lat. Jednak warunkiem jest jego staranny wybór oraz późniejsza równie staranna realizacja, tak by użytkowanie nowego budynku nie przerodziło się szybko w walkę z niedoróbkami.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść