Logo

Jak zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Niekorzystne warunki atmosferyczne, grzyby, owady, promienie UV – wszystkie wymienione czynniku uszkadzają drewno. Najprostszym sposobem jego zabezpieczenia jest impregnacja, czyli nasączenie odpowiednimi substancjami.

Na rynku dostępna jest bogata oferta impregnatów, zarówno bezbarwnych jak i kolorowych. Zaliczamy do nich oleje, farby, lakiery, lakierobejce, itp. Impregnaty zabezpieczają zarówno przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi jak również przed grzybami czy pleśnią. Dostępne na rynku preparaty do impregnacji różnią się intensywnością oddziaływania oraz rodzajem zastosowania. Inne środki stosowane są do zabezpieczania np. więźby dachowej, inne z kolei do ochrony architektury ogrodowej – jednym słowem wybrany produkt powinien być dostosowany do typu powierzchni. Meble ogrodowe, szczególnie narażone na zmienne warunki klimatyczne najlepiej zabezpieczyć twardą, odporną na zadrapania i zarysowania lakierobejcą. Do desek tarasowych lub elementów wykonanych z drewna egzotycznego zalecany jest olej do drewna, z kolei elewację drewnianą najlepiej pomalować elastyczną lakierobejcą woskową.

Preparaty do impregnacji i skuteczność impregnacji

Skuteczny impregnat do drewna powinien chronić przede wszystkim przed: grzybami pleśniowymi, grzybami domowymi, sinizną oraz przed owadami. Informacja o zakresie ochrony powinna znajdować się na etykiecie, potwierdzona dodatkowo numerem pozwolenia na obrót produktem biobójczym, przyznawanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Istotnymi cechami impregnatów, wpływającymi na ich skuteczność jest zdolność wnikania preparatu w głąb drewna oraz odporność na wypłukanie przez wodę. Ważna jest również konsystencja substancji - im rzadsza tym lepsze jest jej wnikanie.
Zazwyczaj najlepszymi parametrami charakteryzują się impregnaty bezbarwne. Są one stosowane jako podkład pod impregnaty barwne bądź inne środki, takie jak lakierobejce czy lazury. Skuteczne są również impregnaty odporne na wyługowanie, czyli wypłukiwanie przez wodę. Zaliczamy do nich impregnaty rozpuszczalnikowe i olejowe. Przy zabezpieczeniu drewna unikać raczej należy łatwo wymywalnych impregnatów wodorozcieńczalnych, a jeśli już chcemy je zastosować to należy je zabezpieczyć lakierem lub lakierobejcą.

Skuteczność impregnacji zależy również do stopnia wysuszenia drewna – im bardziej drewno jest w stanie wchłonąć substancję tym lepiej. Dlatego poddawany impregnacji materiał powinien charakteryzować się wilgotnością nie większą niż 18%. Pamiętajmy, że sztucznie przyspieszenie procesu suszenia np. za pomocą nagrzewnic, prowadzi do uszkodzenia drewna. Jeśli zależy nam na czasie, zalecaną metodą jest suszenie drewna w specjalnych komorach. Znajdziemy je w niektórych tartakach. Taki proces trwa zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Możemy także wybrać materiał ze składów i marketów budowlanych. Wówczas mamy pewność, że jest to drewno o odpowiedniej już wilgotności, gotowe do impregnacji.

Na co zwrócić uwagę przy impregnacji?

Przy zabezpieczeniu drewna istotne są również takie czynniki jak rodzaj oraz właściwości środka impregnującego, metody aplikacji, a także temperatura i czas nasycenia. Pod żadnym pozorem nie należy impregnować drewna uprzednio malowanego, mokrego oraz nieoczyszczonego. Impregnowana powierzchnia powinna być sucha, czysta, bez śladu korozji biologicznej, nie pokryta pyłem. Drewno musi być surowe – bez jakichkolwiek śladów powłok i żywic, które uniemożliwiłyby wnikanie impregnatu. Impregnowana powierzchnia powinna być również dokładnie odtłuszczona detergentem – warto zwrócić uwagę czy na jego powierzchni, po odtłuszczeniu, nie pozostały wilgotne miejsca.

Stosowane metody impregnacji

Najpopularniejszą metodą impregnacji, która nie wymaga użycia profesjonalnego sprzętu jest impregnacja powierzchniowa. Wyróżniamy tutaj natrysk, smarowanie, czy kąpiel. Z kolei w wyspecjalizowanych zakładach drewno impregnuje się metodą próżniowo-ciśnieniową. Metoda gwarantuje, że drewno będzie nasycone w całym swoim przekroju. Impregnacja próżniowo-ciśnieniowa polecana jest szczególnie wtedy, gdy drewno szczególnie będzie narażone na niekorzystne warunki pogodowe, korozję biologiczną oraz kontakt gruntem. O źle przeprowadzonej impregnacji będą świadczyły m.in. intensywne zabarwienie drewna czy występujące na jego powierzchni przebarwienia.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ