Logo

Jak zabezpieczyć łazienkę i kuchnię przed szkodliwym działaniem wilgoci?

Kuchnia i łazienka ze względu na to, że są miejscami szczególnie narażonymi na ciągły kontakt z wodą zaliczane są do pomieszczeń mokrych. Z tego względu wymagają zastosowania zabezpieczeń, które zapobiegną destrukcyjnym działaniom wilgoci, a tym samym uchronią konstrukcję domu przed zawilgoceniem oraz zagrzybieniem.

Wilgoć wpływa negatywnie nie tylko na samą konstrukcję budynku, powodując konieczność wykonania niezbędnych napraw, ale stanowiąc swoistą pożywkę dla pleśni i grzybów przyczynia się do powstania wielu groźnych chorób takich jak alergie, schorzenia stawów, anemia czy astma. Może być również przyczyną wielu nowotworów. Dlatego tak ważną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie domu, a w szczególności pomieszczeń mokrych przed szkodliwym działem wody.

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań, stosowanych z powodzeniem od kilku lat, które zastąpiło tradycyjne metody hydroizolacji przy użyciu m.in. pap, są hydroizolacje w płynie. Folia w płynie to nic innego jak półpłynna masa na bazie dyspersji polimerowej z różnymi dodatkami, która po nałożeniu na podłoże staje się nieprzepuszczalną dla wilgoci, ale paroprzepuszczalną powłoką. Ponadto łatwość w aplikowaniu przyspiesza tempo prowadzonych prac.

Ściany i posadzki w łazience oraz kuchni najczęściej wykończone są płytkami ceramicznymi. Hydroizolację ułożoną bezpośrednio pod okładziną ceramiczną, zwaną również uszczelnieniem zespolonym, wykonuje się z folii w płynie lub elastycznych szlamów uszczelniających. W miejscach szczególnie narażonych na działanie wody z agresywnymi substancjami stosuje się elastyczne żywice epoksydowe lub poliuretanowe. Obok folii w płynie i szlamów zastosowanie w hydroizolacji znajdują również taśmy uszczelniające i manszety (zapewniają szczelność dylatacji i przejść rurowych) oraz kształtki narożne.

Ale prawidłowo wykonana hydroizolacja nie daje jeszcze pewności, że wykonane uszczelnienie będzie skuteczne i trwałe. Istotna jest również kwestia właściwej wentylacji. W przypadku systemu wentylacji grawitacyjnej ważne jest zadbanie o właściwą cyrkulację powietrza dzięki zastosowaniu m.in. kratek wentylacyjnych. Niestety rozwiązanie to nie zawsze jest skuteczne, dlatego warto rozważyć zastosowanie w domu systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem, która skutecznie usunie nadmiar wilgoci z pomieszczeń.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ